To powinieneś wiedzieć zanim rozpoczniesz malowanie
Remont mieszkania to dla wielu osób spontaniczna decyzja. Ot, wystarczy wybrać kolor i można malować! Wbrew pozorom właściwości farb i ich przeznaczenie mają ogromny wpływ na to, jaki efekt uzyskamy. Zatem jakie produkty wybrać do odnowienia okien, sufitów czy mebli?
Stolarka drzwi i okien, ściany i sufity, meble - wszystkie elementy wystroju wymagają odmiennej pielęgnacji oraz zabezpieczenia w trakcie remontu. Marka Dekoral radzi, jak się przygotować do renowacji mieszkania.
Co musisz wiedzieć o swoim mieszkaniu?
W trakcie remontu czasem pojawiają się komplikacje - nowy tynk niespodziewanie odpada, kolor różni się od planowanego a farba kończy się przed czasem. Na wszystko jest jednak rada.
"Wystarczy dobrze poznać swoje mieszkanie, by renowacja przebiegła sprawnie i bezproblemowo. Co to znaczy? Przede wszystkim należy przeprowadzić dokładne pomiary powierzchni przeznaczonych do malowanie. To pomoże kupić odpowiednią ilość farby i innych preparatów. Warto też zbadać kondycję ścian, sufitów lub innych elementów, które zamierzamy odnowić. W niektórych przypadkach niezbędne będzie usunięcie luźnego tynku i uzupełnienie braków masą szpachlową oraz zagruntowanie całości. Znając problemy, łatwiej będzie dobrać potrzebne preparaty w czasie zakupów. Ostatnią kwestią, której należy się przyjrzeć jest oświetlenie wnętrz. To ono decyduje, jak prezentują się kolory i w efekcie całe pomieszczenie" - radzi Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.
Jeżeli pokój jest nasłoneczniony, to dobrze będą w nim wyglądać zarówno odcienie ciepłe i zimne, ciemne i jasne. Dla wnętrz oświetlanych głównie światłem sztucznym najlepszym rozwiązaniem będą kolory jasne i ciepłe, wzbogacone kontrastującymi akcentami. Jeśli wybór odcieni sprawia nam problem, możemy skorzystać z aplikacji Wizualizer 2.0. Dekoral. Kilka kliknięć myszką wystarczy, by stworzyć rzeczywistą aranżację wybranego pokoju z zastosowaniem palet kolorów marki Dekoral.
Podręczny zestaw do malowania
Zgromadzenie wiedzy na temat własnego mieszkanie stanowi połowę sukcesu. Reszta zależy od odpowiednio dobranych preparatów i narzędzi. Co musimy przygotować, gdy odnawiamy…
Ściany i sufity
Malowanie ścian i sufitów rozpoczynamy od zabezpieczenia mebli i podłóg. Tutaj najlepiej sprawdzą się folie ochronne i taśmy malarskie. Warto zwrócić uwagę na produkty o specjalnych właściwościach, ułatwiających pracę, jak np. folia antychlap marki Dekoral Gold, która sama przylepia się do powierzchni. Z jej pomocą możemy szybko zabezpieczyć wybrany fragment bez konieczności przylepienia taśmą. Kolejnym krokiem jest renowacja powierzchni. By ściany były gotowe do pokrycia nową farbą, muszą być oczyszczone, gładkie i suche. Ubytki powstałe po usunięciu luźnego tynku i gładzi, należy uzupełnić masą szpachlową i zagruntować. W tym celu można użyć Podkładowej Farby Gruntującej marki Dekoral, która nie tylko wyrówna chłonność i ujednolici powierzchnię, ale także zwiększy wydajność farby nawierzchniowej i ułatwi jej nakładanie. Po takim przygotowaniu można przystąpić do malowania ścian i sufitów. We wnętrzach, gdzie łatwo o zabrudzenie i zawilgocenie ścian, warto sięgnąć po farby lateksowa, jak np. Łazienka & Kuchnia marki Dekoral, które gwarantują kompleksową ochronę przed mikroorganizmami. W pokojach i korytarzach sprawdzi się natomiast farba Akrylit W, tworząca odporną na szorowanie powłokę o intensywnym kolorze.
Okna i drzwi
Najlepszym momentem na odnowienie stolarki jest chwila, gdy na jej powierzchni pojawią się pierwsze, niewielkie pęknięcie i przetarcia. Nie warto zwlekać z renowacją. Kiedy farba zacznie się łuszczyć, straci szczelność a w głąb drewna wniknie woda, zniszczenia będą nieodwracalne. Pierwszym krokiem przy malowaniu okien i drzwi jest zabezpieczenie taśmą malarską szyb i zamków. Dla wygody i bezpieczeństwa warto także wymontować okna i drzwi, położyć je na stabilnym podłożu i przystąpić do szlifowania drewna. Po odpyleniu powierzchni można przejść do nałożenia impregnatu, który zapewni ochronę przed wilgocią i czynnikami biologicznymi a także zwiększy przyczepność farby (jak np. Pokost lniany marki Drewnochron). Ostatnim etapem jest wymalowanie farbą kryjącą (jak np. Emakol Strong lub Akrylux marki Dekoral). Tutaj wiele zależy także od narzędzi. Szerokość i wielkość pędzli powinny być dostosowane do wymalowywanej powierzchni, zatem w przypadku okien i wąskich krawędzi sprawdzą się pędzle kaloryferowe. Drzwi można natomiast wymalować wałkami Folk i Felt marki Dekoral Gold. Aby uzyskać gładką powierzchnię, farbę nakładamy zdecydowanymi, energicznymi ruchami, zaczynając od góry. Unikniemy powstania zacieków, gdy na pędzel będziemy nakładać niewielką ilość produktu.
Meble
Surowe i używane - wszystkie meble mogą dostać drugie życie, jeśli zostaną odnowione w ciekawy sposób. Wystarczy odpowiedni kolor i trochę pracy. Renowacja mebli przebiega, podobnie jak w przypadku okien i drzwi - w dwóch etapach. Najpierw usuwamy stare powłoki malarskie i niewidoczny brud. Możemy zrobić to, nakładając na drewno specjalny, żelowy preparat, który wniknie w każde zagłębienie i rozpuści starą farbę (jak np. Usuwacz Uniwersalny marki Bondex). Grubą warstwę produktu nakładamy miękkim pędzlem (jak np. pędzel płaski PRO marki Dekoral Gold) i pozostawiamy na powierzchni na około godzinę. Pozostałości starej powłoki usuwamy szpachelką lub twardą szczotkę. Oczyszczone drewno wygładzamy papierem ściernym i odpylamy. W zależności od pożądanego efektu powinniśmy wybrać odpowiedni produkt do malowania. Jeśli chcemy na przykład osiągnąć gładką powierzchnią, kryjącą strukturę drewna, wybierzmy farbę akrylową AKRYLUX marki Dekoral. Dzięki właściwościom produktu, nawet bardzo stare meble będą miały kolejny raz szansę na to, być stać się ozdobą.
Źródło i zdjęcia: Dekoral
CZYTAJ WIĘCEJ
Zanim nałoży się farbę... podłoże pod malowanie
Malowanie pomieszczeń - kilka podstawowych zasad
Pomieszczenie jak malowane, czyli jak przygotować ściany do pokrycia farbą?
O czym należy pamiętać przed malowaniem ścian i sufitów?
Malowanie dla każdego. Jak samodzielnie udekorować ściany w domu?
Na co zwracać uwagę, przygotowując ściany do malowania?
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia