Strona główna | AktualnościTrudna sztuka malowania krawędzi przy suficie

Trudna sztuka malowania krawędzi przy suficie

Samodzielne malowanie ścian może być świetną zabawą i spełnieniem artystycznych marzeń. Wszak tworzenie nowej aranżacji wnętrza to przygoda wyzwalająca twórcze instynkty i pozwalająca zaspokoić potrzebę kreatywności. I choć malowanie nie wydaje się trudne, to istnieją etapy, które wywołują dreszcz niepokoju w amatorskich malarzach. Jak malować krawędzie przy suficie, aby nie zaburzyły one całej aranżacji?

Odcinanie krawędzi przy suficie - sprawdzone sposoby

Konieczna będzie poziomica. Bez niej nie sposób wyznaczyć prostej linii, wzdłuż której przebiegało będzie odcięcie. Najlepiej sprawdzają się poziomice laserowe - z nimi precyzyjne określenie odległości linii od sufitu będzie szybkie, sprawne i niezawodne. W przypadku braku profesjonalnej poziomicy należy poradzić sobie w bardziej tradycyjny sposób - ołówek i długa linijka lub metr pozwolą wyznaczyć punkty, które następnie trzeba połączyć. W ten sposób utworzona linia będzie wyznaczała sfery malowania.

Taśma malarska - sprzymierzeniec w malowaniu

Należy zaopatrzyć się w dobrej jakości taśmę, która solidnie będzie utrzymywać się na ścianie. Nie może odklejać się, gdyż wtedy farba będzie ściekać pod nią, tworząc nieestetyczne ślady i zacieki. Aby malowanie odbyło się precyzyjnie i bez komplikacji, należy mocno przytwierdzić taśmę wzdłuż wyznaczonej wcześniej linii. Należy zrobić to bardzo starannie, żeby uniknąć białych przerw pomiędzy dwoma kolorami.

Rozprowadzanie farby

Gdy powierzchnia malowania została przygotowana, można przystąpić do nakładania farby. Nie może ona być zbyt gęsta, gdyż wtedy będzie gromadzić się pod taśmą i powodować jej zawilgocenie - wskutek tego taśma może całkowicie się odkleić i cały wysiłek pójdzie na marne. Podczas malowania farba powinna nachodzić na taśmę malarską. Nie bez znaczenia jest także narzędzie do aplikacji farby. Polecane jest nakładanie jej małym wałkiem lub pędzlem. Produkty te powinny być dedykowane malowaniu odcięć, wtedy ich skuteczność będzie pewna. Świetnie sprawdzi się wałek odcinający Separator, który został stworzony z myślą o malowaniu krawędzi przy suficie.

Czym wyróżnia się odcinający wałek Separator?

Produkt ten posiada specjalny ogranicznik, dzięki któremu malowanie krawędzi odbywa się bezproblemowo. Wygodny uchwyt zapewnia stabilizację narzędzia w ręce, a poliamid wykorzystany do produkcji poszycia wałka umożliwia długotrwałą jego eksploatację.

Dzięki doborowi odpowiedniego narzędzia można szybko zrealizować malowanie wnętrz, nie posiadając doświadczenia w tej dziedzinie. Po malowaniu należy zdemontować taśmę - te lepszej jakości mogą być odlepione niemal natychmiast, papierowe powinny pozostać na ścianie aż do jej całkowitego wyschnięcia. Dalsze działania to malowanie narożników oraz pozostałych płaszczyzn. Jak widać, malowanie nie jest trudne, wystarczy zainwestować w odpowiednie akcesoria.

Źródło i zdjęcie: Dekoral

DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej