Trzecia generacja styropianu w formie odprężonych płyt zespolonych
Trzecia generacja styropianu w formie odprężonych płyt zespolonych zdominowała nasz rynek dociepleń - mówi Thomas Ammann, szef sprzedaży EPS w firmie Swisspor Szwajcaria.
Swisspor wprowadził w 2012 roku na szwajcarski rynek nowy produkt - odprężony, szary styropian III generacji ze specjalną warstwą białego EPS, chroniącą go przed słońcem. Jak doszło do powstania tego rozwiązania?
Thomas Ammann: Źródłem pomysłu były rygorystycznie przestrzegane normy wykonawcze obowiązujące w Szwajcarii. Zgodnie z ich wytycznymi szary styropian w trakcie montażu musi być chroniony przed słońcem za pomocą specjalnych siatek montowanych do rusztowania. W przeciwnym razie istnieje ryzyko odkształcania się płyt pod wpływem naprężeń spowodowanych różnicami temperatur w materiale, a co za tym idzie ryzyko powstawania mostków cieplnych. Przestrzeganie norm i wieszanie siatek oczywiście podwyższa koszty wykonawcze, a szczególna staranność z jaką trzeba aplikować materiał sprawia, że robotnicy spędzają na budowie znacznie więcej czasu niż przy montażu zwykłego, białego styropianu. Wzrastają przez to koszty inwestycji. Wpadliśmy więc na pomysł, ażeby bezpośrednio na samym styropianie umieścić warstwę ochronną, która wyeliminuje dodatkowe, pracochłonne czynności wykonywane na placu budowy. Tak powstały odprężone płyty zespolone trzeciej generacji na których powierzchni znajduje się kilkumilimetrowa warstwa ochronna białego EPS. Dzięki temu styropian jest stabilny wymiarowo i nie generuje dodatkowych kosztów montażowych.
Jakie dokładnie cechy użytkowe ma ten EPS trzeciej generacji?
Zachowuje wszystkie zalety, które czynią z niego króla rynku ociepleń. A więc jest lekki, łatwy w obróbce na placu budowy, ma doskonały współczynniki przewodzenia ciepła i jest bardzo uniwersalny w zastosowaniu - może być wykorzystywany do izolacji właściwie wszystkich elementów budynku. Wyeliminowanie wad szarego EPS, a więc niestabilności wymiarowej z powodu naprężeń wewnętrznych spowodowanych różnicami temperatur sprawia, że jest to w tej chwili bezapelacyjnie produkt ociepleniowy o najlepszym stosunku jakości do ceny. Posiada też wzorcowe właściwości techniczne. Dzięki swoim cechom jest znacznie prostszy w montażu.
To punkt widzenia producenta i inżyniera, a jak Państwa innowację przyjęli klienci?
Naprawdę entuzjastycznie. Na naszym rynku koszty pracy stanowią istotny czynnik kosztotwórczy i dlatego zredukowanie robocizny oraz podwyższenie pewności poprawnej aplikacji materiału sprawiło, że w krótkim czasie styropian w formie płyt zespolonych stał się standardem rynkowym. W tej chwili 85% naszej sprzedaży to zespolone płyty trzeciej generacji z warstwą chroniącą przed słońcem. Wyparły one właściwie z rynku tradycyjny, szary materiał. Niewielki segment rynku stanowi szary EPS o grubości mniejszej niż 80 mm do ocieplania okien i innych specjalistycznych zastosowań. Jest on zbyt cienki, żeby pokrywać go warstwą przeciwsłoneczną. Jednak gros rynku styropianu fasadowego to odprężone płyty zespolone. Trzeba też dodać, że odprężone płyty zespolone są wykorzystywane do ocieplania właściwie wszystkich, bez wyjątku rodzajów budynków. Funkcjonują w jednorodzinnej i wielorodzinnej mieszkaniówce, na rynku remontowym i budownictwa użyteczności publicznej.
Czy Swisspor ma patent na produkcję zespolonych płyt EPS trzeciej generacji?
Opatentowana jest tylko technologia produkcji. To, co nas wyróżnia na europejskim rynku to możliwość produkcji płyt z warstwą ochronną naniesioną po obu stronach szarego styropianu. Pod tym względem jesteśmy całkowicie unikatowi. Byliśmy też pierwsi z tym pomysłem. Z tego, co wiem, na ościennych rynkach proponowane są podobne produkty, ale pojawiły się po naszym rozwiązaniu.
A jak wygląda struktura szwajcarskiego rynku ociepleń. Czy te innowacje coś w tym zakresie zmieniły?
Rynek jest stabilny i nie można mówić o jakichś wielkich przesunięciach. Zasadniczo 80 procent rynku ociepleń to EPS. 18-20 procent to wełna mineralna, a 1-2 procent inne materiały, jak PIR, wełna drzewna itd. Głównym naszym problemem jest spadek inwestycji i przez to kurczenie się rynku. Nie poprawiają tego nawet remonty. Jest pewna nadzieja na ożywienie w związku z nową falą emigracji do Szwajcarii, ale to pewnie nastąpi dopiero za kilka lat.
Bardzo dziękujemy za rozmowę
Thomas Ammann jest szefem sprzedaży EPS w postaci odprężonych płyt zespolonych w firmie Swisspor Szwajcaria. Pracuje w Swisspor od 2008 roku. Wcześniej pracował na budowie jako inżynier, specjalista w branży fasad wentylowanych.
Źródło i zdjęcie: Swisspor
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia