Tynki renowacyjne WTA
Tynki renowacyjne, zwane potocznie „tynkami WTA”, ze względu na swoje unikalne właściwości są ważnym narzędziem konserwatorów przy renowacji zasolonych i zawilgoconych murów.
Fot. Renova
Charakterystycznym przeznaczeniem tej grupy tynków są mury silnie zawilgocone i obciążone solami mineralnymi rozpuszczalnymi w wodzie. Charakteryzują się wysoką dyfuzyjnością i porowatą strukturą, co znacznie ogranicza występowanie zjawiska kapilarnego podciągania wody oraz wykwitów solnych. Zasada działania tynków renowacyjnych jest prosta – wilgoć z muru (woda, w której rozpuszczone są sole mineralne) jest pochłaniana przez tynk, a następnie odparowuje na jego powierzchni. Towarzyszące parowaniu wody zjawisko krystalizacji soli przebiega wewnątrz szerokich porów tynku, gdzie kryształy mogą swobodnie zwiększać swoją objętość bez szkody dla spoistości, trwałości a przede wszystkim estetyki wyprawy tynkarskiej. Walory tynków WTA sprawiają, że są one idealnym rozwiązaniem problemów z wykwitami solnymi na cokołach czy miejscach okresowo zawilgoconych (np. rejon rur spustowych).
Trwałość tynków zgodnych ze specyfikacją WTA jest teoretycznie dłuższa niż wypraw tradycyjnych, jednak tylko do czasu całkowitego wypełnienia porów przez kryształy soli. Warto zatem pamiętać, że warunkiem długiej eksploatacji tynków renowacyjnych jest równoczesne wykonanie izolacji przeciwwilgociowej.
Fot. Renova
Tynk renowacyjny spełnia swoje funkcje pod warunkiem, że jest elementem tzw. systemu tynków renowacyjnych. Poszczególne składniki systemu nie mogą na siebie niekorzystnie oddziaływać, co w praktyce oznacza, że powinny pochodzić od jednego producenta. Standardowo, układ tynków renowacyjnych składa się z obrzutki, tynku podkładowego i właściwego tynku renowacyjnego. W zależności od producenta, warstwę wierzchnią można dodatkowo przykryć np. powłoką malarską, o ile farba zapewnia wymagany stopień dyfuzyjności pary wodnej.
Funkcją obrzutki jest zapewnienie odpowiedniej przyczepności kolejnych warstw do podłoża. Obrzutka może być nałożona jako półkryjąca lub całopowierzchniowa. Najczęściej stosowana jest obrzutka półkryjąca (po nałożeniu nie pokrywa więcej niż 50% powierzchni muru).
Tynk podkładowy charakteryzuje się znaczną porowatością i jego podstawową funkcją jest magazynowanie w swojej strukturze skrystalizowanych soli, ale także wyrównanie powierzchni pod właściwy tynk renowacyjny.
Fot. Renova
Tynk renowacyjny posiada właściwości hydrofobowe, ale jednocześnie znakomicie przepuszcza parę wodną, co prowadzi do przesunięcia strefy odparowania wody z powierzchni w stronę podpowierzchniowych warstw wyprawy, i uniemożliwia tym samym krystalizację soli na powierzchni tynku.
Powłoka malarska lub inna dodatkowa warstwa dekoracyjna musi odpowiadać właściwościom określonym przez producenta systemu. Generalnie należy w tej roli stosować produkty na bazie związków krzemianowych lub na żywic silikonowych.
Fot. Renova
Kluczowym elementem decydującym o jakości i trwałości tynków renowacyjnych jest jakość wykonania wszystkich etapów robót oraz przestrzeganie instrukcji technicznych, zwłaszcza w odniesieniu do sezonowania poszczególnych warstw. Warstwy tynków WTA schną bardzo wolno (około 1 mm grubości warstwy na 1 dobę) i procesu tego nie daje się przyspieszyć. W trakcie prac należy również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża, w szczególności wykuciu spoin, w których kumulują się sole mineralne.
Fot. Renova
Ze względu na względnie wysoką cenę tynków renowacyjnych, decyzja o ich zastosowaniu powinna być poprzedzona wielokierunkową analizą. Należy oznaczyć poziom zasolenia i zawilgocenia murów oraz określić i zlikwidować przyczyny zawilgocenia. W trudnych warunkach, tynki zgodne z instrukcją WTA pozwolą na odtworzenie historycznego wyglądu elewacji i dają gwarancję długotrwałego efektu estetycznego.
Karolina Kwaśniak
Renova sp. z o.o.
Źródło: Tynki, nr 6 (35) 2015
CZYTAJ WIĘCEJ
SOS dla elewacji - renowacja ocieplenia budynku
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Mikroorganizmy na powłokach zewnętrznych
Tynki w apartamentach
Pękający tynk
Termomodernizacja budynków na Ursynowie
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tapety z włókna szklanego
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia