Upał czy chłód - termoizolacja dobra na wszystko
W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych bardzo modnym zagadnieniem staje się izolacja termiczna. Podejmując jej temat na pierwszy plan wysuwa się najczęściej aspekt potencjalnych korzyści ekonomicznych i ochrony środowiska. Jednak coraz częściej mówi się o termoizolacji również w kontekście jej wpływu na mikroklimat wnętrz. Wątek pod lupę wzięli specjaliści z największego w Europie parku badawczego materiałów budowlanych - Baumit Viva. Pierwsze wyniki pomiarów mogą zaskakiwać.
Park badawczy Baumit Viva rozpoczął pracę w 2015 r w austriackim Wopfing. Tworzy go 10 domów testowych o wymiarach 4x5 m. Każdy z nich posiada jedno okno i jedne drzwi, wyposażony jest w 33 sondy pomiarowe, które przez całą dobę rejestrują różne wielkości fizyczne. Na wszystkie budynki działają takie same warunki klimatyczne. Jedyną, ale kluczową różnicą są materiały budowlane wykorzystane do ich wzniesienia. Badania zaplanowano na okres 3 lat. Dane rejestrowane w trybie ciągłym posłużą do analizy związków i zbadania zależności między materiałami budowlanymi i ich wpływem na organizm człowieka. Jak zachowują się różne konstrukcje ścian w ekstremalnych temperaturach latem i zimą? Po ponad roku obserwacji przyszedł czas na pierwsze spostrzeżenia, które rozwiewają wątpliwości dotyczące wpływu termoizolacji na mikroklimat wnętrz.
Ochrona przed przegrzaniem w okresie letnim
W odniesieniu do budownictwa niskoenergetycznego od czasu do czasu pojawiają się głosy o niekorzystnym wpływie grubej izolacji na ochronę przed przegrzewaniem budynków w okresie letnim. Wyniki badań przeprowadzonych w parku Baumit Viva nie potwierdzają tej tezy, wręcz przeciwnie - obalają ten mit. Testy przeprowadzono podczas lata stulecia (2015 r.), kiedy upały dochodziły do 36°C. Domy nieizolowane miały podwyższoną temperaturę pokojową - ok. 30°C - podczas gdy w budynkach z izolacją, wybudowanych z cegły i betonu, słupki rtęci utrzymywały się na średnim poziomie 26°C, chociaż okna wychodziły na stronę południową i nie były osłonięte roletami. Dowodzi to tylko, że izolacja termiczna rzeczywiście odgrywa główną rolę w utrzymaniu optymalnej temperatury wnętrz.
Konstrukcja ściany jako magazyn ciepła
Jak się okazuje nie tylko termoizolacja wpływa znacząco na temperaturę wewnątrz budynku, decyduje o tym również masa ściany, w której gromadzi się ciepło. Pomiary wykazały, że masywne, ciężkie przegrody magazynowały ciepło słoneczne i oddawały je dopiero podczas chłodniejszych wieczorów i nocy. Efekt ten zapewniał stałą temperaturę pokojową, a latem gwarantował komfortowy klimat wnętrza. Wnioski? Czym lżejsza konstrukcja ścian, tym wyższa temperatura pokojowa i to pomimo tej samej wartości współczynnika U.
Park Badawczy Baumit
Awaria ogrzewania
Kolejnym testem, jaki musiały przejść eksperymentalne domy, była konfrontacja z zimowymi realiami. Podczas symulowanej dwudniowej awarii ogrzewania we wszystkich domach pomiarowych, przy temperaturze wewnętrznej 21°C i temperaturze zewnętrznej -12°C, odnotowano zaskakujące różnice w pojemności gromadzenia ciepła poszczególnych konstrukcji przegród. W domu nieizolowanym po 2 dniach temperatura ścian wynosiła tylko 1°C, a temperatura pokojowa osiągnęła wartość 4°C. W masywnych domach z izolacją wartość temperatury pokojowej i temperatury ścian utrzymywała się na poziomie 15-17°C. Wniosek nasuwa się jeden - zastosowanie izolacji termicznej to opłacalna inwestycja.
Izolacja kontra zużycie energii
Kto wykona izolację w swoim domu, może obniżyć jego zapotrzebowanie na energię nawet do 2,5 raza - w zależności od konstrukcji budynku. Pokazały to wyniki pomiarów przeprowadzonych podczas ostatnich miesięcy grzewczych w okresie od grudnia 2015 r. do stycznia 2016 r. Aby w pomieszczeniu utrzymać przyjemną temperaturę 21 stopni Celsjusza, trzeba było zużyć w domach z izolacją (U = 0,15 W/m²K) tylko 40% energii, której potrzebował nieizolowany dom z cegły.
Testy przeprowadzane w parku badawczym firmy Baumit już teraz przynoszą wiele cennych, interesujących i nierzadko zaskakujących wniosków, chociaż prace są zaledwie na półmetku. Być może dalsze obserwacje zaowocują rewolucyjnymi teoriami, a na pewno dostarczą informacji, otwierających drogę do tworzenia nowych produktów i technologii, dzięki którym zdrowe mieszkanie nabierze w pełni rzeczywistego wymiaru.
Źródło i zdjęcia: Baumit
CZYTAJ WIĘCEJ
Gwarantowany styropian barierą przed upałami
Zabezpiecz swój dom i domowników przed upałem - odpowiednia termoizolacja
Izolacja cieplna i masa akumulacyjna - na tropikalne upały
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia