VI Międzynarodowa Konferencja ETICS: rekordowe zainteresowanie
W dniach 9-10 maja br. w Ożarowie Mazowieckim odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja ETICS, cykliczne spotkanie polskiej branży ociepleń, organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) od 2014 roku. W wydarzeniu wzięły udział 163 osoby z Polski, Austrii, Litwy, Niemiec, Słowacji i Ukrainy. To rekord frekwencji dotychczasowych sześciu edycji konferencji. Podczas branżowej debaty szczególną uwagę poświęcono zagadnieniu bezpieczeństwa pożarowego ocieplonych elewacji, które w ostatnim czasie stało się przedmiotem dyskusji w środowisku związanym z systemami ociepleń ETICS.
Blok tematyczny dotyczący bezpieczeństwa pożarowego otworzył konferencję. W jego trakcie Jerzy Rutka z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu przeanalizował przypadki pożarów oraz polskie i europejskie doświadczenia w zakresie bezpieczeństwa pożarowego budynków. Prelegent przedstawił także argumenty potwierdzające bezpieczeństwo pożarowe elewacji z płytami styropianowi wykonanymi w systemie ETICS. Następnie Małgorzata Niziurska z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych omówiła metody badań rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w dużej skali, w Polsce i w innych krajach europejskich, oraz wyniki prowadzonych w krakowskim instytucie badań w tym zakresie. Z kolei szef Komisji Technicznej Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń dr inż. Mariusz Garecki usystematyzował wiedzę na temat aktualnych wymagań i zaleceń w zakresie bezpieczeństwa pożarowego elewacji, jak również zaprezentował krytyczne stanowisko SSO wobec publikacji Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP) pt. "Wytyczne projektowania ocieplenia elewacji budynku z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe" SITP WP-03:2018. Opracowanie SITP było także przedmiotem, przyjętego przez słuchaczy z dużą uwagą, panelu dyskusyjnego z udziałem przedstawicieli zrzeszonych w SSO producentów systemów ociepleń i producentów łączników mechanicznych oraz reprezentantów branży styropianu i branży wełny mineralnej.
Wystąpienia w tej części konferencji podsumował prezes SSO Jacek Michalak, podkreślając, że Stowarzyszenie negatywnie ocenia przygotowaną przez SITP publikację. Zarzuty SSO dotyczą przede wszystkim uwzględnienia jedynie kwestii dotyczących bezpieczeństwa pożarowego z całkowitym pominięciem pozostałych sześciu wymagań podstawowych w budownictwie. Według Komisji Technicznej SSO proponowane przez SITP rozwiązania zostały zaprezentowane w oderwaniu od współczesnego stanu wiedzy na temat systemów ociepleń. "Oceniając opublikowane przez SITP wytyczne należy podkreślić, że jest to dokument nie mający żadnego umocowania w obowiązującym systemie prawnym. To dokument dobrowolny, prezentujący jedynie stanowisko SITP. Współcześnie nie można traktować poważnie jakiegokolwiek opracowania, które odnosi się tylko do jednego z siedmiu wymagań podstawowych w oderwaniu od pozostałych. Wiele z zaprezentowanych w opracowaniu SITP poglądów nie ma odzwierciedlenia we współczesnym stanie wiedzy. Należy także podkreślić, że pomimo tego, iż w dokumencie przywoływane są publikacje SSO, to eksperci naszego Stowarzyszenia nie uczestniczyli w przygotowaniu tego dokumentu. Ważne jest, aby też zaznaczyć, że SITP nie miało obowiązku zaprosić SSO do współpracy, aczkolwiek warto również podkreślić, że to SSO jest organizacją reprezentującą branżę ociepleniową i jest reprezentatywne dla tej branży. Uważamy, że zalecenia zawarte w wytycznych SITP w wielu wypadkach mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój polskiego rynku ociepleniowego" - stwierdził prezes Michalak.
W programie VI Międzynarodowej Konferencji ETICS nie zabrakło innych interesujących wątków. Po raz pierwszy na forum konferencyjnym podjęto - w prezentacji Lutza Webera z Fraunhofer-Institut für Bauphysik IBP ze Stuttgartu - kwestię wpływu systemu ociepleń na poprawę izolacyjności akustycznej budynków. Podobnie do tej pory nie analizowano zastosowania pianek fenolowych w systemach ETICS (prelekcja Mariana Kaczmarka z Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego) ani roli kruszyw w zaprawach klejących w systemach ETICS (wystąpienie Zdzisława Naziemca z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych).
Jak co roku Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, reprezentowany przez Dyrektora Departamentu Wyrobów Budowlanych Romana Sobczaka, podsumował polski rynek wyrobów budowlanych w oparciu o wyniki kontroli w latach 2015-2018. Uczestnicy spotkania zyskali także wgląd w sytuację w rozwijającym się sektorze ociepleń na Ukrainie - dzięki wykładowi Gennadiya Farenyuka z Państwowego Instytutu Badawczego Konstrukcji Budowlanych w Kijowie. Clemens Hecht, kolejny prelegent z zagranicy, przedstawił wnioski i rekomendacje związane z programem certyfikacji wykonawców ociepleń realizowanym z powodzeniem przez austriackie stowarzyszenie branżowe Arge Qualitätsgruppe Wärmedämmsysteme.
Eksperci Instytutu Techniki Budowlanej zajęli się kierunkami zmian w ocenie systemów ociepleń w świetle europejskich dokumentów oceny (Justyna Beczkowicz, Magdalena Wasiak) oraz inicjatywami europejskimi z obszaru zrównoważonego budownictwa i kryteriami oceny środowiskowej dla systemów ETICS (Michał Piasecki). Ralf Pasker z European Association for ETICS (EAE), europejskiej reprezentacji branży ociepleń, skoncentrował się na wzajemnych relacjach pomiędzy przepisami krajowymi w zakresie ETICS a harmonizacją na poziomie europejskim.
Zgodnie z zapowiedzią organizatorów siódma edycja Międzynarodowej Konferencji ETICS odbędzie się 7-8 maja 2020 r. Wszelkie informacje zamieszczane są na stronie www.konferencjaetics.com.pl.
Fotorelacja:
Źródło i zdjęcia: SSO
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia