Strona główna | AktualnościW budynkach będzie ciszej

W budynkach będzie ciszej

Na początku 2018 roku zacznie obowiązywać nowa norma akustyczna. Oznacza to spore zmiany dla architektów i projektantów, a ich skutki odczujemy wszyscy. Ciszej będzie w szkołach, szpitalach, urzędach, czy na basenach.

Polska Norma PN-B-02151-04:2015-06, tzw. norma pogłosowa, wprowadzona w 2015 roku była przełomowym dokumentem. To pierwszy polska norma odnosząca się wprost do akustyki wnętrz - warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach. Polska była jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, która taki dokument wprowadziła. Dotychczas jednak norma nie była powszechnie znana, ponieważ nie była obowiązkowa. Dokument traktowany był więc jako zbiór dobrych praktyk ze wskazówkami dla architektów, czy inwestorów.

Na początku 2018 norma pojawi się w znowelizowanym rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w/s warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki. Oznacza to, że stanie się ona obowiązkowa dla wszystkich nowo budowanych obiektów oraz przy renowacjach i rozbudowach istniejących.

"Dobra akustyka warunkuje komfort użytkowania, dlatego po wprowadzeniu normy wszyscy na własnej skórze odczujemy pozytywne zmiany. Ciszej będzie na przykład na szkolnych korytarzach, w szpitalach i przychodniach, ale też na dworcach" - tłumaczy Wojciech Jórga z firmy Ecophon.

"Hałas to ogromny problem cywilizacyjny, z którego nie zdajemy sobie sprawy. Dotychczas normy hałasu w budynkach użyteczności publicznej były znacznie przekraczane. Badania Ecophon i Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w jednej z warszawskich szkół wykazały, że jeśli uczniów w szkole obowiązywałyby pracownicze przepisy BHP, dzieci musiałby na przerwy wychodzić w specjalnych ochronnikach słuchu, a korytarz zostałby oznaczony jako strefa zagrożenia hałasem. Dzięki obowiązującej normie budynki będą musiały zostać wyciszone" - ochroni to nasz słuch, zdrowie i nerwy.

Źródło: Ecophon
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej