Strona główna | Krok po krokuWłaściwy wybór styropianu

Właściwy wybór styropianu

Ciepło w domu zimą i przyjemny chłód podczas upalnego lata,  do tego niskie koszty ogrzewania albo klimatyzacji – to marzenie właściciela domu. Prawidłowo wykonana termomodernizacja z zastosowaniem dobrej klasy styropianu pozwala na uzyskanie takiego komfortu. To inwestycja, która szybko się zwraca.

Pomarańczowe płyty styropianowe z filtrem UV
Fot. Termo Organika

Producenci dostarczają na rynek różne rodzaje styropianów. Najistotniejszy jest jego właściwy wybór. Przy wyborze styropianu zawsze należy zwracać uwagę na jego parametry, zastosowanie oraz jakość.

Najważniejsza rzecz w styropianie
Najważniejszym parametrem styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli (lambda), która w przypadku tego najpopularniejszego izolatora mieści się w przedziale od 0.031 do 0.044 W/(mK). Im mniejsza (niższa) lambda, tym lepszy (cieplejszy) styropian. Dlatego styropian o niskiej lambdzie i stosunkowo niedużej grubości może lepiej izolować budynek niż grubszy styropian o wysokiej lambdzie. Przy zakupie nie należy kierować się więc samą grubością izolatora. Niewielka wydawałoby się różnica wartości lambdy, może oznaczać w rezultacie zupełnie różne klasy styropianów. Np. warstwa 12 cm styropianu o współczynniku lambda 0,042 ma mniejszą izolacyjność niż 9 cm o współczynniku lambda 0,032.


Ocieplenie styropianem o niskiej lambdzie nie musi być bardzo grube
Fot. Termo Organika

Co chcemy ocieplić styropianem?
Podstawowe wyroby ze styropianu używane w budownictwie, to płyty do ocieplenia ścian zewnętrznych, fundamentów, stropów i podłóg oraz dachów stromych. Standardowe wymiary płyt styropianowych to 50 x 100 cm. Ich grubość wynosić może od 10 mm aż do 1200 mm. Najczęściej mają krawędzie płaskie, ale istnieją też frezowane. Tego typu płyty zapobiegają powstawaniu mostków termicznych, lecz są nieco droższe od niefrezowanych.

Ocieplamy ściany
Styropian na fasadę najczęściej stosowany jest do izolacji termicznych ścian budynków mieszkalnych i publicznych, wznoszonych w różnych technologiach, a szczególnie popularnej metodzie ETICS, znanej do niedawna pod nazwami BSO lub metoda lekka-mokra. Obecnie coraz częściej stosowanym standardem grubości ocieplenia jest 15 cm. Przedstawione styropiany idealnie nadają się do wykonania izolacji ścian, z powodzeniem są stosowane również do ocieplenia stropów, ścian szkieletowych, murów szczelinowych:
  • Styropian Silver Fasada – dekl = 0,040 W/(m • K)
  • Styropian Gold Fasada – dekl = 0,038 W/(m • K)
  • Styropian Platinum Plus Fasada – dekl = 0,031 W/(m • K).
Ocieplamy fundament
Styropian do izolacji fundamentów uszlachetniony jest kompozycją związków hydrofobowych, które poprawiają jego właściwości i zwiększają odporność na działanie wody.
  • Styropian Funadament –współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,033 W/(m • K)


Ocieplenie, samemu czy z pomocą fachowców
Fot. Termo Organika

Jakość i cena

Przed zakupem zawsze zwracajmy uwagę na jakość styropianu, bowiem na rynku mogą pojawiać się wyroby producentów, którzy sprzedają niepełnowartościowe płyty. Taki izolator nie zapewni oczekiwanych oszczędności. W składzie budowlanym bardzo trudno sprawdzić, który styropian jest dobrej jakości, a który nie powinien w ogóle trafić do sprzedaży.

Co zatem robić, żeby nie dać się oszukać?
Zaleca się wybieranie markowych styropianów, od tych producentów, którzy latami pracują na uznanie klientów. Przed zakupem sprawdźmy w prasie branżowej oraz internetowych portalach budowlanych, które z produktów posiadają certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej instytuty naukowe, zajmujące się weryfikacją materiałów budowlanych. W Polsce takie potwierdzenia jakości wydawane są przez Instytut Techniki Budowlanej.

Źródło: Tynki, nr 3 (16) 2012

CZYTAJ WIĘCEJ

Nowa kadencja władz PSPS
Jakie styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej