Wszystkie kolory Orientu. O wnętrzach w stylu orientalnym
Styl orientalny we wnętrzu to nietuzinkowy pomysł, który nada każdemu mieszkaniu niepowtarzalnego charakteru. Bogata, eklektyczna kultura Dalekiego Wschodu pozwala wybierać spośród wielu różnorodnych konwencji, kolorystyki, stylu mebli i dodatków, a także materiałów. Marka Dekoral Fashion podpowiada, jak wprowadzić Orient dla wnętrza.
Kiedy mówimy Orient, najczęściej przychodzą nam na myśl wnętrza inspirowane kulturą Japonii, Chin lub Indii - trzy sztandary Orientu, zupełnie od siebie odmienne, bazujące na różnych stylistykach. Każda z tych konwencji skupia się na jednej, symbolicznej kolorystyce oraz mocno kontrastujących, ciepłych lub żywych i pstrokatych barwach. Dzięki temu w tak szerokiej gamie pomysłów każdy znajdzie coś dla siebie.
Bogactwo barw rodem z Indii
Kolorowe szaleństwo bez ograniczeń to coś dla fanów kultury Indii. Przepych, bogactwo materiałów i brak reguł w rozstawianiu mebli - to atrybuty artystycznego nieładu rodem z krainy Bollywood. Podążając za hinduskimi regułami, stworzymy pełną euforii i optymizmu przestrzeń, w której łączenie odważnych stanowi nadrzędną ideę. Jeśli więc na podłodze rozłożymy fioletowy lub ciemnoróżowy dywan, niech ściany nie ustępują tej kolorowej radości. Wybierzmy nasze ulubione, pełne życia odcienie takie, jak np. "namiętny wieczór", "lodowe mohito" czy "światła neonów" z palety Colour & Style marki Dekoral Fashion.
Oczywiście przy wyborze dodatków również nie należy się ograniczać. Na czerwonej kanapie muszą znaleźć się atłasowe lub satynowe poduszki w kilku odcieniach, a obok niej okrągłe, duże pufy. Tradycyjne drzwi może zastąpić kotara z koralików układająca się w orientalny wzór, a zwykłą nudną lampę - żyrandol z kryształowymi wisiorami. W sypialni sprawdzi się baldachim z delikatnego, wzorzystego tiulu i gruba, jaskrawa narzuta na łóżko. Klimat Indii to również przyprawy, pachnące oleje w różnokształtnych buteleczkach i kadzidła palące się w zdobionej podstawce z drewna.
Spokój Japonii
Jeśli cenisz sobie spokój i wewnętrzną równowagę, a zarazem chcesz, żeby mieszkanie wyrażało twoją filozofię życia postaw na stylistykę japońską. W tych prostych, harmonijnych wnętrzach łączy się stonowaną kolorystykę (beże, biele, popiele) z wyrazistą czerwienią lub czernią, tworząc elegancki kontrast: "Jeśli wypełnimy nasze wnętrze kontrastującymi barwami, z których żadna nie będzie dominować, osiągniemy harmonię typową dla kultury Japonii. Na ścianach sprawdzą się barwy z kolekcji Fashion Collection - np. "natchnienie" połączone z "energią" - które będą dobrze prezentować się w towarzystwie czarnych dodatków" - wyjaśnia Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral Fashion.
W japońskich wnętrzach nie może zabraknąć niewysokich, oryginalnych mebli oraz np. kilku bambusów w prostych donicach. Niezwykle ważne dla stworzenia nastrojowego klimatu są lampiony i abażury z delikatnego papieru, inspirowane techniką origami - sprawią one, że światło stanie się kolejnym elementem wystroju. Na ścianach sprawdzą się natomiast minimalistyczne obrazy - japońskie znaki lub geometryczne formy, koniecznie w czarnych drewnianych ramach.
Chiński zbytek
Z japońską prostotą zdecydowanie zrywa stylistyka wnętrz inspirowana kulturą Chin. Tutaj odchodzą w niepamięć skromne, nieskomplikowane formy - triumf święcą pomysłowe, pełne finezji detale i ciepłe, żywe kolory. Warto też posłuchać wskazówek specjalistów od filozofii feng shui i kierując się nimi, odpowiednio rozstawić kolorowe wachlarze, haftowane poduszki czy ceramiczne wazy. Amatorzy chińskich wnętrz nie odmówią sobie motywów kwiatów, ptaków i drzew na obrazach, narzutach lub dodatkach. Warto skupić się na jednym mocnym akcencie - niech w centrum pokoju stanie metalowe łóżko z kunsztownym zagłówkiem lub ciemnogranatowe fotele z oryginalnymi, szerokimi oparciami.
Natomiast na ścianach niech zagoszczą wyraziste i intensywne kolory: "wypalona cegła", "hebanowy brąz" czy "wysokie obcasy" z palety emulsji Dekoral Fashion Colour & Style. Aby dodać wnętrzu charakteru, można odstąpić od tradycyjnego malowania czterech ścian na jeden kolor i postawić na orientalną mieszankę barw.
Egzotyczna mieszanka
Tym, którzy nie mogą zdecydować się na jeden z trzech typowo orientalnych stylów wystroju, radzimy wyjście pośrednie czyli wybór charakterystycznych azjatyckich elementów i stworzenie orientalnego miksu we wnętrzu. Postawmy więc na lekką, pstrokatą kolorystykę rodem z Indii. Wprowadźmy do wnętrza drewniane meble ozdobione chińskimi motywami oraz mandaryńskie wazy. Nie zapominajmy też o barwnych, wzorzystych tkaninach. Z kolei ściany udekorujmy prostymi, lecz bardzo eleganckimi japońskimi grafikami. Azja to kraina nieskończonych możliwości - dlatego jedyne, co ogranicza nas przy aranżacji orientalnych wnętrz, to tylko nasza wyobraźnia.
Źródło i zdjęcia: Dekoral
CZYTAJ WIĘCEJ
Benjamin Moore jesienią. Kolory z nutą orientu
Orientalny tynk bawełniany
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia