Wyjątkowe efekty malarskie
Wnętrza mieszkalne oraz użytkowe oprócz właściwości funkcjonalnych, spełniają także indywidualne oczekiwania estetyczne. Właściwie dobrane kolory farb oraz zastosowane dzięki nim efekty dekoracyjne pozwolą nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru.
Różnorodność wykończeń wnętrz ograniczana jest jedynie pomysłowością projektanta i zastosowanymi materiałami. Technika płyt gipsowo – kartonowych oraz gładzi szpachlowych pozwala na osiągnięcie zróżnicowanych kształtów oraz zabudów we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach. Równie ważne jak ich funkcjonalność jest także wymalowanie powierzchni ścian i sufitów. Odpowiednio dobrane efekty dekoracyjne oraz zastosowane kolory budują atmosferę, która pomaga w pracy bądź sprzyja relaksowi.
W zależności od przeznaczenia danych pomieszczeń można stosować bardziej wyszukane lub stonowane rozwiązania estetyczne. Podstawą są kolory, które wpływają pobudzająco bądź kojąco, ale coraz częściej stosowane są także różnego rodzaju efekty dekoracyjne. Można je osiągnąć przy pomocy specjalnych narzędzi takich jak: wałki, gąbki, szczotki, gumowe grzebienie czy plastikowe szpachelki. Idealne do takich zastosowań będą farby i powłoki dekoracyjne specjalnie przeznaczone do tworzenia efektów (np. linia Sigmulto marki Sigma Coatings).
Atrakcyjna nieregularność
Ciekawy kolor nie zawsze wystarcza, kiedy chcemy nadać wnętrzu niepowtarzalny wyraz. Czasami zdarza się także, że zbyt intensywny kolor miałby niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie, chociażby w pracy. W takich przypadkach warto użyć farby, która pozwoli na stworzenie wyjątkowej powłoki (np. Sigmulto Expression) i tym samym doda akcentu zwykłym, gładkim ścianom. Efekt dekoracyjny farby, który wybierzemy, zależy jedynie od indywidualnych oczekiwań estetycznych. Z powodzeniem można takie wymalowanie wykonać samemu przy użyciu prostych narzędzi.
Sigmulto Stucco przeznaczona jest do wykonywania specjalnych powłok dekoracyjnych
Inspiracją mogą być dowolne kształty czy też wzory, które obserwujemy w naturze czy sztuce, a tylko od nas zależy zastosowana tonacja barw. Oprócz różnego rodzaju pędzli i wałków, do malowania można wykorzystać szczotki, pace, kawałki gumy, a nawet folie malarskie. Pierwsza warstwa farby, w zależności od tego jaki efekt końcowy chcemy uzyskać, powinna być matowa (np. Sigmatex Superlatex) bądź połyskująca (np. Sigma Polysatin). Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy farbę, na której można tworzyć fantazyjne wzory, czy desenie.
Efekt Stucco Veneciano
Bardziej harmonijne i stonowane rezultaty wizualne uzyskamy dzięki efektom "stucco" bądź "marmur". Stworzymy je stosując specjalną powłokę dekoracyjną (np. Sigmulto Stucco). Pożądany wzór w postaci nieregularnych spękań, bądź imitujący marmur, tworzy się przy użyciu odpowiednich pac metalowych i plastikowych. Wybierając tak wyraziste rozwiązania należy jednak mieć na uwadze ich intensywność. Najlepiej dekorować nimi tylko wybrane powierzchnie. Dobrze sprawdzą się one np. na pojedynczych ścianach czy we wnękach. Wówczas osiągnięty efekt nie będzie przytłaczający.
Multikolor i połysk
Jeżeli aranżacja przestrzeni w malowanym pomieszczeniu pozwala na zastosowanie odważnych rozwiązań i intensywnych barw, to warto wykorzystać do tego farby gwarantujące ciekawe efekty estetyczne. Oryginalnym produktem, który zapewni niepowtarzalne wymalowanie jest specjalna farba inspirowana malarską techniką pointylizmu (np. Sigmulto Evolution). Jej użycie wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Efekt wielokolorowej ściany wykonuje się przy pomocy natrysku powietrznego.
Sigmulto Evolution pozwala na wymalowania inspirowane malarską techniką pointylizmu
Poszczególne warstwy nanosi się kolejno po sobie i w ten sposób tworzy nakrapianą powierzchnię. Dobór barw oraz ich rozłożenie zależy tylko od indywidualnych oczekiwań i planowanego wyglądu pomieszczenia. Takie rozwiązanie szczególnie atrakcyjnie prezentuje się na tynkach strukturalnych bądź na tapecie z włókna szklanego (np. Sigmascan). Farba tworzy efekt tysięcy barwnych plamek, które urozmaicają wystrój wnętrza.
W miejscach reprezentacyjnych, którym chcemy nadać szykownego wyglądu, można zastosować efekt metalicznego połysku. Do wykonania takiego wymalowania potrzeba będzie specjalna farba (np. Sigmulto Metallic), która w zależności od użytego koloru będzie różnorodnie błyszczeć i mienić się w promieniach światła. Na mniejszych powierzchniach (do 1 m2) można aplikować ją za pomocą zwykłego wałka malarskiego.
Większe wymalowania powinny być wykonywane przy użyciu natrysku hydrodynamicznego. Dzięki temu nałożone powłoki będą jednolite i zapewnią idealny, metaliczny połysk. Aranżacje stworzone z pomocą takiej farby doskonale podkreślą wyjątkowy charakter wnętrza. Można nią pomalować nie tylko gładkie powierzchnie, ale również tynki strukturalne czy tapety z włókna szklanego.
Źródło i zdjęcia: Sigma Coatings
CZYTAJ WIĘCEJ
JEGER Sahara - piaski pustyni w naszych wnętrzach
Efekty dekoracyjne Tikkurila - wnętrze dla indywidualisty
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tapety z włókna szklanego
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia