Wymierne korzyści termomodernizacji
Termomodernizacja to nie moda, ale konkretne korzyści, a w dobie rosnących cen energii i jej nośników staje się wręcz koniecznością. Największą część domowego budżetu pochłaniają bowiem rachunki za ogrzewanie zimą oraz - coraz częściej - klimatyzacja (chłodzenie) latem. Jednak prawidłowo wykonane ocieplenie nieruchomości to nie tylko skuteczny sposób na zredukowanie kosztów jej utrzymania. Oprócz tego, że termomodernizacja pozytywnie wpływa na kieszeń inwestora, ma również szereg innych zalet. Jakich?
Wiele budynków mieszkalnych w Polsce została oddana do użytku w latach, kiedy stosowane rozwiązania nie uwzględniały jeszcze izolacji cieplnej. A jeśli nawet tak się działo, to ówczesne standardy znacznie odbiegały od tych, które wyznaczają kierunki rozwoju współczesnego budownictwa. Odpowiednią temperaturę mieszkań zapewniały rozbudowane energochłonne systemy grzewcze, ale ceny energii były relatywnie niskie, więc o oszczędzaniu mało kto wtedy myślał. Dziś przestarzałe rozwiązania prowadzą do marnotrawstwa energii i narażają nas na duże straty cieplne budynku i co za tym idzie - również finansowe. Ciepło w największym stopniu ucieka przez ściany zewnętrzne lub dach. Aby zoptymalizować koszty eksploatacji w starszym budownictwie, prywatni inwestorzy oraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej decydują się na docieplenie swoich nieruchomości. "Termomodernizacja to przedsięwzięcie prowadzące przede wszystkim do poprawy efektywności energetycznej obiektu, przy równoczesnym zmniejszeniu kosztów jego eksploatacji, w których największy udział mają zazwyczaj wydatki związane z ogrzewaniem i klimatyzacją (chłodzeniem) pomieszczeń. Te natomiast zależą od wielu czynników - w największym stopniu od standardu izolacyjności termicznej budynku. Ocieplenie nieruchomości połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40%. Budynek zyskuje wyższą klasę energetyczną, pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło w zimie i jednocześnie ograniczyć zapotrzebowanie na chłód w okresie letnim. Dzięki temu poprawia się również komfort użytkowania pomieszczeń, a ryzyko pojawienia się wilgoci czy pleśni zostaje znacząco zredukowane. Efekty termomodernizacji wspomaga prawidłowe korzystanie z systemu ogrzewania, wentylacji i instalacji ciepłej wody. Dlatego też podnoszenie świadomości użytkowników budynku w zakresie energooszczędności oraz ochrony środowiska to ważne zadanie po stronie właścicieli i zarządców nieruchomości. Ale to nie wszystko. Wartością dodaną termomodernizacji jest niewątpliwie wizualne odnowienie dotychczasowej elewacji. Każdy przecież chce mieszkać i przebywać w budynkach nie tylko funkcjonalnych i energooszczędnych, ale także ładnych i reprezentatywnych. Dostęp do nowoczesnych technologii oraz bogatej oferty materiałów i wyrobów budowlanych powoduje, że dziś już nie musimy rezygnować z energooszczędności na rzecz estetyki rozwiązań i odwrotnie. Oba te aspekty mogą iść ze sobą w parze, chociażby dzięki wykorzystaniu nowego typu trwałych tynków czy farb odpornych na zmienne warunki atmosferyczne, a także inne uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Warto mieć więc na uwadze, że termomodernizacja jest inwestycją, która nie tylko pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie, ale istotnie wpływa na atrakcyjny wygląd oraz wzrost wartości rynkowej nieruchomości" - mówi Maciej Iwaniec, manager Renowacje i Fasady z firmy Baumit.
Termomodernizacja budynku wiąże się z poniesieniem sporych nakładów inwestycyjnych. Zainteresowani mogą jednak korzystać z licznych programów wsparcia. Przy właściwym wyborze metody finansowania można ją przeprowadzić w taki sposób, że koszty będą pokrywane głównie z uzyskanych oszczędności. Aby tak się stało, musimy pamiętać, że podstawą termomodernizacji przynoszącej oczekiwane korzyści jest jej profesjonalne wykonanie oraz wysoka jakość warstwy ocieplającej. Pamiętajmy jednak, że ocieplenie to nie tylko materiał izolacyjny, ale również kleje, zaprawy, siatki, tynki i farby, tzw. system ociepleń. Najlepiej sprawdzają się rozwiązania systemowe od jednego producenta. Zastosowanie kompleksowych rozwiązań to najlepsza gwarancja na to, że poszczególne elementy układu są do siebie dopasowane i będą ze sobą efektywnie współpracować, zapewniając trwałość i funkcjonalność termoizolacji przez wiele lat.
Źródło i zdjęcie: Baumit
CZYTAJ WIĘCEJ
Termomodernizacja budynków - analiza dotacji
Termomodernizacja starych budynków - niższe rachunki, większy komfort
Sierpień i wrzesień to najlepsza pora na termomodernizację
Termomodernizacja nie(d)oceniona. Możemy zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, zużywając mniej paliw
Termomodernizacja budynków - szansa na poprawę jakości życia w gminach
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia