Strona główna | AktualnościWytrzymałość, przyczepność, elastyczność, czyli kilka słów o roli włókien w zaprawach klejowych
Wytrzymałość, przyczepność, elastyczność, czyli kilka słów o roli włókien w zaprawach klejowych
Użycie wysokiej jakości zaprawy klejowej w codziennych pracach glazurniczych to jeden z najważniejszych aspektów, który przełoży się długoletnią trwałość wykonanych okładzin. Dlatego, podstawowym czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji zakupowej powinien być niezaprzeczalnie skład wybranego kleju, który ma decydujący wpływ na jego jakość oraz poszczególne właściwości użytkowe. Wybierając profesjonalny klej do równie profesjonalnych zadań, postawmy na produkty wzbogacone włóknami i specjalnymi dodatkami, a inwestycja zwróci nam się z nawiązką.
Wysokiej jakości spoiwo cementowe i drobne frakcje kruszywa to podstawa dobrej zaprawy klejowej, dlatego o wyborze tej najlepszej, często decydują detale. Choć stanowią zaledwie kilka procent masy suchej mieszanki, to właśnie specjalne dodatki - włókna celuluzowe, dodatki polimerowe, hydrofobowe czy dyspersyjne mają znaczący wpływ na funkcjonalność i parametry produktu. "Ich selektywny, szczegółowy dobór, poprzedzony badaniami nad jakością poszczególnych składników, pozwala na uzyskanie specjalnych właściwości klejów, takich jak: doskonała retencja, najwyższy stopień zbrojenia zaprawy, zwiększenie wytrzymałości, przyczepności i elastyczności, wydłużony czas otwarty pracy czy zdolność do szybkiego wiązania. Dlatego, w naszych produktach stawiamy na wysoką zawartość włókien i dodatków, które odpowiadają za najlepsze właściwości zapraw - w trakcie pracy i po związaniu" - podkreśla Artur Watras, ekspert firmy Sopro.
Fiber Control - moc nie do pokonania
Technologia Fiber Control, opracowana w laboratoriach Sopro, opiera się na wielofunkcyjnym działaniu włókien celulozowych oraz dodatków polimerowych. Wysoka zawartość włókien celulozowych ma kluczowy wpływ na skuteczne zatrzymywanie wody w zaprawie i kontrolę przebiegu procesu wiązania. Sprawnie działający proces retencji to swoisty "regulator" gospodarki wodnej, zapewniający poprawny przebieg prac glazurniczych - zwłaszcza w przypadku okładzin nasiąkliwych. Niwelując "ucieczkę" wody z podłoża, nie dopuszcza do spadku urabialności zaprawy, zaś proces wiązania jest samoistnie kontrolowany, dzięki czemu skuteczność przyklejania każdego typu okładziny osiąga najwyższy możliwy poziom.
Doskonałą retencję uzupełnia bardzo wysoka zawartość włókien zbrojących, mających zasadniczy wpływ na właściwości wytrzymałościowe kleju po związaniu - zwłaszcza w przypadku dużych obciążeń. Dodatek specjalnych polimerów polepsza urabialność kleju, zwiększa jego odporność na ścieranie, redukuje ryzyko pęknięć plastycznych oraz w znacznym stopniu poprawia przyczepność i elastyczność zaprawy, pozwalając na swobodną pracę w obszarach trudnych a nawet krytycznych.
"Nowatorska formuła Fiber Control stoi dziś za nową recepturą zaprawy FF 450, plasując ją w czołówce klejów - nawet do najtrudniejszych zadań wykonawczych" - podkreśla Artur Watras, ekspert firmy Sopro.
Microfiber - parametry wyprzedzające normy
Zadbanie o dobrą przyczepność kleju do płytki i podłoża to jeden z najważniejszych aspektów, który przełoży się długoletnią trwałość wykonanych okładzin. Dlatego wybór zaprawy o odpowiedniej sile klejenia, szczególnie w obszarach zewnętrznych takich jak tarasy, balkony - wraz z wysoką jakością prac - to inwestycja w nienaruszalność i trwałość każdej realizacji. "Opracowana przez nas Technologia Microfiber, odpowiedzialna za właściwości zaprawy FBK 372 extra, nie tylko zapewnia wydłużenie czasu otwartego schnięcia, ale gwarantuje wysoką stabilność na powierzchniach pionowych, a tym samym brak spływu i zwiększony stopień przyczepności. Takie właściwości pozwalają na bardzo szeroki zakres zastosowań, znacznie przekraczając wymagane parametry dla klejów C1 TE oraz zwiększając wytrzymałość zaprawy po związaniu" - mówi Artur Watras, ekspert firmy Sopro.
Dodatki polimerowe oraz wysokiej jakości włókna, inicjujące i wspomagające poszczególne sekwencje wiązania, to nieodzowny składnik innowacyjnych i wszechstronnych zapraw klejowych. Mają bowiem ogromny wpływ zarówno na właściwości robocze, jak i użytkowe - dobrą urabialność, wysoką przyczepność, elastyczność, doskonała retencję, możliwość szybkiego wiązania czy wydłużony czas otwarty pracy. Dzięki temu, łącząc naukę, doświadczenie i pragmatyzm, wysokiej jakości zaprawy klejowe stanowią nieodzowny element glazurniczych zadań i dają gwarancję dobrze wykonanej pracy.
Źródło i zdjęcia: Sopro
CZYTAJ WIĘCEJ
Sopro RAM3 - wzmocniona włóknami, szybkowiążąca zaprawa tynkarska
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia