Zalety skutecznej izolacji termicznej - ciepło i dobra akustyka
Izolacja domu to świetna inwestycja, która zwraca się szybko, zwłaszcza, iż ogrzewanie stanowi aż 70% energii zużywanej przez budynki. Najważniejsze, aby dobrze wybrać materiały izolacyjne i umiejętnie je zamontować - tym bardziej, że zwykle budujemy jeden dom na całe życie. Skuteczna izolacja zapewnia komfort na wiele lat - między innymi idealną temperaturę zimą i latem, a także optymalną akustykę. Jak go osiągnąć?
Aku-Płyta z oferty ISOVER
Skuteczna izolacja to obok wielu innych atutów przede wszystkim komfort termiczny, czyli odpowiednia temperatura wewnątrz pomieszczenia niezależnie od pory roku, ale także komfort akustyczny, zapewniający redukcję hałasu.
Ciepło…
To, jak ważna jest odpowiednia bariera izolacyjna w domu podczas zimy, nie ulega wątpliwości. Izolacja powinna odgradzać mieszkańców od mrozu, który jest na zewnątrz, a przede wszystkim dbać o to, aby ciepło długo utrzymywało się wewnątrz pomieszczenia. Efektywna izolacja jest nieprzeceniona również latem - jeśli jest zbyt cienka, wtedy ciepło nocą ucieka na zewnątrz, a podczas dnia pokoje nadmiernie się nagrzewają. Duże skoki temperatury dobowej we wnętrzu są dla mieszkańców niekomfortowe. Skuteczna i dobrze zamontowana izolacja to taka, która "oddycha - współpracuje" wespół z odpowiednią inteligentną folią paroizolacyjną. Tak zbudowana przegroda zewnętrzna budynku jest zdolna regulować przepływ wilgoci między wnętrzem domu, a otoczeniem. Wtedy może doskonale współgrać z klimatyzacją lub wentylacją mechaniczną. Ważne jest także to, w jaki sposób izoluje się budynek - konieczne jest poprowadzenie izolacji termicznej oraz przeciwkondensacyjnej w sposób ciągły, bez żadnych przerw - tylko wtedy będziemy mieć pewność, że ciepło nie będzie uciekało na zewnątrz poprzez mostki termiczne.
Wybierając materiały izolacyjne powinnyśmy zawsze brać pod uwagę ich parametry. Najważniejsze, aby posiadały niski współczynnik przewodzenia ciepła, czyli niską lambdę. To współczynnik, który informuje ile ciepła przeniknie przez materiał niezależnie od jego grubości. Im mniejsza jest lambda, tym lepszą izolację zapewnia materiał izolacyjny. Efektywna izolacja sprawi, że bardzo szybko zauważymy znaczną energooszczędność domu, która przekłada się bezpośrednio na opłaty za ogrzewanie.
"Produkty o najniższej lambdzie to jednocześnie produkty najbardziej energooszczędne. Dzięki niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła przyczyniają się do maksymalnej efektywności izolacji. Takie materiały posiada w swojej ofercie marka ISOVER - są to na przykład Profit-Mata o lambdzie 0,035 W/mK, Super-Mata 0,033 W/mK, czy ISOVER Multimax 30 o wyjątkowej lambdzie 0,030 W/mK. Doskonałe ocieplenie budynku i brak mostków termicznych na łączeniu kolejnych warstw izolacji, a przez to możliwość stosowania rozwiązań energooszczędnych zapewniających odpowiedni komfort termiczny oraz wilgotnościowy - to niepodważalne zalety wełny, jaka została wykorzystana do stworzenia tych produktów izolacyjnych" – mówi Marek Kolarz, Kierownik Produktu ISOVER.
… i cicho
Niemniej istotna dla zwiększenia komfortu w domu jest również jego odpowiednia izolacja akustyczna - to ważny parametr użytkowy wszystkich przegród budowlanych - ścian i stropów. Powinna ona skutecznie pochłaniać fale dźwiękowe z zewnątrz, jak i te, które wytwarzamy wewnątrz domu. Pochłanianie dźwięku to zdolność do ograniczania energii dźwiękowej fal docierających do danego pomieszczenia, a przez to - poprzez eliminację fal odbitych - redukcja hałasu. Fale odbite, jeśli nie będą eliminowane przez skuteczny materiał izolacyjny, stworzą hałas pogłosowy, a w efekcie również zakłócą wyrazistość mowy i przekazu dźwiękowego w pomieszczeniach.
Własności dźwiękochłonne materiału wyraża wskaźnik pochłaniania dźwięku - aw. Jego wartość zawiera się w przedziale od 0 do 1 i, w przeciwieństwie do wskaźnika lambdy, lepszy materiał dźwiękoizolacyjny to ten, który ma wyższy wskaźnik. Takim materiałem może być na przykład Aku-Płyta z oferty ISOVER, którą charakteryzuje świetny współczynnik pochłaniania dźwięku aw - na poziomie 1,00 już dla grubości 75 mm.
Źródło i zdjęcie: ISOVER
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia