Zanim chwycisz za pędzel. Jak dobrać kolor do różnych typów pomieszczeń?
Barwy jasne odbijają światło i nadają wnętrzu wrażenie przestronności, powiększając je optycznie. Dlatego też dobrze jest je stosować we wnętrzach mniejszych. Ciemne i nasycone barwy najlepiej prezentują się w jasnych wnętrzach, gdzie słońce wydobywa ich głębie.
Te podstawowe zasady doboru koloru ścian do różnych pomieszczeń zna chyba każdy. Ale na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy aranżowaniu mieszkania, aby całość tworzyła spójną kolorystycznie kompozycję, która wpływa na poprawę naszego samopoczucia i sprawia, że czerpiemy zwiększa przyjemność z przebywania w danym miejscu.
Hol, przedpokój, korytarz
To pierwsze pomieszczenia, w których przebywamy zaraz po wejściu do mieszkania. Mimo, że są to miejsca, gdzie spędzamy najmniej czasu, musimy pamiętać, że to właśnie przedpokój jest wizytówką naszego domu. Dlatego też powinien robić pozytywne wrażenie na zapraszanych przez nas gości. Przedpokoje z natury należą do pomieszczeń ciemnych, do których światło słoneczne nie dociera. Dlatego jasne kolory ścian są idealnym rozwiązaniem: rozświetlą, ale również optycznie rozszerzą ciasny korytarz. Możemy postawić na barwy ciepłe marki Dekoral Fashion: cytrynowy tiul, soczysta pomarańcza czy też odcienie brązu (karmelowy zamsz, odwaga) lub róże (piękno, koronkowy róż). Alternatywą są kolory chłodne: beże (beżowy kaszmir), odcienie szarości (atłasowy grafit lub intuicja), jasnej zieleni (limonkowa tafta) oraz uniwersalna biel. Pamiętajmy, że korytarz powinien być spójny z pozostałymi wnętrzami, ponieważ stanowi tylko element kolorystycznej kompozycji mieszkania.
Salon
Przejdźmy do pokoju dziennego. Architektura salonu pozwala na odważniejsze zestawienia, ponieważ we wnętrzu panuje więcej światła i przestrzeni. Dlatego, oprócz stonowanych brązów (pachnący cynamon z cappuccino z kolekcji Akrylit W marki Dekoral), beży (burza pisakowa), żółcieni (złocisty szafran) i pomarańczy (indiańskie lato), które sprawią, że salon będzie ciepły i przytulny, można wprowadzić bardziej nasycone kolory. Trzymajmy się jednak reguły: jeden spokojny kolor, który będzie tworzył podstawę kompozycji i pozwoli nam na dalsze wariacje. Ciągle modnym rozwiązaniem jest wymalowanie trzech ścian w tym samym kolorze a "ubranie" czwartej w intensywne odcienie fioletu (mus jagodowy lub powabna fuksja), czerwieni (czerwień Pompei) lub różu (różany kwarc). Dodatkowo możemy rozświetlić ją brokatem, który znajdziemy w ofercie marki Dekoral Fashion.
Orzeźwiająca kuchnia
Kuchnia to tętniące życiem serce każdego domu. Dlatego tutaj spokojnie możemy zastosować intensywne czerwienie lub energetyzujące żółcie. Malując ściany wyrazistymi kolorami emulsji Łazienka & Kuchnia marki Dekoral możemy wyczarować niezwykle stylowe wnętrze. Wśród propozycji znajdziemy m.in. idealny do kuchni kolor porannej kawy (Caffe Latte), doskonale komponujący się z Mandarynką lub Orzeźwiającą limonką.
Podano do stołu
Z kolei jadalnia to miejsce, w którym cała rodzina spotyka się na posiłku i każdy powinien się dobrze tam czuć, dlatego też nie warto przesadzać zbytnio z kolorami i należy raczej unikać intensywnych, "krzykliwych" zestawień. Idealnie do jadalni pasują ciepłe barwy z kolekcji Akrylit W marki Dekoral. Zestawienie beżu (burza piaskowa lub beżowy) z karmelami (kawowa pralinka) czy jasnymi brązami (gorący piasek) pozwoli na stworzenie komfortowej przestrzeni. Nie musimy jednak ograniczać się wyłącznie do neutralnych barw. Ciekawym akcentem jest zielony oliwkowy.
Kolorowa kąpiel
W zasadzie w łazience możemy wykorzystać wszelkie rozwiązania kolorystyczne, harmonijne i kontrastowe, jakie tylko podpowie nam wyobraźnia. Kropla Orzeźwiającej limonki (Dekoral Łazienka & Kuchnia) czy podmuch Morskiej bryzy nadadzą aranżacji charakteru, a nas naładują pozytywną energią już od samego rana. Z kolei stylizacja łazienki w neutralnych barwach (kamienista plaża czy kropla szarości) zadziała kojąco i sprawi, że choć na chwilę poczujemy się jak w salonie SPA. Jeżeli w projekcie łazienki dominują biele i szarości, możemy wprowadzić jeden ocieplający kolor: magię fioletu lub kwiat amarantusa.
Czas na sen
Zgodnie z regułą stosowania kolorów we wnętrzach, sypialnia pomalowana w kolorach jasnych, stonowanych i chłodnych będzie na pewno dobrym rozwiązaniem. Kolory te wręcz stworzone są do sypialni, ponieważ przynoszą spokój i odprężenie a dodatkowo doskonale prezentują się w zestawieniu z naturalnymi materiałami wykończeniowymi takimi, jak np. drewno czy kamienie. Szeroka paleta barw Dekoral Akrylit W pozwoli nam stworzyć lekką i przytulną sypialnię. Biel przełamana szarym klasycznym lub niezapominajką sprawią, że nasza sypialnia zamieni się w domową "strefę ciszy i prywatności".
Źródło i zdjęcie: Dekoral
CZYTAJ WIĘCEJ
Jak dobrać kolor elewacji do reszty budynku?
Baranek czy kornik. Jak dobrać strukturę tynku elewacyjnego?
Jak dobrać odpowiedni system ociepleń?
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia