Strona główna | AktualnościZanim sięgniesz po malarski pędzel, czyli jak usunąć stare powłoki wykończeniowe?
Zanim sięgniesz po malarski pędzel, czyli jak usunąć stare powłoki wykończeniowe?
Ostatnie ciepłe dni motywują nas do zabrania się za odkładane od dłuższego czasu odświeżenie kuchni czy renowację drewna w ogrodzie. Najprostszym i najtańszym sposobem na nadanie drugiego życia wysłużonym elementom aranżacji jest pomalowanie ich na nowy kolor. W niektórych przypadkach może się jednak okazać, że stara powierzchnia wymaga odpowiedniego przygotowania i usunięcia starych powłok w postaci farb, lakierów, lazur czy klejów. O czym powinniśmy więc pamiętać, zanim chwycimy za pędzel?
Powiedzmy to sobie wprost - ludzie uwielbiają malować. Malowali nasi dalecy przodkowie, malują w zeszytach nasze dzieci, zazwyczaj malujemy też i my sami - zwłaszcza, gdy nadchodzi czas remontu. Gdy odnawiamy ściany czy inne elementy ze stosunkowo świeżym wykończeniem, a nowa farba dobrze kryje i doskonale trzyma się podłoża, wszystko idzie jak po maśle. Prawdziwe schody zaczynają się, gdy mamy do czynienia z suchymi farbami dawnej generacji bądź innymi starymi powłokami, które zdążyły się już złuszczyć i popękać. Sposób aplikacji nowego preparatu czy materiału wykończeniowego pozostawi wiele do życzenia, nie wspominając już o końcowym efekcie estetycznym. Niezależnie, czy mówimy o ścianie, ozdobnej balustradzie czy drewnianej okiennicy, naszym pierwszym krokiem powinno być więc dokładne usunięcie zdegradowanych warstw wierzchnich.
Na wszystko znajdzie się metoda
Jedną z najważniejszych czynności, jaką musimy sobie określić, przygotowując się do renowacji danego elementu, jest sposób jego czyszczenia. Inaczej usuniemy starą powłokę ze ściany pokrytej farbą olejną czy dyspersyjną, a inaczej politurę bądź lakier z delikatnego, okleinowego blatu. Uszkodzonych warstw możemy pozbywać się ręcznie, przy pomocy szpachelek, noży i papierów ściernych o zróżnicowanej ziarnistości. Alternatywnie wykorzystuje się szlifierki, opalarki lub inne narzędzia elektryczne, które sprawdzają się głównie w przypadku większych powierzchni płaskich. Praktycznie każdą z tych metod można uzupełnić specjalnym preparatem, który znacząco ułatwi nam pracę.
W przypadku takich elementów, jak płytki ceramiczne, drewniane meble czy metalowe okucia i akcesoria, gdzie czyszczenie mechaniczne niesie uzasadnione ryzyko nieodwracalnych uszkodzeń w strukturze materiału, warto wspomóc się sprawdzoną metodą chemiczną. "Środek do usuwania starych powłok pomaga w łatwy sposób pozbyć się starych, jednokomponentowych farb, lazur, lakierów czy klejów z powierzchni drewnianych, metalowych, cementowych czy glazury" - podpowiada Paweł Piotrowicz, ekspert marki V33. "Do oczyszczenia elementów o złożonej konstrukcji lub trudno dostępnych polecamy zaś środek do usuwania powłok spray, którego żelowa formuła zapobiega ściekaniu i skutecznie usuwa powłoki bez konieczności stosowania dodatkowych narzędzi" - dodaje.
Jak usunąć stare powłoki wykończeniowe?
Nakładanie środków do usuwania starych powłok nie przysparza większych trudności, choć aby uzyskać optymalny efekt końcowy, warto zastosować się do kilku prostych wskazówek. Po pierwsze, przed użyciem tego rodzaju preparatu zawsze należy dokładnie wymieszać jego zawartość poprzez wstrząśnięcie pojemnikiem. Aby środek zachował swoje właściwości, najlepiej nakładać go z dala od promieni słonecznych - np. w garażu bądź innym miejscu zadaszonym. Preparaty w płynie nanosimy pędzlem, tworząc grubą warstwę (2-3 mm). Spray rozpylamy zaś równomiernie w odległości około 10 cm, unikając nadmiernego gromadzenia się produktu w jednym miejscu. O ile to możliwe, preparat starajmy się nakładać na powierzchnie ułożone poziomo. Grawitacja to nasz sprzymierzeniec, gdyż ułatwia wnikanie środka w głąb usuwanych powłok.
Wielu użytkowników pyta przy okazji o to, czy używając środka do usuwania powłok, istnieje ryzyko uszkodzenia drewna. Na szczęście, nie musimy się tym martwić. Rozpuszczalniki zawarte w środku do usuwania powłok z powierzchni drewnianych skutecznie niszczą stare warstwy farb, lakierów, lazur czy szpachlówek nałożonych wcześniej na nasze meble czy pergole, lecz nie uszkadzają przy tym samego drewna, ponieważ w kontakcie z nim natychmiast ulegają biodegradacji. "Należy przy tym pamiętać, że rozmiękczone powłoki powinniśmy ściągnąć szpachelką zgodnie z kierunkiem układania się słojów drewna, a całość wyczyścić następnie letnią wodą, najlepiej przy pomocy twardej, nylonowej szczotki" - radzi Paweł Piotrowicz. "Po upływie 24 godzin powierzchnia jest gotowa do nałożenia nowej warstwy wykończeniowej" - podsumowuje ekspert marki V33.
Krok w tył, dwa kroki do przodu
Pewne znane powiedzenie głosi, że czasem trzeba zrobić jeden krok w tył, aby móc zrobić dwa kroki do przodu. To dość zgrabne odzwierciedlenie tego, jak powinno przebiegać porządne przygotowanie do renowacji starych ścian, boazerii czy elementów ogrodowej architektury. Usunięcie starych, nieestetycznych powłok nie tylko pozwala na skuteczniejszą i wydajniejszą aplikację materiału wykończeniowego, lecz w dużym stopniu składa się też na końcowy wygląd odnawianej powierzchni. Efektywnie i efektownie w jednym!
Źródło i zdjęcie: V33
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia