Strona główna | AktualnościZastosowanie wysokowydajnego środka spieniającego do gruntu Sika Foam TBM 101 FB

Zastosowanie wysokowydajnego środka spieniającego do gruntu Sika Foam TBM 101 FB

Centralny, 6 -kilometrowy odcinek II linii metra w Warszawie został oddany do użytku w 2015 roku, jednak władze miasta na tym nie poprzestają. Pod koniec roku 2017 wybrano wykonawców rozbudowy odcinków "3+3", polegającej na wybudowaniu 3 stacji na zachód i 3 stacji na wschód od istniejącego odcinka centralnego drugiej linii. Podczas drążenia tunelu przy przedłużaniu II linii metra w Warszawie wykorzystano dwie tarcze TBM typu EPB (Earth Pressure Balance - tarcza wyrównanych ciśnień gruntowych).

Po przeprowadzeniu niezbędnych testów środowiskowych wymaganych przez władze lokalne, zespół Sika Poland wspólnie z międzynarodowymi ekspertami Sika ds. TBM oraz wykonawcą postanowił przetestować w jednym odcinku tunelu (przede wszystkim w odcinku z piaskami) materiał Sika® Foam TBM 101 FB, który jest modyfikowanym polimerami, wysokowydajnym środkiem spieniającym do gruntu, od wysokiej do niskiej przepuszczalności.


Wstrzykiwanie pian, polimerów i innych dodatków podczas drążenia tunelu metodą TBM znacznie modyfikuje właściwości podłoża, w tym jego plastyczność, teksturę i przepuszczalność, dzięki czemu praca i postęp tarczy TBM są łatwiejsze i szybsze nawet w niejednorodnych gruntach zawierających żwir, piasek i wodę lub w innych krytycznych warunkach geologicznych. Wybór optymalnego w danych warunkach rozwiązania zależy od warunków gruntowych i wyposażenia TBM.

Podczas testów w jednym z TBM z produktem marki Sika, po ustabilizowaniu warunków wykopu i parametrów tarczy TBM, dawka środka spieniającego została lekko zmniejszona, średnia prędkość posuwu TBM wzrosła, a moment obrotowy tarczy tnącej zmalał w porównaniu do wartości uzyskanych przed użyciem materiału Sika.

Źródło i zdjęcia: Sika
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej