Strona główna | AktualnościZdobądź unijne dofinansowanie na termomodernizację od wewnątrz

Zdobądź unijne dofinansowanie na termomodernizację od wewnątrz

Tylko do końca tego roku można składać wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na projekty związane z poprawą efektywności energetycznej w budynkach. Program w szczególności wspiera prace termomodernizacyjne w obiektach zabytkowych, które są najbardziej wymagające i skomplikowane. W większości przypadków w grę wchodzi jedynie ocieplenie od środka za pomocą specjalnych technologii, jak na przykład mineralne płyty izolacyjne Multipor.

Termomodernizacja zabytkowej wieży wodnej w Radomiu z wykorzystaniem produktów Multipor

Trwa nabór do programu "Poprawa jakości powietrza", który jest szczególnie interesujący dla właścicieli budynków wymagających prac termomodernizacyjnych. Poprawie efektywności  energetycznej obiektów poświęcona jest druga część programu - "Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie". Głównym celem działania jest ograniczenie emisji CO2 do atmosfery, co w efekcie ma poprawić jakość powietrza.

"Jakość powietrza w Polsce jest w niektórych miastach katastrofalna. Program "Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie" jest jednym z działań, które mogą przyczynić się do częściowej poprawy sytuacji. Istotna jest w nim pomoc dla obiektów zabytkowych, których termomodernizacja stanowi największe wyzwanie, bo wymaga zastosowania specjalnych technologii, na przykład ocieplenia od wewnątrz. Tutaj w sukurs przychodzi takie skuteczne rozwiązanie, jak oferowany przez Xella Polska system mineralnych płyt izolacyjnych Multipol" - mówi Małgorzata Bartela, product manager Xella Polska.


Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest jednym z największych działań w naszym kraju w segmencie termomodernizacji w najbliższych latach. Na same dotacje fundusz przeznaczył kwotę 300 milionów złotych, do tego dochodzi 200 milionów na pożyczki.

Projekt stworzono z myślą o wsparciu właścicieli obiektów publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem budynków historycznych i zabytkowych. Program dotyczy termomodernizacji:
  • obiektów zabytkowych,
  • muzeów,
  • obiektów sakralnych wraz z obiektami towarzyszącymi,
  • szpitali, zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjów,
  • domów studenckich,
  • innych przeznaczonych na potrzeby kultury, kultu religijnego, oświaty, opieki, wychowania, nauki.
Właściciele wyżej wymienionych obiektów mogą liczyć na dotację w wysokości do 85% kosztów kwalifikowanych lub pożyczkę do 50% kosztów kwalifikowanych. W przypadku zastosowania w budynku odnawialnych źródeł energii kwoty dofinansowania mogą być zwiększone o dodatkowe 5%. Program skierowany jest na większe prace termomodernizacyjne,  bo minimalny koszt całkowity musi wynosić powyżej 100 tys. zł, bez uwzględnienia kosztów projektu czy ekspertyz cieplno-wilgotnościowych.

Program "Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie" obejmuje głównie obiekty zabytkowe oraz publiczne. "Najlepszym rozwiązaniem na poprawę energetyczną w budynkach historycznych o cennych fasadach, w które nie można ingerować, jest zastosowanie ocieplenia od wewnątrz za pomocą mineralnych płyt Multipor. Ta technologia nie narusza podlegających ochronie konserwatorskiej elewacji, a przy tym jest całkowicie bezpieczna i zdrowa dla użytkowników obiektów. Mineralne płyty są paroprzepuszczalne, można je stosować od wewnątrz bez dodatkowej paroizolacji. Dodatkowo ocieplenie w systemie Multipor sprawdza się w budynkach używanych czasowo. Termomodernizacja od środka izoluje od "zimnej" ściany zewnętrznej, dzięki czemu można szybko nagrzać kubaturę pomieszczenia, bo energia cieplna nie jest pochłaniana przez masywne mury" - wyjaśnia Bartela.

Wnioski o dofinansowanie na prace termomodernizacyjne należy składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w terminie od 1 sierpnia do 30 grudnia 2016 roku.

Źródło i zdjęcie: Xella Polska
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej