Strona główna | AktualnościZdrowe materiały, czyli jakie? Przełomowy projekt badawczy firmy Baumit

Zdrowe materiały, czyli jakie? Przełomowy projekt badawczy firmy Baumit

Większość z nas zapytana o to, jaki powinien być dom, bez wahania odpowiada: ładny, wygodny i ekonomiczny. Jednak nowoczesne standardy budowlane zorientowane na energooszczędność i rosnąca świadomość inwestorów powodują, że coraz częściej oczekujemy, aby mieszkanie było również zdrowe. Wciąż jednak istnieje niewiele naukowych dowodów na korzystny wpływ poszczególnych materiałów budowlanych i ich właściwości na samopoczucie człowieka. Firma Baumit, która od ponad 25 lat dokłada starań, aby wszyscy ludzie mieszkali ładniej, zdrowiej i oszczędniej, postanowiła to zmienić…

Największy park badawczy w Europie…

Na terenie przylegającym do nowego Centrum Innowacji Baumit w Wopfing (Austria) wybudowano 10 domów testowych wzniesionych w różnych technologiach. Niezależni partnerzy zaproszeni do tego przełomowego projektu po raz pierwszy przeprowadzają porównywalne szczegółowe badania charakterystyk poszczególnych rozwiązań i ich wpływu na nasze samopoczucie. "Spodziewamy się, że rezultaty projektu powiedzą nam więcej o wpływie materiałów budowlanych na jakość powietrza w pomieszczeniach. Tak zdobytą wiedzę będziemy mogli wykorzystać przy opracowywaniu nowych produktów przyszłości, także w celu jeszcze lepszej realizacji zasad zrównoważonego rozwoju" - mówi Robert Schmid, prezes Baumit Beteiligungen GmbH.


Eksperymentalne domy Baumit

Domy o wymiarach 4×5 m wyposażono w różnego rodzaju powłoki wewnętrzne i zewnętrzne. W każdym z nich zamontowano jedno okno i jedne drzwi. Co więcej, na wszystkie obiekty działają takie same warunki klimatyczne. Wspólna dla wszystkich jest również wartość współczynnika przenikania ciepła. Świadomie wybrane zostały materiały budowlane, które są aktualnie dostępne na rynku. Dzięki temu udało się odtworzyć realny zakres możliwości wyboru, z którym mają do czynienia wykonawcy i inwestorzy. 33 sondy pomiarowe zainstalowane w każdym obiekcie przez całą dobę rejestrują różne wielkości fizyczne. Zarówno wnętrza, jak i strefy zewnętrzne domów są badane pod kątem wpływów na zdrowie i samopoczucie człowieka, interakcji toksykologicznych, atmosfery komfortu, przytulności, jakości snu czy poziomu stresu. W każdym domu testowym zamontowano sterowaną instalację na- i odpowietrzającą. Dzięki temu można zaprogramować oraz symulować wymiany powietrza i określone warunki użytkowania, takie jak intensywne wietrzenie, wentylacja ciągła i tym podobne - bez potrzeby ręcznego otwierania okien.


Współpraca z najlepszymi

Oprócz dziewięciu domów wzorcowych w codziennych działaniach wykorzystywany jest specjalny dziesiąty budynek, w którym zainstalowano sprzęt komputerowy. To tutaj zbierane są wszystkie wartości pomiarowe, takie jak temperatura powietrza i ścian, wilgotność oraz jonizacja powietrza czy zużycie energii. Dane pomiarowe są rejestrowane i archiwizowane co 20 sekund. W rezultacie co tydzień każdy dom testowy dostarcza ponad 30.000 danych pomiarowych. Wszystkie dane pomiarowe są generowane autonomicznie i przesyłane do zewnętrznych partnerów projektu. Od marca 2014 r. w ramach tego przełomowego projektu współpracuje dziesięcioosobowy zespół badaczy, a już jesienią udostępnione zostaną pierwsze wyniki analiz. Kim są partnerzy kooperacyjni i jakie kompetencje wnoszą oni do projektu domów testowych Baumit?


Wydział Analiz Wnętrz (Innenraumanalytik) w Instytucie Biologii i Ekologii Budowlanej specjalizuje się w badaniu jakości powietrza we wnętrzach mieszkań i domów. W parku badawczym Baumit IBO odpowiada za badanie emisji substancji szkodliwych. "Po raz pierwszy w ramach wielkiego projektu gromadzimy i bezpośrednio porównujemy ważne dane o temperaturze, wilgotności powietrza i emisjach substancji szkodliwych. W ten sposób zdobywamy całkiem nową wiedzę o różnorodnych konstrukcjach budowlanych" - mówi Peter Tappler, dyrektor wydziału IBO Innenraumanalytik OG. Obecnie IBO Innenraumanalytik mierzy VOC (lotne związki organiczne), częstotliwości wymiany powietrza i parowanie formaldehydu z zastosowanych materiałów budowlanych.


Wyższa Szkoła Inżynierska (FH) Burgenland słynie z rozległych kompetencji w dziedzinie symulacji konstrukcji oraz instalacji budowlanych. "W projekcie badawczym śledzimy wpływ charakterystyki higrotermicznej materiałów budowlanych na klimat w pomieszczeniach oraz komfort cieplny. W tym celu mierzymy w domach testowych Baumit klimat zewnętrzny, wewnętrzny i materiałowy oraz wspieramy interpretację wyników pomiarów za pomocą symulacji z wykorzystaniem CFD (obliczeniowej mechaniki płynów)" - wyjaśnia Christian Heschl, kierownik programu studiów master "Technologie budowlane i zarządzanie budynkami" w FH Burgenland.


W wiedeńskim uniwersytecie medycznym MedUni eksperci od wielu lat zajmują się zagadnieniami związanymi z warunkami mieszkaniowymi i zdrowiem. W domach testowych Baumit badają oni istotne czynniki wpływu poszczególnych materiałów budowlanych na samopoczucie człowieka. W ramach tzw. komparatywnej analizy jakości powietrza we wnętrzach (Indoor-Air-Quality - IAQ) poszczególne "pakiety czynników" każdego typu budynków (warunki klimatyczne, jonizacja powietrza, lotne związki organiczne, cząsteczki, hałas i zapachy) są badane pod kątem ich oddziaływania na organizm ludzki z medycznego punktu widzenia.

"Ogromnie cieszy nas, że do działań w naszym parku badawczym mogliśmy zaprosić tak renomowane instytucje badawcze jako partnerów kooperujących" - mówi Jürgen Lorenz, kierownik działu badawczo-rozwojowego w Baumit Wopfinger. "Projekt, ze względu na swoją skalę i złożoność, potrzebuje ekspertów z wybitnym know-how i gotowością do interdyscyplinarnej współpracy. To, że różne specjalizacje jak budownictwo, techniki pomiarowe, fizyka budowlana i medycyna łączą swoje siły, to sukces bez precedensu. Takiej synergii dotychczas właściwie nie było, a wiele z naszych przyszłych wyników i analiz z parku badawczego umożliwić może tylko taka praca zespołowa" - dodaje Jürgen Lorenz.

Park badawczy Baumit w Wopfing z jego dziesięcioma domami testowymi jest największym tego typu projektem badawczym w Europie. Tu po raz pierwszy naukowcy kompleksowo przetestują stosowane w praktyce kombinacje materiałów budowlanych z uwzględnieniem ich charakterystyki użytkowej. Pomiary, analizy i oceny zostaną przeprowadzone przez zewnętrznych, niezależnych ekspertów w ścisłej współpracy z Baumit. Projekt rozpoczął się w lutym 2015 r. i jest zaplanowany na 3 lata. Łączne koszty dwóch pierwszych lat przełomowych badań i analiz sięgają 3 milionów euro.

Źródło i zdjęcia: Baumit

CZYTAJ WIĘCEJ

Baumit stworzył największy w Europie park badawczy materiałów budowlanych
Budownictwo na miarę potrzeb - park badawczy Baumit rozpoczyna pomiary
Akcja ColorLove Przedszkole - Baumit pomaluje fasady wybranych przedszkoli
Europejska Fasada Roku - międzynarodowa odsłona konkursu firmy Baumit
Nowoczesna logistyka zaopatrzeniowa w firmie Baumit



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej