Zdrowe mieszkanie - ocieplenie przede wszystkim
Dom to przestrzeń, w której spędzamy ogromną część naszego życia. Abyśmy mogli czuć się w niej naprawdę komfortowo powinniśmy zadbać nie tylko o jej walory estetyczne, lecz także postarać się o to, by przebywanie w niej pozytywnie wpływało na nasze zdrowie. Od czego zacząć? Najlepiej od podstaw, a więc materiałów budowlanych, które zwykle pozostają w budynku już na lata. Pierwszy krok to zapewnienie odpowiedniej termoizolacji ścian zewnętrznych, która wbrew pozorom odgrywa istotną rolę nie tylko zimą.
Szczęście pod znakiem zdrowia
Nie ulega wątpliwości, że zdrowie jest niezwykle istotną kwestią determinującą inne obszary naszego życia. Potwierdzają to wyniki projektu badawczego Eurobarometr, które wykazują, że 75% Europejczyków właśnie zdrowie wskazuje jako najważniejszą wartość gwarantującą szczęście. Wszyscy jesteśmy tego świadomi i dokładamy coraz więcej starań, aby utrzymać formę. Ekologiczna żywność, regularne ćwiczenia, spacery na świeżym powietrzu… Niestety to wciąż za mało, by móc powiedzieć, że świadomie o siebie dbamy. Jeśli organizm w dobrej kondycji to coś, na czym nam zależy, powinniśmy zatroszczyć się również o miejsce, w którym spędzamy z reguły najwięcej czasu w ciągu doby - o nasz dom. Grunt to stworzyć w nim warunki, dzięki którym powiedzenie "wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej" nabierze rzeczywistego wymiaru. Czynniki, na których w największym stopniu powinniśmy się skoncentrować to temperatura i względna wilgotność powietrza, bo to właśnie one odgrywają kluczową rolę w walce o przyjazny mikroklimat wnętrz.
Zdrowie zaczyna się w domu
Optymalna temperatura w domu wynosi 21-23°C, przy czym w sezonie letnim z natury jest cieplej za oknem, a więc i w naszych mieszkaniach słupki rtęci wskazują wyższe wartości. Podobne zależności możemy zaobserwować także w zimie. Z kolei poziom wilgotności powinien mieścić się w zakresie 40-60%. Zbyt suche powietrze sprzyja rozprzestrzenianiu się kurzu i roztoczy, a tym samym wpływa negatywnie na nasze zdrowie, powodując m.in. suchość spojówek czy trudności w oddychaniu. Natomiast nadmiar wilgoci, utrzymujący się w pomieszczeniach przez dłuższy czas, skutkuje pojawieniem się na ścianach szkodliwych grzybów-pleśni. Ponadto, oddziałuje negatywnie na nasze samopoczucie - wywołuje bóle głowy, zwiększa uczucie zmęczenia, prowadzi do rozwoju chorób górnych dróg oddechowych. Możemy jednak zbalansować wahania temperatur i utrzymać w ryzach wilgotność powietrza, poczynając od zapewnienia odpowiedniej termoizolacji ścian zewnętrznych.
Jak wyjaśnia Tomasz Jarzyna z firmy Baumit, "izolacja termiczna odgrywa główną rolę w utrzymaniu optymalnej temperatury wnętrz, chroniąc je przed zimnem, jak również przed nadmiernym nagrzaniem. Równie istotne są solidne przegrody o dużej pojemności wewnętrznej, które utrzymują stabilne warunki w pomieszczeniach o każdej porze roku. Ciepłe ściany w połączeniu ze sprawną wentylacją zmniejszają poziom wilgoci, a tym samym także ryzyko zagrzybienia. Przestrzeń życiowa staje się więc bardziej komfortowa i sprzyjająca zdrowiu".
Wyniki nie kłamią
Ponad dwa lata badań naukowych prowadzonych w największym w Europie parku materiałów budowlanych Baumit VIVA pokazały, że ocieplenie ścian zewnętrznych to fundamentalna zasada zdrowego mieszkania.
Liczby mówią same za siebie. Gdy na zewnątrz słupek rtęci wskazywał nawet na 36°C, w zaizolowanych domach o masywnej konstrukcji temperatura utrzymywała się na poziomie około 25°C, podczas gdy w budynkach nieocieplonych osiągała ona poziom 30°C! W zimowych realiach podczas symulowanej dwudniowej awarii ogrzewania we wszystkich domach pomiarowych, przy temperaturze wewnętrznej 21°C i temperaturze zewnętrznej -12°C, odnotowano zaskakujące różnice w pojemności gromadzenia ciepła poszczególnych konstrukcji przegród. W domu nieizolowanym po 2 dniach temperatura ścian wynosiła tylko 1°C, a temperatura pokojowa osiągnęła wartość 4°C. Natomiast w masywnych domach z izolacją wartość temperatury pokojowej i temperatury ścian utrzymywała się na poziomie 15-17°C. Wniosek? Im lepsze ocieplenie, tym większy komfort oraz mniejsze zużycie energii.
"Im cieplejsze są ściany, tym łatwiej i szybciej ogrzewa się powietrze w pomieszczeniach, co z jednej strony wpływa na przytulność wnętrz, z drugiej - przekłada się na mniejsze wydatki z tytułu ogrzewania. Dobrze zaizolowany dom potrzebuje bowiem zaledwie 40% energii zużywanej w przypadku braku ocieplenia. Im starszy dom, tym większe oszczędności".
W zamkniętych pomieszczeniach spędzamy ok. 90% naszego życia. O ile na wiele z nich, jak np. biuro, możemy nie mieć wpływu, o tyle nasz dom pozostaje w kręgu kwestii zależnych od nas. Jeśli zdrowy organizm i dobre samopoczucie są dla nas ważne, zadbajmy o to jak i z czego zbudowane jest miejsce, w którym powinniśmy czuć się najlepiej. Dobra jakościowo, najlepiej "oddychająca" termoizolacja zapewni bardzo ważne wsparcie dla równowagi klimatu pomieszczenia i istotnie zwiększy komfort przebywania w mieszkaniu - zarówno latem, jak i zimą.
Źródło i zdjęcie: Baumit
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia