Strona główna | Krok po kroku"Antyczna" technika tynkowania

"Antyczna" technika tynkowania

Tynk Stiuk Wenecki firmy Cameleo to trójwarstwowe ekskluzywne pokrycie dekoracyjne nawiązujące do antycznej techniki tynkowania. Stworzone na bazie spoiw akrylowych oraz odpowiednio dobranej mączki marmurowej idealnie nadaje się do naśladowania dawnych technik dekoracji wnętrz.

Gotowy tynk Stiuk Wenecki w kolorze niebieskim

Fot. Cameleo


Tynki Cameleo to współczesna forma pokryć dekoracyjnych, wzorowanych na dawnych rzemieślniczych formach zdobienia wnętrz. Połączenie wyobraźni, kunsztu i wieloletnie doświadczenie w pracy z materiałami dekoracyjnymi pozwoliło firmie na opracowanie serii tynków o niepowtarzalnych efektach zdobniczych.

Tynki produkowane są na bazie spoiw mineralnych oraz z użyciem żywic akrylowych. Do ich produkcji starannie dobrano najlepsze naturalne wypełniacze i kruszywa marmurowe. Tak skomponowane potrafią idealnie podkreślić urok starych wnętrz oraz nadać niepowtarzalny efekt pomieszczeniom nowoczesnym.

Cameleo jest jedynym krajowym producentem, który posiada tak szeroką ofertę dekoracji ściennych.

W artykule opisujemy „krok po kroku” sposób nakładania tynku typu Stiuk Wenecki. Produkt dostarczany jest w opakowaniach o wadze 1, 5 i 25 kg. Podstawowym kolorem – bazą jest biały z możliwością barwienia w masie. Tynk jest wrażliwy na mróz, konieczne jest więc jego przechowywanie w temperaturze 5–30°C. Wydajność wynosi 1,6 m²/kg. Do nakładania używa się wałka i pacy weneckiej.

Etapy nakładania
Przed przystąpieniem do nakładania masy Anticco należy odpowiednio przygotować powierzchnie ściany. Powierzchnia powinna być mocna, sucha, oczyszczone z kurzu, resztek kleju, olejów, brudu i tłuszczów.

1 etap – gruntowanie
Na odpowiednio wyszpachlowaną, wyrównaną, suchą powierzchnię – w zależności od chłonności podłoża – wałkiem nanosimy grunt Cameprimer Akrylowy (jedno lub dwukrotnie). Wydajność dla pierwszej warstwy wynosi 8–10 m²/kg.


Gruntowanie
Fot. Cameleo


2 etap – pierwsza warstwa Stiuku Weneckiego
Na wcześniej zagruntowaną suchą powierzchnię w temperaturze 15–25°C pacą wenecką nakładamy pierwszą warstwę Stiuku Weneckiego, tak aby zakryć całą powierzchnię. Warstwa nie powinna przekraczać 0,5 mm.


Nakładanie pierwszej warstwy Stiuku Weneckiego
Fot. Cameleo


Przystępując do 2 etapu należy pamiętać, że ilość farby nakładanej jednorazowo na pacę nie powinna być większa, niż pokazana na zdjęciu.


Ilość farby nakładanej jednorazowo na pacę w 2 etapie nie powinna być większa, niż pokazana na zdjęciu
Fot. Cameleo


3 etap – druga warstwa Stiuku Weneckiego
Po upływie nie dłużej niż 12 godzin nakładamy drugą warstwę techniką szpachlowania tj. niewielkimi fragmentami nakładamy Stiuk Wenecki, a następnie każdy fragment przeciągamy krawędzią pacy, tak aby zebrać jego nadmiar.


Nakładanie drugiej warstwy Stiuku Weneckiego techniką szpachlowania
Fot. Cameleo



W 3 (i 4) etapie ilość farby nakładanej jednorazowo na pacę nie powinna być większa, niż pokazana na zdjęciu
Fot. Cameleo

4 etap – trzecia warstwa Stiuku Weneckiego
Po upływie 4–6 godzin (dokładnie jak w 3 etapie) nakładamy trzecią, ostatnią warstwę Stiuku.


Nakładanie trzeciej, ostatniej warstwy Stiuku
Fot. Cameleo

5 etap – wykończenie powierzchni farby
Przed całkowitym wyschnięciem w celu uzyskania większego połysku, krawędzią pacy wykonujemy ruchy nabłyszczające.


Wykończenie powierzchni farby
Fot. Cameleo

6 etap – woskowanie
Po upływie 6–8 godzin od nałożenia trzeciej warstwy Stiuku Weneckiego nanosimy pacą wenecką bardzo cienką warstwę wosku Camewax, nie więcej niż na powierzchni 1 m². Następnie wykonujemy ruchy nabłyszczające. Tak wykonaną czynność powtarzamy na całej powierzchni. Wydajność dla pierwszej warstwy 30–40 m²/0,5 kg. Dla uzyskania większego połysku, można zawoskowaną powierzchnie Stiuku Weneckiego spolerować ręcznie (flanelą) lub mechanicznie (polerką samochodową i filcem).


Woskowanie
Fot. Cameleo

Źródło: Tynki, nr 1 (1) 2008
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej