Baumit radzi: jakie elementy dekoracyjne na ścianach?
Cztery ściany, wbrew powszechnemu twierdzeniu, mogą przybrać niekonwencjonalny design. Ich faktura – gładka lub porowata, a przede wszystkim kolor, przy którego wyborze możliwości mamy nieskończenie wiele, to pierwsze skojarzenia, które przychodzą na myśl. Oczywiście, aby osiągnąć spektakularny efekt, konieczny jest remont. Czy wystarczy już tylko puścić wodze fantazji, aby cieszyć się efektownymi wnętrzami?
Jeśli znudziły nam się aktualne dekoracje ścienne, albo też stan ścian po prostu wymaga odświeżenia - stajemy wówczas przed faktem - remont jest niezbędny! I choć z początku może brzmieć to zniechęcająco lub napawać nas przerażeniem, to jednak snując plany i wizje nowatorskich aranżacji, w końcu z przyjemnością dajemy się złapać w sidła designu.
Gdyby przyjrzeć się proponowanym przez projektantów, dekoratorów i designerów propozycjom, można złapać się za głowę, choć oczywiście lepiej… stracić głowę ze szczęścia. Oszałamiający wybór rozwiązań pozwoli nam bowiem wykreować we własnym domu lub mieszkaniu, w każdym jego pomieszczeniu, jedyne w swoim rodzaju dekoracje.
Maciej Iwaniec, ekspert z firmy Baumit podpowiada, na co zwrócić uwagę wybierając ścienne aranżacje: "Klasycznym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian farbą. Natomiast już jej wybór nie zawsze musi sprowadzać się do standardowych barw - możemy bowiem pokusić się o farbę z wypełniaczem, np. brokat. Ciekawym rozwiązaniem będą wszelkie oryginalne efekty dekoracyjne, powstałe wskutek modelowania podłoża - przecierki, wyżłobienia, zatarcia uzyskane specjalnymi narzędziami: szpachelkami, pędzlami, gąbkami, szmatkami, itp. Dostępne na rynku palety gotowych odcieni różnych producentów stwarzają duże pole do popisu. Możemy też zdecydować się na dobór koloru według własnego uznania, wtedy jednak może być problem w uzyskaniu identycznego przy kolejnym mieszaniu. Opieranie się na zdefiniowanej palecie barw, daje pewność powtarzalności koloru".
Jak otrzymać efekt zgodny z naszymi upodobaniami? Przy wyborze farby, poza walorami estetycznymi, warto zwrócić uwagę także na to, czego nie widać gołym okiem: czy produkt nie będzie uciążliwy dla alergików, jak zachowuje się w kontakcie z wilgocią, czy łatwo usunąć z farby zabrudzenia. W tych rozważaniach pomoże podział powłok malarskich zgodnie z ich przeznaczeniem i właściwościami. "Dyspersyjne farby emulsyjne są trwałe i odporne na ścieranie. Ich zaletą jest też duża wydajność oraz krótki czas schnięcia. Cechuje je gęsta konsystencja, dzięki czemu dobrze pokrywają powierzchnię. Z kolei lateksowe farby sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wodą, jak łazienka i kuchnia. Ich cechą charakterystyczną jest trwałość pod względem zachowania koloru, więc nadają się do wielokrotnego czyszczenia i zmywania z ich powierzchni zabrudzeń. W niewymagających pomieszczeniach wystarczy zastosować farby akrylowe" - radzi ekspert.
Malowanie ścian farbą, to tylko jedno z możliwych rozwiązań. Dlatego nie ograniczajmy wyobraźni i posuńmy się o krok dalej. Stylizując wnętrza w określonym charakterze, możemy wybrać jeden kolor i wzór lub zestawiać zróżnicowane, czy kontrastujące ze sobą motywy. To nie tylko kwestia aktualnych trendów, ale przede wszystkim tego, co nam się podoba i w jakim otoczeniu będziemy czuć się dobrze. Prześciganie się producentów w wymyślaniu coraz nowych wzorów, faktur i zestawów barw, może tylko ułatwić nam zabawę modą i designem w naszych wnętrzach. "Przy wyborze tapety nie ograniczajmy się jedynie do jej walorów estetycznych, ale zwróćmy uwagę także na jej zakres zastosowań i materiał, z którego tapeta jest wykonana. Możliwości są szerokie: na rynku dostępne są tapety papierowe, winylowe, z włókna szklanego, tekstylne czy flokowane. Właściwości te przekładają się na jakość produktu i trwałość jego użytkowania, warto więc przyjrzeć się bliżej parametrom wybranej tapety" - mówi Maciej Iwaniec.
Ekspert z firmy Baumit zwraca również uwagę na rosnące zainteresowanie modnym w ostatnim czasie rozwiązaniem dekoracyjnym, jakim są fototapety: "Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zdobienie ścian fototapetami, pozostawionymi jako produkt końcowy lub pokrytymi dodatkowo taflą laminowanego szkła hartowanego, które umożliwia stosowanie fototapety w miejscach stałego kontaktu z wodą czy wysoką temperaturą". Ten rodzaj dekoracji naściennej to niezwykle efektowna ozdoba, która potrafi zaczarować wnętrza i wprowadzić niepowtarzalny klimat do salonu, sypialni, ale też do kuchni czy łazienki. Dobierając fototapety kolorowe, czarno-białe albo w sepii, nadamy ścianom wyrazisty charakter. Możemy wykorzystać własnoręcznie wykonane zdjęcia lub propozycje z katalogu. Bogaty wybór wzorów pozwala na swobodę aranżacji i dobór zarówno koloru fototapety, jak i tła, do naszych upodobań i efektu, jaki chcemy osiągnąć we wnętrzu.
Kiedy już oczami wyobraźni widzimy efekt końcowy, rozświetlający na nowo zaaranżowane przez nas wnętrze, jego zachwycające wrażenie chcemy zachować na zawsze. Każdy detal i centymetr ściany wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, aby efektownie prezentować nasze designerskie koncepcje. Jak sprawić, by farba, tapeta czy fototapeta rzeczywiście zdobiły ściany? Maciej Iwaniec z firmy Baumit zwraca uwagę na kilka prostych zasad.
"Rozpoczynając remont, przede wszystkim musimy usunąć ze ścian stare powłoki malarskie i dekoracyjne oraz odpowiednio przygotować podłoże. Nawet najbardziej wyszukany wzór tapety, czy kolor farby, nie zatuszuje nierówności i ubytków na dekorowanej powierzchni, a dodatkowo może uwydatnić mankamenty. Niewielkie nierówności ścian, do ok. 5 mm, najlepiej wyrównać gładzią szpachlową. Większe krzywizny wymagają już grubszej warstwy gipsu tynkarskiego, aplikowanej po uprzednim nałożeniu gruntu. Gips tynkarski należy przed wyschnięciem wygładzić szpachlą do gipsu (cykliną). Jest to stosunkowo twardy surowiec i z tego względu trudny do późniejszej obróbki. Kolejnym etapem jest szlifowanie ścian pacą z naciągniętą siatką lub papierem ściernym. Po ukończeniu etapu prac związanych z nakładaniem warstwy gipsu, całą ścianę należy ponownie zagruntować i odczekać, aż wyschnie. Dopiero wtedy na ścianę nakłada się gładź, a po jej wyschnięciu, wyrównane ściany możemy poddać dalszym zabiegom" - radzi ekspert.
Do przygotowania odpowiedniej bazy pod wykończenie ścian można również zastosować zaprawę cementowo-wapienną do nakładania maszynowego. "To rozwiązanie zdaje egzamin zwłaszcza przy wykonywaniu tradycyjnych tynków na zupełnie "gołych" ścianach. Gotowe Tynki maszynowe są szczególnie polecane na podłoża z materiałów o wysokiej izolacyjności cieplnej, takich jak, np. pustaki, bloczki lub inne elementy z betonu komórkowego. Mogą być również stosowane na powierzchnie z elementów ceramicznych i wapienno-piaskowych oraz z betonu. Tynk maszynowy występuje w postaci gotowej, suchej, cementowo-wapiennej mieszanki tynkarskiej. Nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń, również tych o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia czy łazienka. Nakłada się go na ściany lub sufity metodą mechaniczną - przy użyciu odpowiedniego agregatu tynkarskiego, z powodzeniem można go narzucać także ręcznie. Podłoże powinno być, nieprzemarznięte, odpylone, wolne od wykwitów i lekko zwilżone wodą. Tynk maszynowy natryskuje się zazwyczaj pasmami, dwukrotnie, a następnie ściąga łatą. Po stwardnieniu wystarczy już tylko zatrzeć powierzchnię pacą styropianową, gąbką lub filcówką. Podczas zacierania zaprawy, czy to gipsowej, czy cementowo-wapiennej, pamiętajmy, że im bardziej będzie chropowata, tym lepsza będzie przyczepność kolejnej warstwy. Dlatego nie zacierajmy jej na gładko, jeśli zamierzamy do niej kleić różnego rodzaju elementy dekoracyjne" - wyjaśnia Maciej Iwaniec z firmy Baumit.
Decydując się na remont, pamiętajmy, że równe podłoże jest niezbędne dla uzyskania spektakularnego efektu dekoracyjnego, który docelowo osiągniemy stosując farbę, tapetę czy fototapetę. Przygotowana we właściwy sposób powierzchnia wydobędzie urok niebanalnej dekoracji, a jej nowatorski design ma szansę wywrzeć oszałamiające wrażenie…
Źródło i zdjęcie: Baumit
CZYTAJ WIĘCEJ
Tynk z dekoracyjnymi dodatkami
Baumit openTop - oddychający tynk dekoracyjny
Tynk dekoracyjny Efekt Betonu Silveno Decorazione
Farby dekoracyjne Francesco Guardi
Dekoracyjne tynki kwarcowe marki Francesco Guardi
Efekt dekoracyjny JEGER Venezia - szlachetne piękno glinki weneckiej
JEGER Trawertyn - nowy efekt dekoracyjny z linii JEGER Deco Effect
Tynki dekoracyjne
Dekoracyjne tynki kwarcowe
Dekoracyjne tynki wapienne
Katalog Produktów firmy Baumit na 2014 - kompendium profesjonalisty
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia