Dekoracyjny tynk mozaikowy
Nowym produktem w ofercie Skała Tychy jest tynk mozaikowy Skała TK Dekorex. Jest on fabrycznie przygotowaną, gotową do użycia masą tynkarską, produkowaną na bazie dyspersji akrylowej, barwionego kruszywa kwarcowego, marmurowego lub granitowego.
Fot. Skała Tychy
Tynk cechuje się doskonałymi parametrami reologicznymi, jest łatwy w nakładaniu. Charakteryzuje się dużą elastycznością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne.
Zalety:
- duża elastyczność i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne;
- łatwy w utrzymaniu czystości;
- wodo- mrozoodporny;
- łatwy do ręcznego nakładania;
- odporny na zmywanie, czyszczenie.
Przygotowanie podłoża
Podłoże musi być nośne (bez rys i spękań), mocne, równe, odtłuszczone, czyste i suche oraz wolne od plam i wykwitów pochodzenia biologicznego i chemicznego. W przypadku występowania porostu glonów i/lub grzybów podłoże należy oczyścić mechanicznie, a następnie zmyć wodą pod ciśnieniem i zabezpieczyć odpowiednim preparatem glono- i grzybobójczym, zgodnie z wytycznymi producenta. Wszelkie luźne, niezwiązane z podłożem warstwy (jak np.: odspojone tynki lub złuszczone powłoki malarskie) trzeba usunąć. Stare podłoża mineralne należy zmyć rozproszonym strumieniem wody. W przypadku uzasadnionej konieczności wzmocnienia podłoża w warstwie zaprawy klejącej należy zatopić siatkę z włókna szklanego (o gramaturze min. 145 g/m2). W sytuacji, gdy nierówności podłoża są znaczne, ścianę należy wstępnie wyrównać zaprawą wyrównawczą, a następnie całą powierzchnię wyrównać i wygładzić zaprawą szpachlową. Przy małych nierównościach można od razu wykorzystać zaprawę szpachlową. Zastosowanie wyżej wymienionych zapraw powinno być zgodne z kartami i technicznymi tych produktów. Tynk mozaikowy można stosować na podłożach z betonu, tynków tradycyjnych, tynków gipsowych i płyt gipsowo-kartonowych. W przypadku nakładania farby na nowo wykonanych podłożach mineralnych (jak np.: beton, tynk wapienny, wapienno-cementowy i cementowy) zachować min. 2-tygodniowy okres sezonowania. Tynki i elementy gipsowe powinny być dokładnie wysuszone i zaimpregnowane. W razie potrzeby wzmocnić podłoże za pomocą Skała Gruntex nano-Hydrosol LF lub Skała Gruntex nano-Silan LF. Podłoże należy zagruntować podkładem tynkarskim Skała Dekogrunt. Należy zapoznać się z kartą techniczną w/w produktów. Zaleca się dobranie koloru gruntu pod najciemniejszy kamień w masie tynkarskiej.
Przygotowanie produktu
Bezpośrednio przed użyciem całą zawartość opakowania dokładnie wymieszać wiertarką wolnoobrotową z mieszadłem koszykowym, aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Po jej uzyskaniu, dalsze mieszanie jest niewskazane ze względu na możliwość napowietrzenia masy. Opakowanie zawiera produkt gotowy i nie wolno dodawać innych składników.
Sposób nakładania
Tynk mozaikowy Skała TK nanosić nierdzewną packą stalową równomiernie warstwą o grubości zapewniającej całkowite zakrycie podłoża. Warstwę starannie wygładzić w jednym kierunku. Powierzchnie należy wykonywać w całości bez przerw tzn. mokre na mokre. Nałożonej na podłoże masy nie należy zacierać oraz nie zaleca się wykonywania pasm o szerokości większej niż 1m.
Środki ostrożności
Produkt posiada odczyn alkaliczny, należy chronić oczy i skórę. W trakcie prac należy stosować ubrania robocze. W przypadku wystąpienia kontaktu z oczami należy natychmiast przemyć je dużą ilością wody, a przy wystąpieniu podrażnień zasięgnąć porady lekarza. Bezpośrednio przed nakładaniem farby powierzchnie wykonane z materiałów wrażliwych na alkalia (jak np.: drewno, metal, szkło lub cegła klinkierowa) należy zabezpieczyć przed zachlapaniem.
Wysychanie
Wyprawa wysycha w ciągu 4–10 dni, w tym czasie należy ją chronić przed bezpośrednimi opadami. Podczas nakładania i w czasie wysychania materiału temperatura nie może być niższa od +5°C oraz wyższa niż +25°C. Uwaga! Niska temperatura i wysoka wilgotność powietrza wydłużają okres wysychania masy tynkarskiej. Nowo wykonaną powłokę chronić przed opadami atmosferycznymi, kondensacją wilgoci i przemrożeniem, aż do jej całkowitego związania.
Wskazówki wykonawcze
W warunkach dużej wilgotności dopuszcza się występowanie jaśniejszego, ustępującego nalotu. W przypadku podciągania kapilarnego należy zadbać o izolację przeciwwilgociową. Podczas silnego nasłonecznienia elewacji, szczególnie przy ścianach południowych, jak i przy ciemnych melanżach, tynk mozaikowy daje wrażenie lepkości. Jest to zjawisko prawidłowe i nie ma żadnego wpływu na jakość i trwałość produktu. Tynk mozaikowy Skała TK Dekorex jest produkowany w oparciu o kruszywo naturalne, które charakteryzuję się nieregularnością barwy i z tego powodu tynk może nieznacznie różnić od wzorca. Ze względu na grubość kruszywa melanże o granulacji 1,6 i 1,0 mogą się nieznacznie różnić kolorystycznie. Dopuszcza się występowanie jaśniejszych i ciemniejszych wtrąceń w masie tynkarskiej, co nie jest jego wadą. Jedną powierzchnię należy wykonać w jednym cyklu z jednej partii tynku dekoracyjnego! Podczas nanoszenia i wysychania masy tynkarskiej powinna panować bezdeszczowa pogoda z temperaturą powietrza od +5°C do +25°C. Nie powinno się wykonywać prac na powierzchniach bezpośrednio nasłonecznionych, przy silnym wietrze i przy dużej wilgotności powietrza. Zaleca się stosowanie siatek ochronnych i plandek budowlanych. Bezzwłocznie po wykonaniu prac tynkarskich i założeniu orynnowania należy zdemontować rusztowania, albo pomosty w celu wyeliminowania możliwości zabrudzenia tynku np. podczas deszczu. Nie zalecamy stosowania ciemnych kolorów na dużych, nasłonecznionych powierzchniach elewacji, a także na podłożach cienkowarstwowych o grubości mniejszej niż 4 mm.
Skała Tychy to producent najwyższej jakości materiałów elewacyjnych i ociepleniowych oraz klejów i zapraw budowlanych, które łączą w sobie optymalne i pożądane cechy - zarówno dla inwestora jaki i wykonawcy.
W 2010 roku znany producent zapraw i klejów budowlanych SKAŁA z siedzibą w Tychach, ogłosił upadłość likwidacyjną pomimo iż produkty upadłej firmy SKAŁA cieszyły się uznaniem u wykonawców i inwestorów.
W marcu 2011 roku majątek produkcyjny upadłej firmy, technologie, atesty i aprobaty oraz logotyp marki SKAŁA zostały zakupione przez Adex-Grylewicz Sp. J. specjalistyczną firmę elewacyjną o blisko dwudziestoletniej historii działania na rynku materiałów i usług elewacynych.
Powołano do życia firmę Skała Tychy w formie spółki prawa handlowego. Przeprowadzono gruntowne remonty linii produkcyjnych i wznowiono produkcję wysokiej jakości, sprawdzonych na rynku zapraw klejowych do systemów ociepleń Skała S i Skała W, klejów do gresu, ceramiki i klinkieru oraz zapraw budowlanych. Wspólnie z wybudowanym w ADEX-ie w 2010 r. (z udziałem unijnej dotacji) zakładem produkcji farb i tynków, powstał potencjał zdolny do produkcji szerokiej gamy produktów chemii budowlanej, a w szczególności materiałów elewacyjnych.
Synergia doświadczenia, wiedzy i kreatywności kadry technicznej Skała Tychy jest gwarancją wysokiego poziomu technicznego i jakościowego produktów i rozwiązań.
Firma aktywnie współpracuje z wieloma partnerami w kraju i europie przez co uzyskuje w ramach współpracy i wymiany rozwiązań dostęp do najlepszych aktualnie surowców i technologii
Firma Skała Tychy działajaca w Grupie Grylewicz, zapewnia swoim kontrahentom produkty i usługi na najwyższym poziomie technicznym i jakościowym. Firma stosuje zarządzanie jakością według standartów jakości EN ISO 9001:2000 co gwarantuje optymalną kontrolę procesów produkcyjnych i najwyższa jakość wytwarzanych produktów.
Źródło: Tynki, nr 2 (21) 2013
CZYTAJ WIĘCEJ
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Farby dekoracyjne Francesco Guardi
Baranek czy kornik. Jak dobrać strukturę tynku elewacyjnego?
Dekoracje ścian to nie tylko zwykłe farby i tapety
Zamiast farby. Jak wykorzystać tynk mozaikowy wewnątrz pomieszczeń?
Tynk mozaikowy zamiast farby
Bolix TM New - tynk mozaikowy przeznaczony na detale
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia