Gdy zima zaskoczy wykonawcę
Dokładny termin nadejścia zimy jest trudny do przewidzenia. Pierwszych opadów śniegu można się spodziewać, gdy temperatura zaczyna się sukcesywnie obniżać. Dodatkowo, zmieniający się klimat powoduje, że coraz częściej mamy do czynienia z anomaliami pogodowymi i nieoczekiwanymi, nagłymi zmianami temperatury z dodatniej na ujemną. O skutecznych metodach walki z nieoczekiwaną zimą opowiada Włodzimierz Krupa, Dyrektor Działu Technicznego Caparol Polska.
Fot. Caparol
Co zatem zrobić, gdy zima zaskoczy nas w trakcie termoizolacji budynku?
Rozwiązań jest wiele, jednak najczęściej podejmowaną decyzją jest jak najszybsze dokończenie prac – często kosztem jakości i staranności wykonywanych czynności. Dlaczego zatem wielu wykonawców decyduje się na takie rozwiązanie? Oczywiście chodzi o dodatkowe koszty związane między innymi z demontażem rusztowań na zimę oraz ich montażem na wiosnę, karami umownymi za nieterminowe wykonanie pracy, czy wreszcie chęcią otrzymania zapłaty jeszcze przed zimą. Tych, którzy decydują się na zawieszenie pracy aż do pojawienia się wiosny jest niestety niewielu.
Niezależnie jednak od podjętej decyzji, wykonawca powinien przestrzegać niezmiennych zasad, które choć wydają się oczywiste, często są pomijane przez specjalistów. Zasady te dotyczą sposobu prowadzenia lub przerwania prac oraz przygotowań do dokończenia działań w terminie późniejszym. W dalszej części materiału znajdują się wskazówki, których przestrzeganie pozwoli uniknąć błędów podczas docieplania budynku.
1. Jeśli zdecydujesz się zakończyć prace dociepleniowe
Jeśli pojawienie się pierwszego śniegu skłoni nas do zawieszenia pracy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zakres temperatur, w jakich dopuszcza się stosowanie materiałów. Każdy producent wyraźnie określa warunki termiczne, w których można aplikować dany produkt. Taka informacja znajduje się na opakowaniu lub w karcie technicznej. Warto podkreślić, że najczęściej popełnianym błędem jest uwzględnianie zaleceń tylko w trakcie aplikacji. Podczas, gdy podane temperatury dotyczą również czasu po zastosowaniu materiału. Planując prace dociepleniowe, warto zatem wziąć pod uwagę niższe temperatury panujące pod koniec dnia, a które mogą negatywnie wpłynąć na wykonaną w ciągu dnia pracę. Sprawdzonym zabiegiem, który chwilowo pozwala uniknąć skutków niekorzystnych warunków atmosferycznych, jest stosowanie siatek lub kurtyn (plandek) na rusztowaniach lub nawet dogrzewanie strefy roboczej (przy użyciu nagrzewnic).
2. Jeśli zdecydujesz się przerwać prace dociepleniowe
Wstrzymując prace termoizolacyjne warto zabezpieczyć każdy etap w taki sposób, by zimowe warunki pogodowe nie doprowadziły do ich zniszczenia.
- Przyklejając płyty ociepleniowe musimy pamiętać, by doprowadzić najwyższą klejoną warstwę do spodu gzymsu lub do podsufitki w sposób uniemożliwiający dostanie się wody deszczowej pomiędzy płyty a budynek. W przeciwnym wypadku może dojść do zawilgocenia samej termoizolacji lub do zmniejszenia przyczepności zaprawy klejowej.
- Gdy prace zakończono na etapie klejenia, wznawiając czynności wiosną należy pamiętać, by powierzchnię styropianu przetrzeć grubym papierem ściernym. W ten sposób usuniemy wszelkie zwietrzałe i uszkodzone promieniami UV drobiny styropianu.
- Skutecznym zabezpieczeniem zamontowanych już powierzchni izolacyjnych, jest wykonanie warstwy zbrojącej i jej zagruntowanie. Takie rozwiązanie z całą pewnością zabezpieczy ocieplenie przed wnikaniem wody oraz szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.
- Jeśli jednak przerywając prace dociepleniowe nie podjęliśmy żadnych kroków zabezpieczających, przed wznowieniem prac należy ustalić, czy nie doszło do uszkodzenia ocieplenia.
- Niezabezpieczone (niezaszpachlowane) płyty termoizolacyjne ze styropianu, po wcześniejszym przeszlifowaniu, można szpachlować.
- Niezabezpieczone płyty z wełny, należy ocenić pod kątem zawilgocenia strukturalnego. Jeśli nie doszło do zamoczenia, można przystąpić do dalszych prac. W przypadku, gdy wełna okaże się mokra, należy odczekać do jej całkowitego wyschnięcia.
Wadliwe lub nieterminowe wykonanie prac ociepleniowych, często wzbudza dyskusje i wątpliwości dotyczące odpowiedzialności. Klienci często pytają, czy producent daje gwarancję, że dany produkt wytrzyma temperatury inne niż te, wskazane w karcie technicznej. Równie często producenci otrzymują prośby o potwierdzenie wykonania robót zgodnie ze sztuką budowlaną (nierzadko, takie prośby są wysyłane dopiero po zakończeniu prac, które były prowadzone w warunkach niedozwolonych).
Fot. Caparol
Tymczasem za odbiór końcowy i potwierdzenie jakości wykonywanych prac odpowiedzialność ponosi kierownik budowy oraz inspektor nadzoru. Producent materiałów budowlanych ma za zadanie jedynie dostarczyć właściwy jakościowo, przebadany oraz oznaczony produkt. Obowiązek kontroli i potwierdzania jakości prac leży po stronie wspomnianego kierownika czy inspektora budowy.
Odpowiedzialność kierownika budowy oraz inspektora nadzoru jednoznacznie wynika z zapisów Prawa Budowlanego. Obowiązujące gwarancje producenckie odnoszą się wyłącznie do produktu i jego cech fizyko-chemicznych. Za jakość przeprowadzonych prac, czyli za prawidłowość wbudowania materiału odpowiada wykonawca.
4. Czy warto ryzykować?
Przerwanie prac dociepleniowych wiąże się z licznymi niedogodnościami. Właśnie dlatego, wielu wykonawców podejmuje ryzyko i decyduje się dokończyć realizację, niezależnie od złych warunków atmosferycznych.
Zawsze jednak w takim przypadku, dochodzi do usterek i późniejszych nieprawidłowości. Najczęściej, naprawa błędów wiąże się z koniecznością przemalowania, czy wręcz przeszpachlowania całej elewacji i położenia tynku strukturalnego na nowo.
Ostateczną decyzję o kontynuacji lub zawieszeniu prac podejmują inwestor i wykonawca. Należy jednak pamiętać, że całkowity koszt robót ociepleniowych realizowanych z pominięciem rekomendowanej przerwy, jest zwykle nieporównywalnie wyższy od robót uwzględniających zalecenia specjalistów oraz wstrzymanie pracy na okres zimy.
Więcej profesjonalnych porad dla wykonawców znaleźć można na www.caparol.pl
Włodzimierz Krupa
Dyrektor Działu Technicznego Caparol Polska
Źródło: Tynki, nr 6 (19) 2012
CZYTAJ WIĘCEJ
Nadchodzi zima! Jak w kilku krokach sprawdzić stan domowego ocieplenia?
Skuteczne ocieplanie domu w trudnych warunkach pogodowych
Termomodernizacja przeprowadzana w dwóch etapach, czyli jak przygotować elewację na nadejście zimy
Malowanie zimą? Dlaczego nie?
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia