Idealne gładkie ściany - prace wykończeniowe z użyciem akrylu
Idealnie równe, pozbawione dziur czy pęknięć ściany to marzenie chyba wszystkich właścicieli mieszkań i domów. Jednak wbrew dość powszechnej opinii, jest to efekt, który w większości przypadków możemy zrealizować bez konieczności kłopotliwego, kosztownego i długotrwałego remontu. O tym, jak to zrobić opowiada Tomasz Mazurkiewicz, ekspert z firmy Den Braven.
Nie jest tajemnicą, że od wyglądu naszych ścian w dużej mierze zależy estetyka całego pomieszczenia. Oczywiście, ma na to wpływ również odpowiednia aranżacja i wystrój, jednak równe i pozbawione szczelin ściany stanowią podstawę, o której nie powinniśmy zapominać. Renowacja tego typu powierzchni większości z nas kojarzy się z długotrwałymi i dość uciążliwymi pracami remontowymi. Czy jednak musi być tak zawsze?
Jedną z pierwszych rzeczy, jaką powinniśmy ustalić decydując się na przywrócenie świetności naszym ścianom, jest określenie z jak dużymi ubytkami mamy do czynienia. W dużej mierze determinuje to bowiem rodzaj oraz ilość środków jakich będziemy musieli użyć podczas remontu. Niestety, jeśli uszkodzenia są duże i rozległe, lub gdy warstwa tynku zaczyna widocznie odchodzić od muru tworząc kruszące się pod wpływem nacisku wybrzuszenia, prawdopodobnie nie obejdzie się bez gruntownego remontu. Defekty tego typu są bowiem prawdopodobnie wynikiem źle położonej warstwy tynku i będą wymagały ponownego jej położenia. W takiej sytuacji (szczególnie jeśli nie mamy większego doświadczenia w tego typu pracach) najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie fachowca. Jednak w przypadku mniejszych ubytków w ścianach nie jest to konieczne i większość napraw z powodzeniem będziemy mogli wykonać sami.
"Jednym z najczęściej występujących problemów z jakimi można spotkać się podczas odnawiania ścian są pęknięcia wynikające z ich ruchów. Mogą być one spowodowane wibracjami, zmianami temperatury na jakie narażony jest nasz budynek, czy nawet mocniejszym trzaśnięciem drzwiami. Niestety, chociaż są to niewielkie rysy psują estetykę pomieszczenia oraz utrudniają malowanie. Na szczęście ich usunięcie nie powinno stanowić kłopotu i najczęściej możemy to zrobić we własnym zakresie, stosując jeden z powszechnie dostępnych na rynku środków, takich jak na przykład Akryl malarski firmy Den Braven" - mówi Tomasz Mazurkiewicz, specjalista produktu z firmy Den Braven.
"Extra Akryl Malarski jest modyfikowanym kitem uszczelniającym na bazie wodnej dyspersji akrylowej stworzonym z myślą o wygładzaniu oraz wypełnianiu ubytków przed malowaniem. Wielką zaletą tego produktu jest to, że zawiera on specjalne dodatki mające na celu minimalizację przebarwień, dzięki czemu nawet farby o dużej zawartości pigmentów będą cieszyć oko swoim kolorem przez długi czas. Czyni to z niego doskonały podkład pod późniejsze malowanie. Dodatkowo, dzięki swojemu plastyczno-elastycznemu charakterowi, "pracuje" on w złączu razem ze ścianą, co sprawia, że nie wykruszy się pod wpływem późniejszych ruchów" - dodaje Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.
Kolejnym dość popularnym rodzajem ubytków są szczeliny powstałe w wyniku wykruszania się uszczelnienia płyt gipsowo-kartonowych. I choć do ich wypełnienia z powodzeniem może również posłużyć wspomniany wcześniej Extra Akryl malarski firmy Den Braven, warto rozważyć użycie specjalistycznego środka uszczelniającego, stworzonego specjalnie z myślą o tego typu pracach. W przypadku, gdy w naszym domu lub mieszkaniu zastosowano lekką konstrukcję z płyt gipsowo-kartonowych, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie Akrylu do płyt g-k firmy Den Braven. Jego specjalna formuła czyni go idealnym środkiem do spoinowania połączeń pomiędzy płytami ściennymi, łączeniami płyt z ościeżnicami, listwami maskującymi i stolarką, czy w końcu wypełnienia szczelin, rys i pęknięć w tynkach czy bloczkach gipsowych.
"Oczywiście, tak jak w przypadku Extra Akrylu Malarskiego, środek ten jest trwale elastyczny oraz w pełni malowalny, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek już na etapie nakładania na odnowioną powierzchnię nowej warstwy farby" - mówi Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.
A co w przypadku naprawdę drobnych defektów, które co prawda nie wymagają szeroko zakrojonych prac, a są jedynie drobnym "liftingiem" naszej ściany? W kwestii takich uszkodzeń, np. odprysków powstałych w wyniku wbijania gwoździa czy lekkiego zawadzenia meblem, nie warto oczywiście brać się za odnawianie całej ściany. Wystarczy zastosowanie szybkiego i skutecznego środka, takiego jak na przykład Szybki akryl szpachlowy firmy Den Braven, który stworzony został z myślą o jak największym uproszczeniu prac remontowo-wykończeniowych. Dzięki bardzo krótkiemu czasowi schnięcia, nie musimy obawiać się powstania rys skurczowych, a co za tym idzie, znacznie skracamy sobie czas potrzebny na odnowienie ściany.
"Oczywiście, w przypadku gdy nasza ściana nie jest biała, w miejscu jego użycia będzie wyraźnie widoczne, co w większości przypadków będzie się wiązać z koniecznością odmalowania całego pomieszczenia. Jednak jedno jest pewne - użycie Szybkiego akrylu szpachlowego firmy Den Braven, na pewno skróci czas, jaki będziemy musieli przeznaczyć na tego typu prace, do niezbędnego minimum" - radzi Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.
Jak widać środków, których możemy użyć, by przywrócić naszym ścianom blask jest bardzo dużo - ze względu na to z jakiego typu uszkodzeniami mamy do czynienia, możemy dobrać najbardziej pasujący nam produkt. A co więcej, większość tego typu prac możemy wykonać sami, przy stosunkowo niewielkim nakładzie środków oraz wysiłku. Dlatego też może warto zastanowić się nad tym, czy satysfakcjonuje nas wygląd naszych ścian i jeśli nie, poświęcić weekend na ich renowację?
Źródło i grafika: Den Braven
CZYTAJ WIĘCEJ
Akrylowa masa z dodatkiem silikonu
Akryl szpachlowy
Akryl uniwersalny
Akryl malarski
Jak używać materiałów wykończeniowych?
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia