Jak dobrze wybrać styropian na fasadę?
Wskazanie jaki rodzaj styropianu należy zastosować do poszczególnych przegród budynku powinno znajdować się w projekcie. Warto poznać jednak ogólne zasady doboru właściwego materiału.
Fot. Swisspor
Zasady doboru styropianu
Pierwszym kryterium wyboru styropianu powinien być współczynnik przewodzenia ciepła lambda. To od niego zależy jak skuteczna będzie izolacja przegród budynku oraz jaką grubość izolacji trzeba zastosować, aby osiągnąć oczekiwany efekt izolacyjny. Dodatkowymi parametrami na które należy zwrócić uwagę są cechy wytrzymałościowe, szczególnie ważne przy zastosowaniach fundamentowych i podłogowych.
Fasady
Od roku 2021 fasady budynków będą musiały mieć współczynnik przenikania ciepła U, nie niższy niż 0,20 W/m²K. Jeśli chcielibyśmy uzyskać ten efekt docieplenia przy pomocy popularnego na rynku białego styropianu o współczynniku lambda 0,045 W/mK, to grubość izolacji naklejonej na ścianę metodą lekką mokrą (ETICS) powinna wynosić 23 centymetry. Cierpi na tym wygląd budynków, co oczywiście obniża ich wartość rynkową, a ponadto takie grube docieplenie powoduje „efekt okien strzelniczych” czyli ogranicza dopływ do pomieszczeń światła naturalnego. Rosną również koszty montażu.
W odpowiedzi na problem zbyt grubej izolacji powstał szary styropian z zawartością grafitu, nazywany styropianem drugiej generacji, o współczynniku lambda na poziomie 0,031 W/mK. Dzięki temu uzyskanie współczynnika przenikania ciepła U na poziomie 0,20 W/m²K wymaga naklejenia warstwy docieplenia o grubości tylko 16 cm. Taka izolacja wygląda estetycznie i nie zaburza wyglądu budynku.
Fot. Swisspor
Jednak szary styropian ma również swoje wady. W szarym styropianie występują stosunkowo silne naprężenia, mogące prowadzić do odkształcania styropianu, a nawet do wygięcia i odpadania płyt od fasady. Szczególnie niebezpieczny jest okres wiosny i jesieni, kiedy po chłodnej nocy, wschodzące słońce bardzo szybko nagrzewa fasadę budynku. Właśnie wtedy, na skutek działania promieni słonecznych powstają największe naprężenia.
Wykonywanie dociepleń przy użyciu zwykłego szarego styropianu jest bezpieczne, pod warunkiem prowadzenia prac przy optymalnych warunkach pogodowych, stosowania droższych klejów najwyższej jakości oraz bardzo rygorystycznego przestrzegania instrukcji aplikacyjnych, łącznie z osłonięciem fasady przed słońcem. W przeciwnym razie, naprężenia występujące w zwykłym szarym styropianie, mogą prowadzić do wygięcia płyt i nieprzyjemnych oraz kosztownych konsekwencji.
Jako rozwiązanie problemu naprężeń, powstał styropian trzeciej generacji, produkowany w zaawansowanej technologii odprężonych płyt zespolonych. Styropiany zespolone są obecnie codziennością na rozwiniętych rynkach, takich jak Niemcy, Austria czy Szwajcaria.
Fot. Swisspor
Pierwszym styropianem zespolonym trzeciej generacji na rynku polskim jest Lambda white, wprowadzony przez Swisspor Polska. Lambda white posiada wszystkie zalety szarego styropianu, a jednocześnie jest pozbawiony jego wad. W przypadku płyt Swisspor Lambda white, szary rdzeń jest zabezpieczony przed słońcem, przez zintegrowaną z nim białą warstwę ochronną grubości 6 mm. Biała powierzchnia odbija światło słoneczne zapobiegając powstawaniu naprężeń termicznych. Testy wykazały, że po wystawieniu na słońce, powierzchnia płyt Lambda white jest o 20°C chłodniejsza od powierzchni zwykłego, szarego styropianu.
Po przyklejeniu styropianu do muru, między sąsiadującymi płytami występują niewielkie uskoki wynikające z nierówności podłoża. W celu uzyskania estetycznej, równej fasady, powierzchnia warstwy termoizolacyjnej jest szlifowana. Ochronna warstwa Lambda white ma grubość 6 mm, więc nawet mocne szlifowanie nie niszczy jej i nie pozbawia szarego rdzenia ochrony.
Oprócz najbardziej niebezpiecznych naprężeń termicznych związanych ze słońcem, w szarych styropianach występują stosunkowo silne, tak zwane naprężenia wewnętrzne. W rezultacie, zwykły szary styropian nawet jeżeli jest zabezpieczony przed słońcem ma tendencję do skurczów i odkształceń. W Lambda white naprężenia wewnętrzne są eliminowane przez fabrycznie wykonane nacięcia przeciwprężne. Technologia nacięć przeciwprężnych została opracowana przez dział badawczy szwajcarskiego oddziału firmy Swisspor, przy współpracy z Zentrum für Integrale Gebäudetechnik w Lucernie.
Źródło: Tynki, nr 3–4 (37) 2016
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia