Jak sprawnie uprzątnąć dom po remoncie?
Po tygodniach prac budowlanych nie ma lepszego widoku niż czyste, nowo wyremontowane mieszkanie pachnące jeszcze świeżością. Jednak by doprowadzić dom do stanu idealnego musimy zmierzyć się wcześniej z szeregiem pracochłonnych i niezbyt lubianych czynności. Lepiej więc zawczasu zaopatrzyć się w odpowiednie środki, które pozwolą usprawnić mozolne sprzątanie. Na co zwrócić uwagę, by bez przepracowania cieszyć się efektem remontu radzi ekspert z firmy Den Braven.
Wszechobecny pył i kurz, zachlapane cementem i farbą podłogi czy listwy oraz pozostałości zaschniętego na płytkach kleju lub fugi to obraz większości wnętrz po skończonym remoncie. Można zabezpieczyć mieszkanie folią i taśmami, niestety nie uniknie się w ten sposób całkowicie negatywnych skutków. W czasie prowadzonych prac budowlanych zabrudzenia powstają w zawrotnym tempie. Jednak usunięcie zabrudzeń po remoncie, szczególnie substancji pozostawionych na powierzchni przez wiele godzin, nie jest już takie proste i niekiedy wymaga solidnego czyszczenia. W walce z poremontowym brudem znacznie pomogą nam specjalistyczne środki, dzięki którym unikniemy wielogodzinnego szorowania, a dom będzie lśnił czystością.
Sama woda nie wystarczy
Podczas remontu trudno jest uniknąć miejscowych zabrudzeń. Gdy są świeże wystarczy jedynie woda i ściereczka, z reguły jednak nie mamy czasu by bezpośrednio usuwać plamy, zazwyczaj więc zaczynamy czyszczenie po ukończeniu całego remontu lub kiedy ekipa budowlana opuści nasze mieszkanie. Zaschnięte na podłodze kawałki cementowej czy wapiennej zaprawy mogę być już wtedy trudne do likwidacji i sama woda tu z pewnością nie wystarczy.
"Do wyczyszczenia pozostałości kleju do glazury, fugi czy zaprawy tynkarskiej niezbędne są skoncentrowane środki, jak np. preparat do usuwania osadu cementowego z serii Dr House firmy Den Braven, który nierozcieńczony i pozostawiony na chwilę na powierzchni skutecznie rozpuści nawet starsze zabrudzenia. W ten sposób unikniemy szorowania, które nie tylko jest mozolne, ale może również uszkodzić płytki czy strukturę świeżych spoin" – wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz, specjalista ds. produktu z firmy Den Braven.
Często zdarza się również, że w czasie renowacji pomieszczeń ubrudzone zostaną elementy, które nie były wymieniane. W szczególności chodzi tu o przestrzenie pomiędzy płytkami na ścianach czy podłodze, w które wnika kurz i brud. Musimy więc je doczyścić i doprowadzić do pierwotnego stanu. "By nie zniszczyć fug i przywrócić ich oryginalny wygląd najlepiej użyć środków przeznaczonych specjalnie do tego rodzaju zabrudzeń, które usuną osad nie odbarwiając koloru np. Den Braven Dr House Czysta Fuga. Dodatkowo, ich działanie można wzmocnić, zabezpieczając wyczyszczone spoiny impregnatem do fug z tej samej serii, który tworzy szczelną barierę nie tylko przed wnikaniem brudu, ale również wilgocią, pleśnią czy wypłukiwaniem fugi" – tłumaczy Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.
W uprzątnięciu poremontowego bałaganu przydatne będą również preparaty przeznaczone do różnego rodzaju powierzchni – armatury, szkła, podłóg drewnianych, z PCV czy paneli podłogowych, ponieważ środki o uniwersalnym przeznaczeniu mogą nie poradzić sobie tak dobrze ze wszystkimi typami zabrudzeń lub zmatowić wierzchnią warstwę.
Remont to nie tylko wnętrze mieszkania
Uprzątnięcie domu po pracach budowlanych nie wiąże się jedynie z posprzątaniem jego wnętrza, bardzo często budowa dotyczy bowiem jego zewnętrznej strony lub przygotowywanie zaprawy czy rozmieszanie farby przenoszone jest na podwórze. Ślady remontu musimy więc usunąć również z naszej posesji.
"Materiały używane do wykładania nawierzchni, takie jak betonowa kostka brukowa czy granit lub te wykorzystywane do elewacji, jak klinkier czy marmur są bardzo wrażliwe na działanie środków chemicznych, które mogą uszkodzić ich strukturę lub odbarwić kolor. Do usuwania zabrudzeń z ich powierzchni najlepiej więc wykorzystać specjalnie przeznaczone do tego typu tworzyw środki. Ich skład jest dostosowany do właściwości czyszczonego materiału, nie ma więc ryzyka, że go zniszczymy. Preparaty z serii Dr House do czyszczenia kostki brukowej, klinkieru i marmuru przydadzą się nie tylko do jednorazowego użycia po remoncie, ale również do systematycznego usuwania śladów codziennej eksploatacji – smaru, wapiennych wykwitów czy pleśni" – mówi Tomasz Mazurkiewicz, specjalista ds. produktu z firmy Den Braven.
Kiedy już wysprzątamy cały dom po remoncie i jego otoczenie pozostaje jeszcze umycie narzędzi, wykorzystywanych do klejów, zapraw, silikonów czy farb, co zazwyczaj nie należy do przyjemności. Wykorzystać można do tego ściereczki czyszczące BRAVO firmy Den Braven, które pomogą doprowadzić je do pożądanego stanu. Co więcej, wzbogacone w witaminę E i Aloe Vera przydadzą się do wyczyszczenia naszych rąk, bez konieczności bolesnego szorowania z użyciem szkodliwych dla skóry rozpuszczalników chemicznych.
Prace budowlane dla wielu kojarzą się z wielogodzinnym sprzątaniem i doprowadzaniem mieszkania do normalnego stanu. Jednak używając odpowiednich środków, czyszczenie po remoncie może pójść znacznie sprawniej, a śladem remontu będzie jedynie odnowione wnętrze.
Źródło i zdjęcie: Den Braven
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia