Knauf AMF radzi: jak skutecznie wyciszyć małe biura?
W gospodarce opartej na wiedzy jak grzyby po deszczu wyrastają niewielkie firmy zakładane przez wysoko wykwalifikowanych pracowników pracujących w małych, niezależnych grupach. Dzięki produktom Knauf AMF pomieszczenia, w których pracują, mogą być nie tylko piękne, ale i ciche.
Płyty akustyczne z wełny drzewnej
Rosnąca liczba małych przedsiębiorstw, wiele nowych, wolnych zawodów, praca zdalna, wzrost kosztów wynajmu pomieszczeń biurowych, wysokie wydatki na energię - oto główne powody, dla których coraz więcej firm działa w małych biurach. Lokal użytkowy czy część domu - w zasadzie każde z tych pomieszczeń posiada potencjał do zorganizowania w nim miejsca do pracy. Te pomieszczenia powinny być alternatywą dla głośnych i zatłoczonych przestrzeni typu open space - zapewniać ciszę i pomagać w skupieniu. Czy jednak łatwo to osiągnąć ? Wbrew pozorom nie. Potrzeba do tego wiedzy i specjalistycznych produktów.
Uciążliwi sąsiedzi, małe dzieci i zwierzęta, ruch uliczny czy inne odgłosy z zewnątrz - praca w lokalach użytkowych przearanżowanych na biura nie zawsze musi oznaczać komfort. "Podczas projektowania nowoczesnych biurowców bardzo dużą wagę przywiązuje się do odpowiedniej adaptacji akustycznej. W przypadku małych biur, szczególnie tych przydomowych, często się o tym zapomina. Warto zwrócić uwagę na ten element, zwłaszcza, że odpowiednia adaptacja małych przestrzeni biurowych to kwestia zachowania kilku podstawowych zasad" - mówi Michał Czachor, doradca techniczny w firmie Knauf AMF - producenta systemów sufitów podwieszanych i okładzin ściennych.
Najważniejsza jest odpowiednia izolacyjność akustyczna pomieszczenia polegająca na odizolowaniu go od sąsiadujących wpływów. Dźwięki zakłócające zazwyczaj docierają poprzez przejście przez strop lub ścianę. Jest to szczególnie odczuwalne w niektórych blokach mieszkalnych, w których na skutek niedostatecznej izolacji akustycznej sąsiedzi "nie mają przed sobą żadnych tajemnic". Problemu można się pozbyć np. poprzez zastosowanie sufitów podwieszanych lub okładzin ściennych, które współdziałają ze stropem i ścianą oraz stanowią dodatkową warstwę zamykającą - innymi słowy izolują pomieszczenie od dźwięków z zewnątrz poprzez wykreowanie przestrzeni przejściowej, w którą dźwięki "wpadają".
Kolejnym elementem adaptacji akustycznej pomieszczenia jest optymalizacja czasu pogłosu ze względu na komfort pracy. Każde źródło dźwięku wytwarza fale rozchodzące się podobnie jak woda, do której wpadł kamień. Suma wszystkich absorpcji i odbić dźwięku poszczególnych przedmiotów tworzy akustyczny obraz pomieszczenia. Odpowiedni czas pogłosu zapobiega m.in. nadmiernemu echu – jest to szczególnie ważne w większych przestrzeniach. Odpowiednio "wyregulowane" pomieszczenie, to z jednej strony większa zrozumiałość mowy, a z drugiej brak hałasu dochodzącego do ucha. Optymalny czas pogłosu można uzyskać poprzez obłożenie ścian, sufitu czy podłogi materiałami o odpowiednim współczynniku pochłaniania dźwięku. Należy jednak pamiętać, że wytłumienie pomieszczenia nie zatamuje dźwięków dochodzących z zewnątrz.
System sufitowy Knauf AMF w salce konferencyjnej
W jaki sposób zadbać zarówno o izolacyjność, jak i odpowiedni czas pogłosu? Taki efekt można osiągnąć poprzez zastosowanie płyt sufitowych lub okładzin ściennych o zróżnicowanych parametrach akustycznych. Odpowiednie ich zestawienie umożliwi uzyskanie optymalnych wartości zarówno parametru odbicia, jak i pochłaniania dźwięku.
Oczywiście odpowiednie dobranie rozwiązań nie jest sprawą łatwą - trzeba odpowiednio zestroić parametry rozwiązań akustycznych z charakterystyką i przeznaczeniem lokalu. Innych produktów będziemy potrzebowali dla małego studia nagrań, a innych dla salki konferencyjnej.
"W takim przypadku najprościej jest oczywiście zasięgnąć języka u specjalisty. W Knauf AMF pomyśleliśmy o osobach, które zajmują się projektowaniem. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy kalkulator, w którym istnieje możliwość dokładnego określenia specyfiki danego pomieszczenia (m.in. jego funkcji, wymiarów, kształtu, zastosowanych materiałów i wielu innych parametrów), na podstawie której system obliczy czas pogłosu oraz zaproponuje najlepsze rozwiązanie akustyczne. Kalkulator znajduje się na stronie internetowej Knauf AMF" - mówi Michał Czachor.
A wybierać jest z czego - tradycyjne sufity podwieszane, baffle czy sufity wyspowe, absorbery ścienne, płyty o różnorakich właściwościach akustycznych, niemal nieograniczony wybór koloru, różne wzory powierzchni. Dodatkowo możliwość umieszczenia w jednym systemie sufitowym płyt o różnych parametrach. Knauf AMF daje projektantom niemal nieskończone możliwości aranżacyjne. Do tego dochodzi znakomita relacja jakości do ceny - czynnik szczególnie ważny dla małych przedsiębiorców czy firm jednoosobowych, w więc tych, którzy najczęściej decydują się na pracę w małym biznesie.
"Nasze produkty bardzo dobrze sprawdzają się w małych przestrzeniach biurowych, w portfolio Knauf AMF jest szereg takich realizacji - zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Większe, jak i mniejsze przedsiębiorstwa znajdą w naszej ofercie rozwiązania, dzięki którym ich biura nabiorą wyjątkowego klimatu i zapewnią pracownikom dobre warunki do pracy" - podsumowuje Michał Czachor.
Źródło i zdjęcia: Knauf AMF
CZYTAJ WIĘCEJ
Knauf AMF i Heradesign - dwie silne marki pod jednym dachem
Akustyka w obiektach edukacyjnych? Kompleksowe rozwiązania Knauf AMF
Knauf AMF: konkurs "Wnętrze z wyobraźnią" rozstrzygnięty
W służbie zdrowiu - Knauf AMF szkoli projektantów obiektów medycznych
Funkcjonalność oraz unikalne wzornictwo płyt marki Heradesign
System F marki Knauf AMF - sufit przymocowany do ściany
Thermatex Varioline - płyty firmy Knauf AMF
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia