Lato sezonem domowych remontów
Wielu z nas, zamiast wyruszyć w wakacyjną podróż, poświęca urlop na przeprowadzenie gruntownego remontu mieszkania lub domu. Długie, ciepłe dni zachęcają do ocieplania i dekorowania ścian zewnętrznych, kładzenia płytek czy wymiany sprzętów. O tym, czy warunki pogodowe w okresie letnim naprawdę sprzyjają remontom budynków i na co podczas prowadzonych prac w trakcie upałów musimy zwrócić szczególną uwagę, mówi Maciej Iwaniec, ekspert z firmy Baumit.
"Zabierając się za ocieplanie budynku, malowanie balkonu, czy inne prace remontowe odbywające się na świeżym powietrzu, nie można wybrać lepszej pory roku niż lato. Najistotniejszą kwestią przy robotach plenerowych są warunki atmosferyczne. Wiosenna pogoda bywa nieprzewidywalna - może nas zachwycić ciepłymi dniami, ale jednocześnie zaskoczyć obfitymi opadami deszczu, czy nawet śniegu. Podobnie niestabilna aura panuje jesienią. Dlatego większość z nas decyduje się na przeprowadzenie głównych prac remontowych w mieszkaniu właśnie w okresie letnim" - mówi Maciej Iwaniec, Manager Renowacje i Fasady w firmie Baumit.
Dzięki dodatnim temperaturom i najdłuższym w roku dniom, możemy maksymalnie wydłużyć czas trwania prac na dworze i w efekcie szybciej zakończyć remont. "Możliwość pozostawienia otwartych okien przez całą dobę sprawia, że świeżo otynkowane ściany wysychają dużo szybciej. Dzięki dłuższym, letnim dniom zyskujemy więcej czasu na wykonanie prac wymagających światła dziennego" - wylicza zalety letnich prac budowlanych ekspert z firmy Baumit, producenta materiałów budowlanych.
"Decydując się na dokonanie zmian w naszym domu, pamiętajmy, by dokładnie obmyślić kolejność przeprowadzenia prac. Planowanie zacznijmy nawet kilka miesięcy wcześniej, mając na uwadze, że ekipy remontowe w czasie wakacji mają niezwykle napięte grafiki. Z góry należy również określić, co będzie remontowane i co trzeba kupić - dzięki temu łatwiej dokonamy obliczeń i stworzymy kosztorys prac" - radzi ekspert z firmy Baumit.
Gdy już dokładnie zaplanujemy przebieg domowego remontu oraz zaopatrzymy się w niezbędne do jego przeprowadzenia materiały i narzędzia, możemy rozpocząć prace. Lato to idealna pora, by pomyśleć o ociepleniu domu - pod warunkiem, że nie podejmiemy się robót w trakcie trwania największych upałów.
"Optymalna temperatura dla prac ociepleniowych waha się między +5 a +25°C. Dotyczy to zarówno powietrza, jak i podłoża, na którym montujemy system ociepleń. W upalne, letnie dni temperatura na powierzchni nagrzanych ścian może przekroczyć nawet 60°C, co znacznie pogarsza poprawny montaż systemu ociepleń. Gorące powietrze powoduje przyśpieszone odparowanie wody. Zakłóca to przebieg prawidłowego wiązania wszystkich zapraw mineralnych" - tłumaczy ekspert z firmy Baumit i dodaje - "Nie należy wykonywać prac ociepleniowych przy intensywnym, bezpośrednim nasłonecznieniu oraz silnym wietrze, gdyż ma to bardzo niekorzystny wpływ na układanie i wysychanie tynków. Słońce i wiatr powodują zbyt szybkie osuszanie zaprawy, w związku z czym dalece obniża się jej przyczepność do podłoża i końcowa wytrzymałość mechaniczna."
Jak więc ułatwić sobie ocieplanie ścian w upalne dni i uniknąć problemów ze zbyt wysokimi temperaturami? "Najlepiej, gdy rozpoczniemy prace wczesną porą dnia, kiedy temperatury są niższe i po przerwie wznowimy je wieczorem. Warto pomyśleć o osłonięciu ścian siatkami. Ograniczą one nasłonecznienie elewacji i zapobiegną nagłemu wzrostowi temperatury podłoża. Nie wykorzystujmy od razu całych opakowań zapraw i tynków - lepiej przygotować mniejsze ilości materiałów, zabezpieczając się tym samym przed ich wyschnięciem na upale. Używane produkty i narzędzia magazynujmy w zacienionych miejscach, by nie narażać ich na zbędne nasłonecznienie" - zaleca ekspert.
Letnia aura zachęca również do uzupełnienia ubytków w powierzchni posadzek na balkonie, przy wejściu do mieszkania, podjeździe do garażu. Wykonując wylewkę betonową pamiętajmy, że mimo, iż już po upływie 24 godzin od jej wylania można chodzić po jej powierzchni, na pielęgnację betonu należy poświęcić kilka najbliższych dni.
"Jeżeli wylewki betonowe nie będą odpowiednio utrzymywane, zaczną pękać. By temu zapobiec, po zagęszczeniu i wstępnym związaniu mieszanki, polewajmy ją wodą, szczególnie podczas upałów. Gdy słupek rtęci na termometrze przekracza +15°C, w pierwszych trzech dobach powinniśmy czynić to w zależności od warunków kilka razy na dobę. W kolejnych dniach polewajmy beton wodą, aby zachował wilgotność" - radzi ekspert z firmy Baumit.
W ciepłe, wakacyjne dni warto pomyśleć o położeniu płytek na tarasie czy w kuchni lub łazience. "Temperatura powietrza i podłoża podczas układania okładzin ceramicznych oraz w początkowym okresie wiązania zaprawy powinna zamykać się w granicach od +5 do +30°C. Pamiętajmy, by materiały wykorzystywane podczas robót znalazły się w pomieszczeniach o wymaganej temperaturze przynajmniej dobę przed rozpoczęciem prac. Jeśli kładziemy płytki na zewnątrz, pod żadnym pozorem nie róbmy tego podczas silnego wiatru, ani przy intensywnym nasłonecznieniu" - mówi ekspert z firmy Baumit.
W trakcie trwania prac powinniśmy mieć na uwadze czas "naskórkowania" zaprawy, czyli jej zdolność do klejenia po rozprowadzeniu na podłożu. „Czas otwartego schnięcia zaprawy wynosi od 10 do 30 minut, w zależności od rodzaju masy klejącej, a także temperatury i wilgotności podłoża. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem temperatury okres schnięcia zaprawy ulega skróceniu, dlatego w ciepłe dni nakładajmy ją na stosunkowo małej powierzchni, a następnie jak najszybciej przyklejajmy płytki. Użyteczność rozprowadzonej na ścianie lub podłodze zaprawy klejowej z łatwością sprawdzimy przez dotyk - jeśli na naszych palcach pozostaje klej, bez obaw możemy kontynuować pracę" - zapewnia specjalista.
Lato to idealna pora na przeprowadzenie remontu, szczególnie, jeśli planujemy remont elewacji budynku, termomodernizację domu lub renowację balkonu. Stosując się do wskazówek eksperta z firmy Baumit, podczas wykonywania prac unikniemy często powielanych błędów i w efekcie przez długie lata będziemy mogli cieszyć się wspaniałą posadzką na tarasie, idealnie położonymi płytkami w łazience, czy ciepłym, nawet w mroźne dni, mieszkaniem.
Źródło i zdjęcie: Baumit
CZYTAJ WIĘCEJ
Przeglądy, konserwacja i remonty elewacji
Sposób na mokre tynki. Co zrobić, aby przyspieszyć prace remontowe
Jak przestrzegać zasad BHP w czasie prac remontowych?
Wyremontuj elewację i nie płać podatku!
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia