Malarska checklista. O czym trzeba pamiętać przed remontem ścian?
W dzisiejszych czasach większość z nas, cierpiąc na deficyt czasu, stara się organizować swoją pracę m.in. za pomocą checklisty. Wbrew pozorom to rozwiązanie świetnie sprawdzi się także podczas remontu ścian. Marka Malfarb podpowiada, jak przygotować malarską checklistę, dzięki której sprawnie poradzimy sobie z malowaniem ścian.
Porządny plan to podstawa dobrze przeprowadzonego remontu. Dlatego zanim złapiemy za pędzel, chwyćmy wcześniej za… ołówek: "Skrupulatne zaplanowanie remontu to gwarancja powodzenia przedsięwzięcia. Uchroni to nas przed pominięciem ważnych czynności lub nieprzewidzianymi wydatkami, które mogłyby się pojawić w trakcie źle zaplanowanych prac. Ważne jest, aby cały proces podzielić na etapy lub zadania, np. w formie malarskiej checklisty, a następnie systematycznie sprawdzać i odhaczać to, co zostało już zrealizowane" - podpowiada Mariusz Szubert, manager marki Malfarb. Zobaczmy więc, co powinno znaleźć się na naszej malarskiej checkliście.
Dobierz właściwy rodzaj farby do podłoża
Na większości typowych podłoży - takich jak tynki cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe, płyty gipsowo-kartowe - sprawdzą się popularne emulsje akrylowe oraz lateksowe. Może jednak się zdarzyć, że wybrana przez nas farba gorzej współpracuje z konkretnym rodzajem powierzchni. Dlatego sprawdźmy dokładnie zalecenia producenta przez zakupem.
Przygotuj potrzebną ilość farby
Często zdarza się, że podczas malowania brakuje nam farby. W konsekwencji ponownie odwiedzamy sklep, a w tym czasie farba na ścianie całkowicie wysycha. W efekcie, kiedy zaczynamy nakładać nową warstwę emulsji na zbyt suchą powłokę, powstają nieestetyczne smugi. Dlatego przed malowaniem obliczmy ilość potrzebnej farby. W tym celu sprawdźmy, ile metrów kwadratowych ściany będziemy malować. Pomnóżmy wynik przez dwa (zazwyczaj zaleca się aplikację dwóch warstw farby) i sprawdźmy deklarowany poziom wydajności. Na koniec nie zapomnijmy o zapasie na ewentualne poprawki.
Zaopatrz się w niezbędne narzędzia
Do malowania - obok dobrej farby - potrzeba też właściwych narzędzi. Idealnym narzędziem do malowania ścian będzie wałek (najlepiej z teleskopowym trzonkiem ułatwiającym aplikację farby na suficie). Przydadzą się także małe pędzle, które sprawdzą się z kolei w trudniej dostępnych miejscach (np. w narożnikach lub przy kaloryferach). Nie zapomnijmy też o folii i taśmie malarskiej, wiaderku czy tez kuwecie z kratką do odciskania pędzla. Dzięki nim szybciej poradzimy sobie z pracą.
Zabezpiecz pomieszczenie
Aby uniknąć przykrego zaskoczenia, dobrze jest pamiętać o przygotowaniu i zabezpieczeniu pomieszczenia. Wszystko, co zbędne, powinno zostać wyniesione. Jeśli nie możemy usunąć z pokoju mebli, zestawmy je na środku i okryjmy folią. Podobnie wykorzystajmy folie do szczelnego zabezpieczenia podłogi przed kapiącą farbą.
Sprawdź stan ścian
Przed malowaniem dobrze jest ocenić stan ścian oraz starych powłok. Jeśli poprzednia farba dobrze się trzyma, możemy bezpośrednio na nią nałożyć nową warstwę. Kiedy jednak się łuszczy, usuńmy ją bez zastanowienia, gdyż w przeciwnym razie nowe powłoki odpadną wraz ze starymi. Podobnie należy zaszpachlować wszelkie ubytki oraz pęknięcia.
Oceń chłonność podłoża
Zanim naniesiemy pierwszą warstwę farby, sprawdźmy czy ściany nie są zbyt chłonne. W tym celu przyłóżmy do powierzchni mokrą gąbkę. Jeśli woda spłynie po ścianie, oznacza to niską chłonność. Jeśli jednak wsiąknie w podłoże, oznacza to, że jest ono zbyt chłonne. W takim przypadku trzeba zagruntować ścianę, aby uniknąć zbyt wysokiego zużycia emulsji.
Sprawdź warunki do malowania
Choć malować wnętrza można właściwie o każdej porze roku, dobrze jest pamiętać o właściwych warunkach. Temperatura nie powinna być zbyt niska ani też zbyt wysoka - optymalny przedział od 18 do 25 stopni Celsjusza. Natomiast wilgotność powietrza powinna oscylować w granicach 60%. Takie warunki umożliwiają zachowanie zasady "łączenia mokre na mokre". Oznacza to, że drugą warstwę farby powinno się nanosić na nie w pełni wyschniętą pierwszą warstwę. Z kolei wysoka temperatura i suche powietrze sprawiają, że emulsja schnie zbyt szybko i na ścianie pojawiają się źle wyglądające smugi.
Przygotuj farbę
Na koniec pamiętajmy o przygotowaniu samej farby. Emulsja, która przez długi czas stoi na półce, często ulega rozwarstwieniu. Dlatego należy ją wymieszać przed malowaniem. W razie potrzeby można ją także rozcieńczyć wodą (ułatwia to malowanie wałkiem). W takim przypadku zawsze jednak pamiętajmy o zaleceniach producenta.
I gotowe! Jeśli odhaczyliśmy wszystkie punkty, możemy bez obaw przystąpić do malowania ścian.
Źródło i zdjęcie: Malfarb
CZYTAJ WIĘCEJ
Malfarb radzi: jak samodzielnie pomalować elewację?
Marka Malfarb podpowiada, jak wykończyć podmurówkę w domu jednorodzinnym
Planujesz remont? Wskazówki dla domowych fachowców
Łazienka do remontu - poradnik dla domowych fachowców
Mój mały plac budowy
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia