Malowanie fasad krok po kroku
Malowanie to najprostszy sposób na odnowienie elewacji domu. Wbrew pozorom, poprawa wyglądu fasady nie jest zadaniem karkołomnym i można zrealizować ją samodzielnie. Radzimy jak przygotować podłoże, dobrać farbę i odpowiednio przeprowadzić malowanie elewacji krok po kroku.
Ocena i przygotowanie podłoża
Przed rozpoczęciem prac malarskich należy ocenić stan podłoża. Powinno one być trwałe, bez pęknięć i zawilgoceń. "Ustalenie czy kondycja elewacji jest wystarczająco dobra nie należy do najtrudniejszych. Wystarczą ogólne oględziny, aby podjąć decyzję o malowaniu. Rysy i pęknięcia można naprawić za pomocą uniwersalnej zaprawy murarskiej lub kleju do systemów dociepleń. Głębsze uszczerbki, które dotyczą izolacji, np. styropianu, należy uzupełnić tym samym materiałem, a następnie zabezpieczyć strukturę za pomocą zaprawy i siatki zbrojącej. Ponadto, należy oczyścić miejsca, w których poprzednia warstwa farby odspaja się lub pyli. Jeśli farba na całej elewacji jest uszkodzona, należy bezwzględnie ją usunąć" - tłumaczy Mariusz Szubert, manager marki Malfarb, PPG Deco Polska, oferującej m.in. szeroki wybór tynków i farb do zastosowań na elewacjach oraz wewnątrz pomieszczeń.
Przed malowaniem fasady należy oczyścić powierzchnię ścian z zanieczyszczeń: kurzu, pleśni oraz mchów. Zielony nalot trzeba usunąć przy użyciu biocydów, czyli gotowych preparatów zwalczających grzyby pleśniowe. W przypadku trudności z usunięciem nalotu można posłużyć się szczotką drucianą i wodą pod ciśnieniem z dodatkiem detergentu. Następnie należy zagruntować podłoże preparatem dopasowanym do rodzaju farby elewacyjnej. Wszelkiego rodzaju impregnaty są niezbędne ponieważ zwiększają przyczepność środka finalnego i redukują jego chłonność, co przyczynia się do dużo niższego zużycia produktów dekoracyjnych, a także równomiernego pokrycia kolorem malowanej elewacji.
Dobór ilości i rodzaju farby do elewacji
Farbę elewacyjną należy dobrać odpowiednio do podłoża, dlatego przed jej zakupem trzeba upewnić się jaki rodzaj tynku i farby jest nałożony na fasadę. Ustalenie ich parametrów jest bardzo istotne ponieważ rodzaj farby wpływa na trwałość oraz odporność nowej struktury i decyduje o paroprzepuszczalności całej ściany. "Z reguły farbę elewacyjną kupuje się zgodnie z zasadą: "jaki rodzaj tynku, taka farba", ale możliwości jest więcej. Tak więc, jeśli chcemy przemalować elewację lub pomalować tynk cienkowarstwowy z powodzeniem możemy stosować farbę akrylową, taką jak Akryl Color marki Malfarb oraz farby silikonowe. Z kolei paroprzepuszczalnymi silikatami, np. farbą Silikatowo-Silikonową Malfarb, pokrywa się nie tylko podłoża silikatowe, lecz też podłoża wcześniej niemalowane - tynki mineralne, cementowe i cementowo-wapienne. Wspomniane farby są odporne na szorowanie i zmienne warunki atmosferyczne dzięki czemu utrzymanie wymalowanej powierzchni w czystości jest łatwiejsze" - dodaje Mariusz Szubert.
Nie bez znaczenia jest również kolor farby. Fasada domu powinna komponować się z otoczeniem: sąsiednią zabudową, ogrodzeniem i małą architekturą ogrodową. Powinna pozostawać w harmonii z elementami architektonicznymi samego budynku takimi jak np. dachówki, stolarka okienna i drzwiowa. Najbezpieczniejsze i uniwersalne z kolorów są biały, odcienie pastelowych żółci czy beże, ale coraz powszechniejsze są bardziej wyraziste i oryginalne barwy.
W celu określenia ilości farby potrzebnej do wymalowania elewacji poleca się skorzystanie z internetowych kalkulatorów proponowanych przez producentów produktów.
Malowanie fasady
Malowanie należy przeprowadzić w warunkach określonych przez producenta farby (w dzień bezdeszczowy i podczas odpowiedniej temperatury, najlepiej w zakresie 20-25 st C). Po sprawdzeniu prognoz należy zabezpieczyć wszystkie elementy elewacji, które nie będą malowane, a także teren wokół budynku. Trzeba zatroszczyć się również o narzędzia do aplikacji - w zależności od struktury fasady i konsystencji farby będą to: wałek, pędzel lub pistolet natryskowy. Pierwszy należy stosować do bardziej gładkich powierzchni, drugi zaś do porowatych i o wyraźniej strukturze. Decydując się na pistolet natryskowy trzeba dopasować lepkość natryskiwanej farby (informacje powinny być zawarte na opakowaniu farby) do wskazówek z instrukcji urządzenia.
Elewację malujemy miejsce przy miejscu - łącząc "mokre z mokrym", jednorazowo pokrywając całą płaszczyznę danej ściany. Nie należy malować elewacji w bezpośrednim nasłonecznieniu gdyż farba będzie bardzo szybko zasychać na powierzchni co może powodować różnice w kolorystyce malowanych elementów. Zaleca się stosowanie siatek osłonowych na rusztowania, lub zaplanowanie prac malarskich tak, aby elewacje południowe malować rano lub popołudniu, dzięki czemu powłoka farby będzie mogła swobodnie wyschnąć.
Z tak przygotowaną i odświeżoną elewacją nie będzie problemu przez kolejne kilkanaście lat. Samodzielne wykonanie prac renowacyjnych okaże się nie tylko satysfakcjonujące, ale i ekonomiczne.
Źródło i zdjęcie: Malfarb
CZYTAJ WIĘCEJ
Dobra farba elewacyjna, czyli właściwie jaka? Wybieramy farbę fasadową
Malowanie fasad - poradnik Jedynki(R)
Od koloru do fasady. Jak wybrać odpowiednią barwę na elewację?
Co na fasadę? Przegląd tynków cienkowarstwowych z oferty Malfarb
Ocieplenie krok po kroku - o czym należy pamiętać?
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia