Malowanie ścian po usunięciu tapety - poradnik krok po kroku
Tapety to ciekawy i niebanalny sposób na zmianę wyglądu naszego mieszkania. Jednak z czasem mogą się one nam znudzić i zapragniemy pomalować ściany farbą. Jak samodzielnie usunąć tapetę i przeprowadzić malowanie ścian po jej zerwaniu?
Zrywanie tapety
Zrywanie tapety to zajęcie, które niestety wiąże się z bałaganem. Dlatego najlepiej jest przenieść wszystkie meble do innego pomieszczenia, a podłogę i inne elementy takie, jak kontakty, gniazdka czy parapety zabezpieczyć folią malarską i taśmą. Dzięki temu unikniemy ich zabrudzenia, a do tego zyskamy wolną przestrzeń, w której będziemy mogli swobodnie pracować. Ważne jest także wyposażenie się w odpowiednie narzędzia: nożyk introligatorski, metalową szpachelkę, papier ścierny, wiadro, gąbkę oraz wałek, szczotkę lub pędzel.
Tapetę można usunąć na sucho - podważając ją od rogu szpachelką, a następnie zeskrobując ze ściany. Jest to jednak bardzo czaso- i pracochłonne zajęcie, a dodatkowo trzeba uważać, aby nie uszkodzić tynku. Dlatego lepiej jest usunąć tapetę na mokro - używając wody lub specjalnego preparatu.
Chcąc usunąć tapetę na mokro, trzeba zwilżyć ją namoczoną wodą gąbką. Przecieramy mokrą gąbką tapetę, czekamy aż zmięknie, a następnie zrywamy ją. Możemy też użyć butelki ze spryskiwaczem wypełnionej wodą, którą spryskujemy fragmenty tapety, a kiedy zmiękną, odrywamy je od powierzchni ściany. W sytuacji, kiedy pasy tapety nie odchodzą od podłoża, należy powtórzyć czyność, a czasami trzeba to zrobić kilkukrotnie - zwłaszcza dla mocno związanych klejem fragmentów.
Dlatego, aby sprawnie i bezproblemowo usunąć tapetę ze ściany, warto użyć specjalnego preparatu. Wyrób dedykowany jest do każdego rodzaju tapet (zarówno papierowych, winylowych, jak i szklanych). Ma on postać koncentratu, który należy rozcieńczyć wodą w podanych przez producenta proporcjach. Przygotowany odpowiednio roztwór nanosimy na tapetę za pomocą szczotki, pędzla lub wałka. Środek wsiąknie w tapetę, rozpuszczając klej, dzięki czemu będziemy mogli z łatwością zerwać ją ze ściany bez obawy o uszkodzenie tynku. Dla ułatwienia można też ponacinać tapetę nożykiem w kilku miejscach, aby roztwór dotarł pod jej spód. Tapetę najlepiej zrywać w następujący sposób: chwytając za górny róg i pociągając w dół pod niewielkim kątem. Preparat do usuwania tapet zakupimy w sklepach z chemią budowlaną i dobrych marketach budowlanych.
Jak usunąć klej po tapecie?
Po zdjęciu tapety powierzchnię ścian mogą nadal pokrywać resztki kleju, który nie "odszedł" wraz z tapetą. Na jego usunięcie również istnieje kilka sposobów. Pozostałe resztki kleju możemy zwilżyć wodą i zeskrobać szpachelką, a po przeschnięciu przeszlifować papierem ściernym lub potraktować roztworem z wody i mydła malarskiego, które nie tylko pozwoli usunąć klej i resztki tapet, ale także oczyści podłoże z nagromadzonego kurzu i brudu. Umyte mydłem malarskim fragmenty ściany należy wypłukać wodą i pozostawić do wyschnięcia.
Malowanie ścian po zdarciu tapety
Zanim przejdziemy do aplikacji farby, należy odpowiednio przygotować podłoże. Musi być ono czyste, równe i mieć dobrą przyczepność. Dlatego ścianę należy przetrzeć papierem ściernym, który wyrówna podłoże. Nagromadzony pył usuwamy, a następnie myjemy ściany wodą z dodatkiem detergentu lub mydła malarskiego (nawet jeśli już wcześniej umyliśmy tak fragmenty ścian pokryte klejem - jak wspomniano wyżej). Oczyszczoną z kurzu i zabrudzeń powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia.
Jeżeli zauważymy, że na ścianach są ubytki lub rysy - musimy je zaszpachlować. W tym celu używamy, np. masy naprawczej Śnieżka Acryl-Putz LT 22 LIGHT. Wypełniamy nią ubytki zgodnie z zaleceniami producenta i pozostawiamy do wyschnięcia. Potem należy ponownie przeszlifować podłoże papierem ściernym, aby wyrównać jego powierzchnię.
Kolejny etap stanowi gruntowanie ścian. Czy jest ono konieczne? Jak najbardziej - grunt nie tylko wzmocni podłoże, ale także wyrówna jego chłonność, zapewniając właściwą aplikację produktów malarskich i jednolity kolor ścian. Do gruntowania możemy użyć, np. gruntu polimerowego uniwersalnego Śnieżka Acryl-Putz GU 40. Produkt nakładamy pędzlem, wałkiem lub aplikujemy poprzez natrysk hydrodynamiczny. W zależności od zaleceń producenta i rodzaju podłoża - nanosimy jedną lub dwie warstwy produktu w odpowiednich odstępach czasowych. Po aplikacji ostatniej warstwy pozostawiamy ściany do wyschnięcia na 24 godziny.
Malowanie rozpoczynamy po upływie doby od gruntowania, kiedy podłoże całkowicie wyschnie. Czynności malarskie przeprowadzamy w zależności od tego, jaką farbę wybierzemy - ceramiczną, lateksową czy akrylową. W tym celu warto zapoznać się z kartą techniczną produktu, aby dowiedzieć się, ile warst farby musimy nanieść, w jakich warunkach i odstępach czasowych je aplikować, jakich narzędzi użyć oraz kiedy malowane powierzchnie osiągają pełne właściwości wytrzymałościowe. Malowanie zaczynamy od sufitu, a potem przechodzimy do ścian - najpierw aplikując farbę na miejsca trudno dostępne (naroża, kąty, okolice parapetów),a następnie malując całe powierzchnie.
Źródło i zdjęcia: Śnieżka
CZYTAJ WIĘCEJ
Tapety inspirowane krajobrazem Nowej Anglii
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia