Ocieplanie murów jednowarstwowych. System naprawczy
W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują mury jednowarstwowe, tj. mury wznoszone z betonu komórkowego o grubości 36 cm, ceramiki poryzowanej o grubości 38 lub 44 cm. Projektanci sugerują takie rozwiązanie ze względu na dobrą paroprzepuszczalność i łatwość montażu.
Fot. docieplenie muru jednowarstwowego zaprawą tynkarską Polytech Therm
W przeciwieństwie do murów dwuwarstwowych, gdzie mur jest ocieplony, a jednocześnie uszczelniony płytami styropianu, w murach jednowarstwowych para wodna i wilgoć technologiczna może bez większych przeszkód wydostawać się na zewnątrz budynku. Mur „oddycha”, co w pewnym stopniu ogranicza możliwość tworzenia się pleśni i grzybów wewnątrz pomieszczeń. Posiada ponadto większą pojemność cieplną, co pozwala na łatwiejszą stabilizację temperatury wewnątrz pomieszczeń (poprawia bezwładność cieplną).
Analizując koszty, rozwiązanie to jest porównywalne z powszechnie stosowanymi murami dwuwarstwowymi (np. mur z pustaków ceramicznych typu Max + ocieplenie płytami styropianu). Świadomi inwestorzy często decydują się jednak na wybór właśnie muru jednowarstwowego ze względu na jego późniejsze, niewątpliwe zalety. W praktyce zdarza się jednak, że na etapie wznoszenia muru jednowarstwowego wysokie wymogi co do precyzji wykonania m.in. odpowiedniej szerokości fug oraz szczelności piórowpustu nie zostają zachowane. W efekcie powoduje to znaczne pogorszenie się współczynnika przenikania ciepła „U” dla całego muru. Tym samym staje się oczywiste, że izolacyjność cieplna muru nie jest wystarczająca.
Najczęstszym sposobem poprawy izolacyjności cieplnej i szczelności na przenikanie powietrza takiego muru, wybieranym przez praktyków, jest wykonanie jego docieplenia poprzez przyklejenie cienkiej płyty styropianu (ok. 5 cm). Takie rozwiązanie rzeczywiście poprawia izolacyjność, jednak jednocześnie powoduje zamknięcie drogi naturalnego przenikania pary wodnej i wilgoci. Po takiej modernizacji, mur jednowarstwowy traci swoje główne walory i staje się w zasadzie murem dwuwarstwowym. Rozwiązanie to nie jest więc uzasadnione ani technicznie, ani ekonomicznie.
Inwestor ma jednak alternatywę. W razie konieczności docieplenia muru jednowarstwowego może on zastosować „ciepłą” zaprawę tynkarską na bazie styropianu. Tynk taki zapewnia potrzebną poprawę izolacyjności cieplnej muru i jednocześnie zachowuje jego dobrą paroprzepuszczalność, czyli zapewnia możliwość tzw. „oddychania”. Przykładowo, jeśli wzniesiono mur jednowarstwowy o grubości 44 cm i konieczne jest jego docieplenie, można zastosować np. zaprawę tynkarską Polytech Therm izolującą cieplnie o zalecanej grubości od 2 cm – 5 cm.
Ważne jest, by wykończyć tynk izolacyjny wyprawą tynkarską, która, tak jak on, również jest wysokoparoprzepuszczalna. Zalecane jest również stosowanie paroprzepuszczalnej farby elewacyjnej. Warto wziąć pod uwagę fakt, że docieplenie za pomocą zaprawy tynkarskiej pozwala wyeliminować ryzyko powstania mostków termicznych, które pojawiają się zazwyczaj na łączeniu płyt izolacyjnych, przy zastosowaniu tradycyjnej metody z płytami styropianu. Znika także obawa, że po kilku latach na elewacji będą widoczne obrysy płyt izolacyjnych.
Ile zapłacimy za takie rozwiązanie?
Przykładowo, koszt materiału i wykonania docieplenia zaprawą tynkarską Polytech Therm wraz z klejem, siatką i wyprawą tynkarską jest niższy od kosztu materiału i wykonania docieplenia płytami izolacyjnymi typu styropian. Wykonanie tynku przez tynkarza np. agregatem tynkarskim jest dużo łatwiejsze i zajmuje mniej czasu, ponadto nie powstają odpady po docinaniu płyt. Tynk izolujący cieplnie np. Polytech Therm może okazać się także dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie można ingerować w elewację zewnętrzną (np. w zabytkowych obiektach). W tym przypadku mury dociepla się od wewnątrz, aplikując odpowiednią warstwę tynku.
Podsumowując, użycie tynku termoizolacyjnego jest alternatywą, wartą szczególnego przemyślenia, zarówno ze względu na koszty, estetykę, jak i komfort użytkowania przyszłych mieszkańców budynku.
Źródło: Tynki, nr 1 (20) 2013
CZYTAJ WIĘCEJ
Ocieplanie budynków - inwestycja, która szybko się zwraca
Ocieplanie budynku metodą lekką mokrą
Ocieplanie domu, czyli co musi wiedzieć właściciel budynku?
Porotherm T - ściana z doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi?
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia