Płyty z wełny kamiennej na fasadzie wentylowanej. Wskazówki montażu
Fasada wentylowana to rozwiązanie, które odpowiada na zapotrzebowanie inwestorów w kwestiach ekonomicznych, choć nie tylko. To także odpowiedź na to, jak zadbać o prawidłową i naturalną wentylację budynku mieszkaniowego, aby nie dopuścić do rozwoju grzybów i pleśni. Architekci i wykonawcy przekonali się, że nie zawsze tradycyjne podejście w tym zakresie przynosi zamierzone efekty. Sięgnęli więc po zaawansowane technologicznie materiały.
Każdy inwestor marzy o obniżeniu rachunków za ogrzewanie. Dotąd na miejscu pierwszym w tej materii znajdował się rodzaj paliwa, którym dom będzie ogrzewany. Na drugim miejscu znajdowały się rozwiązania architektoniczne związane z budową domów pasywnych, zwiększających energooszczędność. Wybór między gazem, prądem, olejem, a ekogroszkiem był sprawą indywidualną i bez względu na finał - zazwyczaj drogą. Drugie rozwiązanie wiązało się natomiast ze zgodą na mniej atrakcyjny wygląd elewacji.
Znakomitym wyjściem, obniżającym ucieczkę ciepła i nie zmuszającym do projektowania małych okien, okazały się fasady wentylowane. Jest jednak jedna uwaga: aby efekt był zadowalający, materiały użyte do ocieplenia tej konstrukcji muszą być wysokiej jakości, a ich montaż - bezbłędny!
Ocieplenie ścian zewnętrznych w konstrukcji drewnianej
Podstawową cechą konstrukcyjną fasady wentylowanej jest szczelina pomiędzy warstwą izolacyjną a wykończeniową, zapewniająca swobodny przepływ powietrza w celu odprowadzenia wilgoci. Dlatego też przede wszystkim należy pamiętać o wykonaniu wszystkich otworów wentylacyjnych, ułatwiających cyrkulację powietrza. Wznosząc ścianę od podstaw, do ocieplenia konstrukcji w przypadku tego rodzaju fasady należy użyć wełny kamiennej.
"Paroprzepuszczalność, wysoka termoizolacyjność, niepalność i odporność na wilgoć wełny zapewni budynkowi zdrowy mikroklimat i zapobiegnie rozwojowi grzybów, chroniąc drewniany szkielet przed zniszczeniem" - tłumaczy Adam Buszko, ekspert firmy Paroc Polska, producenta izolacji na bazie wełny kamiennej. Ze względu na swoją strukturę, płyta z wełny kamiennej jest też elastyczna, ale i odporna na obciążenia mechaniczne. Dokładnie i szczelnie wypełnia przestrzenie między okładzinami ściany. "Wszystko dzięki zaburzonej strukturze włókien i małej gęstości materiału. Te cechy pozwalają idealnie dopasować płyty kamienne do konstrukcji, eliminując powstawanie mostków termicznych" - dodaje Adam Buszko.
Ocieplanie nowej fasady wentylowanej
Ocieplenie dwuwarstwowe wykonujemy od dołu, wykorzystując płyty z wełny, które docinamy z odpowiednim naddatkiem w celu szczelnego wypełnienia konstrukcji szkieletowej. Nie zapominamy też o zabiegach wspomagających osadzenie płyt elewacyjnych. W tym celu należy przybić poziome łaty na dole i na górze ramy oraz wokół drzwi i okien.
"Do wykonania pierwszej warstwy polecamy sprawdzone, ogólnobudowlane płyty PAROC UNS 37z" - radzi Adam Buszko. "Drugą warstwę natomiast budujemy, używając niepalnej płyty PAROC WAS 25t, pełniącej rolę wiatroizolacji. Te dwie warstwy tworzą szczelną izolację, zabezpieczając konstrukcję ściany przed działaniem wilgoci i występowaniem mostków cieplnych" - dodaje.
"Montaż drugiej warstwy powinien przebiegać w taki sposób, aby wystawała poza obrys ramy. Każdą płytę mocujemy "na styk", używając śrub lub gwoździ oraz 5-6 podkładek do mocowania wstępnego. Przekładki wciskamy w odległości ok. 60 cm (jeśli pozwala na to rama), po zakończeniu montażu wszystkich płyt. Zanim na ścianie pojawi się okładzina, zważając na podstawy budowy fasady wentylacyjnej, uzupełniamy konstrukcję elementami rusztu z uwzględnieniem dwucentymetrowej szczeliny wentylacyjnej".
Termomodernizacja fasady wentylowanej od strony wewnętrznej
"Zarówno w przypadku budowy nowej fasady wentylowej, jak i termomodernizacji istniejącej już ściany, możemy zastosować ocieplenie od wewnątrz budynku, stosując się do analogicznych zasad montażu. Bardzo istotna jest tu jednak odpowiednia weryfikacja struktur ściennych, szczególnie pod kątem zainstalowanej paroizolacji w ścianach zewnętrznych. Jest to ważne ze względów technicznych, ponieważ paroizolacja może znajdować się maksymalnie w 1/3 grubości ściany" - podpowiada Adam Buszko. "Do ocieplania od wewnątrz możemy użyć płyt PAROC UNS 37z, budując uprzednio dodatkowy szkielet drewniany - dodaje. W tym celu, w pierwszej kolejności należy usunąć listwy i profile z okolic drzwi i okien. Następnie do ścian, podłogi i sufitu przybijamy drewniane łaty oraz montujemy pionowe żebra wzdłuż ścian w odległości 60 cm".
Na koniec warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Jeśli okna i drzwi będą otwierały się szerzej niż pod kątem prostym, drewniane łaty montujemy trochę dalej od ich ram. Wszelkie łączenia i szczeliny - ścian z sufitem, czy spoin wokół okien i drzwi - uszczelniamy specjalnymi taśmami, natomiast narożniki ścian uzupełniamy dociętymi paskami wełny. Po usunięciu starej warstwy izolacji tworzymy nową, metodą na "zakładkę", pozostawiając co najmniej 200 mm naddatku. Połączenia uszczelniamy taśmą. Po odpowiednim zabezpieczeniu gniazd i otworów wentylacyjnych, przystępujemy do montażu płyt gipsowo-kartonowych i właściwego wykończenia ścian.
Źródło i zdjęcie: Paroc
CZYTAJ WIĘCEJ
Fasady wentylowane. Projektowanie niepodszyte wiatrem
Kiedy ocieplasz ściany, nie rzucaj słów na wiatr. Poznaj płyty do fasad wentylowanych
Poradnik architekta - jak projektować fasady wentylowane w budynkach?
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia