Renowacja elewacji i tynków wewnętrznych
Na rynku istnieją firmy od lat zajmujące się tworzeniem kompletnych systemów hydroizolacji fundamentów budynków oraz renowacji ich elewacji. Jedną z nich jest Remmers zajmująca się od ponad 60 lat produkcją materiałów do konserwacji zabytków architektury.
Zniszczenia solne na tynku zewnętrznym
Fot. Remmers
Remmers oferuje szeroki asortyment produktów służących renowacji elewacji budynków tynkowanych, sztukaterii, polichromii, jak też renowacji zawilgoconych piwnic i fundamentów.
Jednak same produkty, nawet najlepsze na niewiele się zdadzą, jeżeli nie będzie zachowana odpowiednia kolejność prac. Renowacja budynków zabytkowych powinna się rozpocząć od zapewnienia szczelności hydroizolacji fundamentów i piwnic. Jedną z głównych przyczyn destrukcji cokołów, a także tynków leżących powyżej oraz tynków wewnętrznych jest bowiem woda przedostająca się z gruntu do fundamentów, niosąca zanieczyszczenia solne. Dla skutecznego zatrzymania wód opadowych i gruntowych napierających na ściany budynku zanurzone w glebie, a także wód podciąganych kapilarnie przez fundament, można wykorzystać system izolacji pionowej i poziomej opracowany przez firmę Remmers. W jego skład wchodzą szlamy odporne na zasolone podłoża, szlamy elastyczne, elastyczne materiały polimerowo-bitumiczne, maty drenujące oraz preparaty do wykonywania izolacji poziomych, w tym krem do iniekcji w murach warstwowych.
Po odcięciu dopływu wilgoci czas na tynkowanie. Stosujemy tynki renowacyjne, gromadzące sole wydostające się ze ścian. Tynki renowacyjne Remmers Sanierputz WTA po wykonaniu niezbędnych prac hydroizolacyjnych mogą być nakładane na ściany o wysokim obciążeniu solami. Są lekkie, zawierają w swej strukturze przestrzenie, w których mogą gromadzić się sole wydostające się z zawilgoconych ścian. Tynki renowacyjne Remmers poddawane są kontroli niezależnego instytutu badawczego, który nadaje im certyfikat jakości oznaczony skrótem WTA. Tynki Remmers cechują się określoną nasiąkliwością kapilarną, a dzięki wysokiej porowatości (ponad 40% w związanym tynku), bardzo łatwo wysychają. Dzięki temu strefa odparowania znajduje się wewnątrz tynku. Sole transportowane z zawilgoconego muru odkładają się wewnątrz tynku nie niszcząc spoiwa, powierzchni tynku ani powłok malarskich.
System tynków renowacyjnych Remmers został opracowany specjalnie dla potrzeb renowacji budowli zabytkowych lub współczesnych zawilgoconych budynków. Obejmuje następujące warstwy:
obrzutkę Vorspritzmörtel (lub Salzspeicherputz na osłabionych podłożach);
- tynk podkładowy, magazynujący sole Salzspeicherputz lub Grundputz;
- tynk renowacyjny, hydrofobowy Sanierputz;
- tynk cienkowarstwowy, gładź mineralną Feinputz;
- preparat gruntujący Hydro – Tiefengrund;
- dyfuzyjnie otwartą powłokę malarską Siliconharzfarbe LA (lub Historic Lasur).
Specjalistyczny tynk renowacyjny Schimmel-Sanierputz
Fot. Remmers
Wykonanie tynku renowacyjnego podkładowego, magazynującego sole jest konieczne tylko w przypadku wysokiego zasolenia solami higroskopijnymi. Podobnie nie jest konieczne nakładanie gładzi mineralnej jeśli faktura zatartego tynku renowacyjnego jest zadawalająca. Bardzo często opracowany na „szorstko” tynk renowacyjny Remmers Sanierputz stara biel WTA jest bezpośrednio gruntowany i malowany farbą silikonową.Fot. Remmers
Specjalny system produktów stosowany jest w przypadku pojawienia się problemów z zagrzybieniem ścian pomieszczeń mieszkalnych. Dla ich rozwiązania opracowano system tynków i powłok przeciwdziałających rozwojowi grzybów pleśniowych, którego najważniejszym elementem jest specjalna odmiana tynku renowacyjnego – Schimmel Sanierputz WTA.
Specjalistyczne tynki renowacyjne są trwałym, odpornym na zasolenie podłożem pod powłoki malarskie. W przypadku konieczności wykonania przemurowań, napraw podłoża i otynkowania murów nie zasolonych stosuje się tynki standardowe cementowo-wapienne, zalecane do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych Remmers Putzmörtel i Remmers MS Fassadenputz. W przypadku konieczności naprawy lub odtworzenia dekoracji sztukateryjnych i profili gzymsowych zastosowanie znajduje system tynków złożony z zaprawy rdzeniowej - Grobzugmörtel i gładzi – Feinzugmörtel uzupełniony o zaprawę do odlewania i napraw dekoracji sztukateryjnych „z wolnej ręki” – Stuckmörtel.
Najbardziej powszechnymi materiałami do dekoracji i ochrony elewacji przed wpływami atmosferycznymi są nie tylko tynki, lecz także powłoki barwne. Ich bogata i zróżnicowana oferta pozwala dobrać produkt do każdej sytuacji. Przykładowo farba silikonowa Siliconharzfarbe LA cechuje się wysokim stopniem krycia, dużą przepuszczalnością pary wodnej i dwutlenku węgla, doskonałym stopniem ochrony podłoża przed wnikaniem wody opadowej i brudzeniem, jak i trwałością wynoszącą ponad 15 lat. Odmianą farb silikonowych są farby silikonowo-wapienne Historic Lasur o charakterze półprzezroczystym – laserunkowym. Umożliwiają w razie potrzeby scalenie jedynie w niezbędnym stopniu naturalnie zmienionej i zróżnicowanej powierzchni elewacji.
We współczesnej renowacji elewacji budynków zabytkowych dąży się do jak najpełniejszego zachowania ich kształtu i materiałów, z których zostały zrobione. Takie założenie wymaga od konserwatora lub wykonawcy remontu posługiwania się materiałami i technologiami jak najlepiej „współpracującymi” z materiałami oryginalnymi, zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym. Z drugiej strony do przywrócenia pierwotnej estetyki elewacji często trzeba posłużyć się nowymi środkami technicznymi zapewniającymi trwałość i wysoki stopień ochrony przed działaniem czynników atmosferycznych, penetracją wody z gruntu w obrębie piwnic i cokołów. Stosowane materiały powinny pozwolić na właściwy ich dobór do konkretnego zadania.
Remmers od wielu lat skupia swoje wysiłki na opracowywaniu oraz wytwarzaniu produktów służących renowacji zabytkowych obiektów. Zasadą działania firmy jest nie tylko sprzedaż, lecz także kompleksowe i profesjonalne doradztwo dotyczące problemów występujących na konkretnym obiekcie.
mgr Jacek Olesiak
Źródło: Tynki, nr 4 (5) 2009
CZYTAJ WIĘCEJ
Malfarb radzi: jak samodzielnie pomalować elewację?
Renowacja fasady budynku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Renowacja systemów ociepleń - co należy o tym wiedzieć?
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia