Renowacja istniejącego systemu ociepleń według firmy Greinplast
Co zrobić, gdy po kilkunastu latach elewacja nie wygląda już tak efektownie, a stosowany przed laty styropian okazał się zbyt cienki i nie zapewnia odpowiedniej izolacji termicznej ścian? Trzeba przeprowadzić renowację istniejącego systemu ociepleń. W ten sposób budynek zyska zupełnie nowy wizerunek i będzie w nim znacznie cieplej - podpowiada firma Greinplast.
Docieplenie budynku, na którym istnieje już system ociepleń, wykonuje się z dwóch powodów. Po pierwsze, by poprawić estetykę budynku i po drugie, gdy docieplenie wykonane przed laty nie spełnia już aktualnych wymogów termoizolacyjnych. Jednak trzeba pamiętać, że takie prace mogą być wykonywane tylko i wyłącznie wtedy, gdy pozwala na to stan techniczny ścian i warstwy starego ocieplenia, które mają być podłożem nowego systemu ociepleń. Przed położeniem kolejnej warstwy docieplenia potrzebna jest profesjonalna opinia techniczna, która będzie stanowiła podstawę dla całego projektu prac. Taka ekspertyza pozwoli uniknąć problemów, czasem ogromnych, bo zbyt obciążona elewacja może nawet oderwać się od ścian budynku.
Oczywiście można jedynie odświeżyć elewację. Przede wszystkim trzeba ją umyć odpowiednimi środkami, które pozwolą usunąć z powierzchni algi i glony. Ewentualne ubytki należy uzupełnić i dopiero na taką powierzchnię można nanosić warstwę farby.
Ale, gdy chcemy również poprawić parametry termoizolacyjne ścian, wówczas trzeba pamiętać, że podstawowym warunkiem renowacji systemu ociepleń jest jego stan techniczny. Jeśli nie spełnia od wymagań formalnych i wytycznych firmy Greinplast, a więc niemożliwe jest właściwe ponowne wykonanie ocieplenie, wówczas jedynym wyjściem jest usunięcie starej warstwy i wykonanie nowego, o odpowiednich parametrach. Prace jednak trzeba prowadzić zgodnie z opracowanym projektem oraz wytycznymi producenta systemów ociepleń Greinplast.
Od czego zatem zacząć prace? "W pierwszej kolejności należy poddać ocenie stan podłoża, usunąć z niego luźne fragmenty, oczyścić powierzchnię ze wszystkich substancji, które obniżałyby przyczepność. W tym celu powierzchnię istniejącego systemu należy zmyć urządzeniem ciśnieniowym i zastosować preparat czyszczący Greinplast AP. Kolejnym krokiem jest dezynfekcja preparatem Greinplast AG. Jednak na tym etapie pamiętać trzeba, że obszary warstwy osłonowej systemów, które uległy znacznej biokorozji, muszą być usunięte. Preparat nanosi się na całą powierzchnię zwykłym opryskiwaczem ogrodowym lub pędzlem i pozostawia przynajmniej na 24 godziny. Po tym czasie można zastosować dodatkowe mycie powierzchni, jeśli pierwsze okazało się mało skuteczne. Na tak oczyszczoną powierzchnię należy nałożyć warstwę gruntu głęboko penetrującego Greinplast U, rozcieńczonego wodą w stosunku 1:1, który ją wzmocni i ustabilizuje.
Nowa elewacja krok po kroku
Do przyklejania płyt termoizolacyjnych używa się zapraw klejowych Greinplast KS lub Greinplast K. Zaprawę klejową nakłada się na całą powierzchnię pacą zębatą lub metodą pasowo-punktową w takiej ilości, aby po przyłożeniu do ściany klej pokrył co najmniej 40 procent powierzchni styropianu. Styropian należy przyklejać z co najmniej 30-centymetrowym przesunięciem względem siebie, natomiast linie szpaletów okien i drzwi nie mogą pokrywać się z liniami krawędzi płyt styropianowych (płyty styropianowe w narożnikach powinny być wycinane w tzw. L). Zadbać należy również o to, żeby linie krawędzi płyt styropianowych z istniejącego ocieplenia nie pokrywały się z liniami płyt styropianu nowo montowanego.
Po trzech dniach od zamocowania dodatkowej warstwy termoizolacji płyty styropianowe należy przeszlifować i dodatkowo zamocować mechanicznie używając do tego łączników z trzpieniem stalowym, który zapewni odpowiednie parametry wytrzymałościowe i bezpieczeństwa użytkowania. Łączniki muszą posiadać europejską lub krajową aprobatę techniczną. Łączniki te muszą przechodzić przez wszystkie warstwy nowego i starego ocieplenia, a także muszą być odpowiednio zakotwione w podłożu. Ich liczba oraz rozmieszczenie powinna być zgodna z projektem, nie mniejsza jednak niż 6sztuk na 1 m kwadratowy.
Następnym etapem jest wykonanie warstwy zbrojonej przy użyciu zaprawy klejowej Greinplast K, oraz systemowych siatek z włókna szklanego. Grubość takiej warstwy powinna wynosić 3-5 mm. "Wykonując taką warstwę zbrojącą musimy zadbać o ciągłość materiału zbrojącego, odpowiednie rozłożenie oraz co najmniej 10 cm zakłady. Pamiętać trzeba również o dodatkowych wzmocnieniach ułożonych ukośnie we wszystkich narożach otworów w powierzchni systemu ociepleń. Istotną rolę odgrywają także narożniki, które należy zamontować ze szczególną starannością oraz z zakładami materiału zbrojącego na ich połączeniach. Wykonaną warstwę zbrojoną należ osłaniać przed oddziaływaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak bardzo wysoka lub ujemna temperatura, opady atmosferyczne. W takich niesprzyjających warunkach na powierzchni warstwy zbrojącej może pojawić się biały proszkowaty nalot soli wapiennych, który należy bezwzględnie usunąć, a przed kolejnymi etapami prac dociepleniowych powierzchnie dodatkowo wzmocnić gruntem głęboko penetrującym Greinplast U.
Po trzech dniach na wyschniętą warstwę zbrojoną nakłada się podkład pod tynk, może to być Greinplast F, Greinplast SP, Greinplast XP. Wybór jest uzależniony od rodzaju ostatecznej warstwy tynku, właściwego dla wybranego systemu ociepleń. W systemie Greinplast X są to tynki silikonowe Greinplast TXB, TXK w systemie Greinplast S tynki silikatowe TSB, TSK w systemie Greinplast T tynki mineralne TB, TK w systemie Greinplast Natomiast tynki akrylowe TAB, TAK w systemie Greinplast H tynki hybrydowe Greinplast THB, THK w systemie Greinplast G tynki mozaikowe G. W przypadku rozwiązań systemowych Greinplast T z tynkiem mineralnym powierzchnie takie powinny być dodatkowo zabezpieczone farbami fasadowymi, do wyboru jest farba silikonowa Greinplast FX, farba silikatowa Greinplast FS, farba hydrofobowa Greinplast FH, farba akrylowa Greinplast FA. Istotnie jest, aby świeżo wykonane osłaniać aż całkowicie wyschną.
Elewacja na blokach
Szczególnego podejścia wymagają budynki wzniesione w technologii wielkopłytowej, a to ze względu na ich specyficzną, trójwarstwową konstrukcję ścian zewnętrznych. Ocena techniczna w ich przypadku musi uwzględniać również stan łączników pod kątem dodatkowego obciążenia płyt fakturowych. "W takim przypadku należy rozważyć możliwość dodatkowego wzmocnienia takiego rozwiązania stosując systemowych kotwień płyty fakturowej z nośną płytą żelbetową".
Źródło i zdjęcie: Greinplast
CZYTAJ WIĘCEJ
Ocieplanie budynków już ocieplonych
Technologia Skała S Renovadex - nowa jakość renowacji budynków ocieplonych
W pogoni za oszczędnościami - docieplanie budynków ocieplonych
Jak wykonać ocieplenie na ociepleniu?
Greinplast FWA - nowa farba antyrefleksyjna
Nowe produkty chemii budowlanej marki Greinplast
Spółka Greinplast w gronie Firm Rodzinnych
Greinplast w Stowarzyszeniu na Rzecz Systemów Ociepleń
Złoty Medal dla Farby Greinplast Ceramic
System GreinStone - efektowna powłoka dekoracyjna
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia