Tynk termoizolacyjny ETG B-370
ETG® B-370 to lekka zaprawa tynkarska na bazie spoiw mineralnych (cement, wapno), lekkich mineralnych wypełniaczy i dodatków polimerowo-modyfikujących.
Zaprawa przeznaczona jest do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków na powierzchnie mineralne (beton, cegła, gazo- i pianobeton, perlitobeton itp.), z możliwością nanoszenia ręcznego i maszynowego. Służy do tynkowania fasad, wnętrz, skosów, balkonów, suteren i pomieszczeń piwnicznych. Grubość warstwy – od 10 do 100 mm, tworzy dekoracyjną warstwę – baranek”. Zapewnia izolację cieplną, przeciwwilgociową i akustyczną.Przygotowanie podłoża
Powierzchnie oczyścić ze starej farby, brudu, kurzu, usunąć nietrwałe elementy, beton oczyścić z pozostałości szalunku. Wystające elementy usunąć, a metalowe zabezpieczyć antykorozyjnie. Większość materiałów nie wymaga wstępnego gruntowania – wystarczy tylko bezpośrednio przed tynkowaniem dość obficie zmoczyć ścianę wodą. Gładkim betonowym powierzchniom zaleca się nadać szorstkość sposobem mechanicznym lub zastosować grunt kontakt. Zaprawa ETG® B-370 nie wymaga zbrojenia ściany.
Ogólne zalecenia stosowania
Prace należy wykonywać w temperaturze podłoża od +5°C do +30°C. Optymalne warunki – temperatura +20°C i wilgotność powietrza 60%. W innych warunkach czas przydatności zaprawy może się zmienić.
W okresie letnim nie wykonywać pracy w trakcie bezpośredniego działania promieni słonecznych na zaprawę lub podłoże. Należy także unikać bezpośredniego działania opadów atmosferycznych na tynk.
Wykonanie
Termoizolacyjna zaprawa tynkarska ETG® B-370 przeznaczona jest do nanoszenia ręcznego i maszynowego przy pomocy urządzeń typu
M-Tech Duo – Mix, PFT G-54 lub analogicznych. Przy równej powierzchni ściany można nałożyć cienką warstwę tynku (około 5 mm) bez listew tynkarskich. Przy warstwie grubszej niż 5 mm rekomenduje się stosowanie listew tynkarskich.
Przygotowanie zaprawy
Termoizolacyjną zaprawę tynkarską ETG® B-370 należy wsypać do okrągłego zbiornika z płaskim dnem (o pojemności nie mniejszej niż 40 l dla jednego worka tynku, a 60 l dla dwóch worków) z czystą wodą o temperaturze pokojowej w proporcjach 4,85–5,25 l na worek (9 kg). Ważne! Do wykonania zużyć cały worek!
Dokładnie wymieszać (przez 4–5 min.) wysokoobrotowym mikserem/mieszadłem (nie mniej niż 600 obr./min.) do uzyskania jednorodnej konsystencji bez grud i zgęstnień. Zaleca się użycie miksera z 2 nasadkami. Po upływie 5 minut zaprawę jeszcze raz dokładnie wymieszać. Prawidłowo wymieszana zaprawa ma jednorodną konsystencję bez grudek i doskonale trzyma się odwróconej szpachli.
Montaż listew tynkarskich
Zaleca się użycie listew tynkarskich w odległości co 30 cm, które montuje się na zaprawie tynkarskiej B-370 TM (ETG). Listwy należy wcisnąć w zaprawę i wyrównać. Odległość listew powinna być o 20 cm mniejsza niż długość łaty murarskiej.
Aplikacja tynku
Tynk nakładać na ścianę za pomocą pacy ze stali nierdzewnej.
Bez listew. Po nałożeniu cienkiej warstwy tynk wyrównać pacą, a po 20–30 minutach od nałożenia – zacierać tynk okrężnymi ruchami za pomocą plastikowej packi, tworząc jednorodną strukturę powierzchni.
Z listwami. W przypadku nakładania tynku przy pomocy listew tynkarskich warstwę należy wyrównać przy pomocy łaty murarskiej. Po upływie 4–8 godzin (w zależności od temperatury otoczenia) usunąć listwy. Ubytki powstałe po zdjęciu listew wypełnić tynkiem ETG® B-370 i wyrównać metalową szpachelką. W celu uzyskania równej otynkowanej powierzchni po upływie 1–2 dób (w zależności od temperatury otoczenia) nanieść i zatrzeć okrągłymi ruchami za pomocą plastikowej packi końcową warstwę tynku ETG® B-370 o grubości około 5 mm.
Ważne! Przed przygotowaniem końcowej zaprawy pojemnik, metalowe pace, szpachelki i plastikowe packi dokładnie oczyścić.
Po upływie 3 dób od tynkowania powierzchnię można malować farbami fasadowymi wodno-dyspersyjnymi. Dobę przed malowaniem powierzchnię należy zagruntować zgodnie z zaleceniami producenta farby.
Gwarancja producenta
Producent gwarantuje zgodność zaprawy tynkarskiej izolującej cieplnie ETG® B-370 z wymienionymi parametrami technicznymi pod warunkiem przestrzegania zasad transportu, przechowywania, przygotowania i nanoszenia tynku. Producent nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowe użycie zaprawy, a także za jej użycie w celach i warunkach nieprzewidzianych w opisie technicznym.
Gwarantowany okres przydatności w oryginalnym opakowaniu, na paletach i w suchym pomieszczeniu – 12 miesięcy od daty produkcji, zamieszczonej na opakowaniu.
Źródło: Tynki, nr 5 (30) 2014
CZYTAJ WIĘCEJ
Tynk termoizolacyjny 520 marki Kreisel
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia