Strona główna | RealizacjeEkologiczne centrum pralnicze Delfin w Głogowie wykończone produktami Fermacell
Ekologiczne centrum pralnicze Delfin w Głogowie wykończone produktami Fermacell
Ekologiczne centrum pralnicze Delfin w Głogowie to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w regionie. Jest to kolejna inwestycja spółki RUKA projekt zrealizowana w formule zaprojektuj-wybuduj, w której zastosowano system Fermacell.
Firma RUKA projekt z Legnicy powstała w 2011 r. i specjalizuje się w projektowaniu i budowaniu obiektów produkcyjnych, przemysłowych i usługowych na Dolnym Śląsku. W 2017 r. do spółki zgłosił się inwestor z prośbą o zaprojektowanie i wykonanie mniejszej pralni przemysłowej. Główną wytyczną techniczną było wykonanie obiektu, który pozwoli wykonać 250 kg prania w przeciągu godziny.
"Naszą główną działalnością są budynki produkcyjne, więc z chęcią podjęliśmy się tego wyzwania" - mówi Piotr Karwan, wiceprezes RUKA projekt z Legnicy. Projekt obiektu wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę wykonano w 2017 r. Autorem projektu jest architekt mgr inż. Małgorzata Matynia. Prace budowlane pod kierownictwem mgr inż. Roberta Rutkowskiego zrealizowano w okresie marzec-listopad 2018 r.
"Nasz zespół, oprócz prac projektowo-wykonawczych, uzyskał w imieniu inwestora wszelkie uzgodnienia i pozwolenia niezbędne do użytkowania obiektu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa" - mówi Robert Rutkowski prezes firmy RUKA projekt z Legnicy.
Pralnia Delfin jest największym i najnowocześniejszym obiektem tego typu w okolicy. Jego powierzchnia użytkowa to 514 m2, a kubatura to 2,6 tys. m3. Budynek składa się z dwóch części. Pierwsza (jednokondygnacyjna), w której odbywają się procesy technologiczne, wykonana została w technologii z konstrukcji stalowej i płyt warstwowych. W drugiej części (dwukondygnacyjnej) znajdują się pomieszczenia socjalno-biurowe. Została ona zrobiona w tradycyjnej technologii murowanej, natomiast elementy ścianek działowych oraz sufitów podwieszanych wykonano w systemie fermacell.
"Roboty budowlane rozpoczęliśmy w maju 2018 r. Najpierw zrealizowano prace ziemne, wykonano instalacje sanitarne, instalacje zasilania, wykonano zbrojenie i wylano fundamenty oraz wymurowano część socjalno-biurową budynku. Następnie, po wykonaniu części produkcyjnej w konstrukcji stalowej i z płyty warstwowej, rozpoczęto realizację prac wewnątrz budynku. Równolegle prowadziliśmy prace polegające na zagospodarowaniu terenu, wykonując ogrodzenie, oświetlenie uliczne, wykonano tereny zielone oraz utwardzone z kostki brukowej. Jesienią realizowaliśmy prace wewnątrz budynku - instalacje sanitarne, posadzkę przemysłową, instalacje elektryczne, wentylacyjne, ścianki działowe i sufity podwieszane oraz typowe prace wykończeniowe. Największym wyzwaniem była integracja infrastruktury elektrycznej i sanitarnej z technologią pralniczą. Musieliśmy dobrać odpowiednie urządzenia o optymalnych parametrach, które będą dostarczały wodę o właściwej temperaturze. Cała instalacja technologiczna, zarówno na etapie projektowym, jak i wykonawczym, wymagała od nas wiele pracy. Poszliśmy tutaj w kierunku ekologicznym, ale jak widać efekty są znakomite" - mówi z dumą kierownik budowy.
W realizacji wykorzystano również system fermacell. Płyty gipsowo-włóknowe zastosowano do wykonania ścianek działowych i sufitów podwieszanych w części socjalno-biurowej oraz w pomieszczeniach gdzie wymagana jest wysoka odporność na ogień (kotłownia i rozdzielnia prądu).
"Zdecydowaliśmy na rozwiązania fermacell, bo wcześniej wielokrotnie z nich korzystaliśmy i mamy do nich całkowite zaufanie. Z płyt gipsowo-włóknowych wykonaliśmy wszystkie ścianki szkieletowe. Wytrzymałość płyt jest niesamowita, można je nawet porównać do ścian murowanych. Nigdy nie miałem problemu z tymi produktami" - mówi Robert Rutkowski.
Co ciekawe, podwójne poszycie z płyt fermacell zastosowano przy montażu sufitów podwieszanych. "W części biurowej mamy pokrycie dachowe z płyty warstwowej lekkiej i zdecydowaliśmy się wykonać pod nią trwały sufit podwieszany. Tutaj również wybraliśmy płyty g-w fermacell, ale tym razem w podwójnym poszyciu (2x10 mm). Jest to twarde, sztywne rozwiązanie, które gwarantuje stabilności, trwałość, ale i szybkość wykonania. Fermacell ma rozwiązania, które można polecać wszystkim wykonawcom" - podkreśla Robert Rutkowski, kierownik budowy z firmy RUKA projekt.
Na koniec warto też zaznaczyć, że przy realizacji ekologicznej pralni w Głogowie, jak i przy innych inwestycjach RUKA projekt, doradztwem w zakresie technologii fermacell zajmował się Jarosław Kijak.
Specyfikacja inwestycji:
- Obiekt: pralnia przemysłowa
- Lokalizacja: Głogów, ul Świerkowa
- Projekt i wykonanie: RUKA projekt
- Powierzchnia użytkowa: 514 m2
- Kubatura budynku: 2,6 tys. m3
- Sucha zabudowa: płyty g-w fermacell o gr. 10 mm oraz 12,5 mm
Źródło: Fermacell
Zdjęcia: RUKA projekt
Zdjęcia: RUKA projekt
CZYTAJ WIĘCEJ
Drewniane domy energooszczędne z suchą zabudową marki Fermacell
Systemy suchej zabudowy Fermacell - 1 płyta zamiast 2
Przedszkole modułowe wybudowane przy użyciu suchej zabudowy Fermacell
Płyty Fermacell użyte w trakcie renowacji zabytkowej fabryki
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Mikroorganizmy na powłokach zewnętrznych
Tynki w apartamentach
Pękający tynk
Termomodernizacja budynków na Ursynowie
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia