Strona główna | RealizacjeHala EXPO Kraków z elewacją Baumit - nowa jakość na targowej mapie Polski

Hala EXPO Kraków z elewacją Baumit - nowa jakość na targowej mapie Polski

Zabytki, legendy i urokliwe zaułki to od wieków wizytówka Krakowa. Ale miasto smoka wawelskiego to dziś znacznie więcej niż tylko historyczna zabudowa. Stolica Małopolski to jeden z głównych ośrodków biznesu. Już dziś Targi Kraków to największy na południu kraju i trzeci w Polsce organizator wystaw i konferencji. Aspiracje są jednak znacznie większe, czego potwierdzeniem jest nowo otwarte w Czyżynach Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków. Przy realizacji tego nowoczesnego obiektu swój udział zaznaczyła także firma Baumit.

Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków wybudowano na działce po dawnych zakładach PPB PREFABET, według projektu budowlanego i wykonawczego pracowni GRUPA 68 Architekci sp.j. Nowa siedziba spółki Targi w Krakowie to obiekt wielofunkcyjny, o powierzchni użytkowej 13 tys. m kw. To, co wyróżnia projekt na tle innych tego typu realizacji to fakt, że w dwóch niezależnych od siebie halach ekspozycyjnych "Wisła" i "Dunaj" o powierzchniach 5 i 4 tys. mkw nie znajdziemy żadnego słupa - zastosowano dźwigary z drewna klejonego, co pozwala na pełną swobodę w aranżacji niczym nieograniczonej przestrzeni.

Obiekt zaprojektowano z myślą o potrzebach branży targowo-kongresowej. Wysokość ekspozycyjna hal to 8 m. Nośność podłogi dostosowano, by umożliwić wystawcom prezentację także ciężkiego sprzętu i maszyn. Dzięki temu do hal będzie mógł wjechać 12-tonowy wózek widłowy i wwieźć 8-tonowy eksponat. Bramy wjazdowe przystosowano w taki sposób, że z powodzeniem zmieści się w nich dźwig, a nawet samolot. W EXPO Kraków poza halami głównymi znalazło się również 8 klimatyzowanych sal konferencyjnych, mogących pomieścić równocześnie 700 osób. Największe z nich to - Wiedeń, Praga, Budapeszt i Lwów. Parking usytuowany przed obiektem udostępnia 700 miejsc parkingowych. Wielofunkcyjne Centrum od strony technicznej umożliwia organizację niemal każdego wydarzenia, od targów, przez kongresy, bankiety, szkolenia, koncerty, spektakle teatralne, pokazy mody po rozgrywki sportowe.

"Budynek EXPO Kraków w Czyżynach to z pewnością jeden z najnowocześniejszych ośrodków wystawienniczych w kraju. Najważniejszym założeniem w przypadku projektowania tego typu obiektów jest elastyczność funkcji. To wpływa na układ konstrukcji budynku, układ wnętrz, projekt infrastruktury technicznej" - mówi architekt Tomasz Trzaskalik, główny projektant w pracowni Grupa 68 Architekci. Projekt powstał w oparciu o wieloletnie doświadczenie Inwestora - firmy Targi w Krakowie sp. z o.o. "w organizacji imprez targowych w Polsce oraz podobne realizacje zagraniczne. Wykorzystaliśmy także nasze doświadczenia w projektowaniu obiektów użyteczności publicznej, a w szczególności obiektów biurowych. Założeniem Inwestora było stworzenie prostej struktury, ale elastycznej do wykorzystania z punktu widzenia przyszłej funkcji budynku. Prosta, minimalistyczna  architektura to także odpowiedź na otaczający przemysłowy krajobraz tej części miasta, która dopiero zaczyna się przeobrażać. Czytelna organizacja funkcji i nowoczesna infrastruktura zapewnia możliwość organizacji wielu rozmaitych imprez dla coraz bardziej wymagających klientów. Jego wykorzystanie ma być prawie nieograniczone. Nadmienię, że przez wzgląd na to w tym projekcie zastosowano jedną z największych ram z drewna klejonego w Polsce. EXPO Kraków to centrum targowo-ekspozycyjne, ale też kongresowe. Obiekt można jednak przekształcić na potrzeby organizacji koncertów czy też dużych imprez sportowych. Realizacja, opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego takiego przedsięwzięcia było dla nas dużym wyzwaniem. Teren poprzemysłowy przeznaczony pod budowę obiektu był trudny ze względu na brak infrastruktury technicznej czy odpowiednich dróg, co generowało niezliczoną ilość problemów, uzgodnień i opinii. Projekt EXPO Kraków powstał w 2013 roku na podstawie wstępnej koncepcji  NC Architekci S. Nesterski G. Czuchra oraz 9780 Architekci B. Homiński i M. Jezierski. Wynikające z niej ogólne założenia zostały z Inwestorem rozwinięte w przejrzysty układ i dopracowane. Końcowy efekt jest zadowalający. Trzeba dodać, że na realizację wpływał nieprawdopodobnie krótki czas, jak i ograniczony budżet inwestycji. Realizacja zakończyła się sukcesem dzięki maksymalnej mobilizacji generalnego wykonawcy firmy Re-Bau sp. z o.o. oraz wysiłkowi wszystkich zaangażowanych podwykonawców, dostawców i projektantów, którzy włożyli w to maksimum kreacji i wiedzy".

Oficjalne otwarcie hali EXPO Kraków miało miejsce 14 maja 2014 r. Budowa zainicjowana w 2012 roku trwała dokładnie 228 dni. Realny wymiar koncepcji krakowskich architektów nadała spółka RE-BAU, której powierzono rolę generalnego wykonawcy. Skala przedsięwzięcia wymagała kooperacji wielu podmiotów. Materiały niezbędne do wybudowania hali pochodziły od różnych producentów. Wśród firm obdarzonych zaufaniem znalazła się m.in. firma Baumit, która dostarczyła produkty do wykończenia ok. 1500 mkw. elewacji. Podwykonawca - firma MARSEN Sp. z o.o. S.K.A. postawił na system ociepleń Baumit Pro z wyprawą silikonową SilikonTop.


"Nasza firma podpisała umowę z Generalnym Wykonawcą inwestycji - firmą RE-Bau Sp. z o.o. Kontrakt dotyczył kompleksowego wykonania elewacji w technologii lekko-mokrej przy użyciu systemu Baumit Pro na budynku Hali Expo w Krakowie. Z firmą Baumit i jej produktami jesteśmy mocno związani od początku naszego istnienia, czyli od 2011 r. Baumit Pro to sztandarowy, najczęściej stosowany przez nas system, w którym wykonujemy 85% naszych inwestycji czyli około 170 000 m2 elewacji rocznie. Pracownicy firmy Baumit to naprawdę bardzo doświadczona i wykwalifikowana kadra. Można na nich liczyć pod każdym względem. Zarówno doradztwo techniczne, jak i logistyka oraz realizacja zamówień przebiegały sprawnie i bez zarzutu, a materiały jak zwykle były doskonałej jakości. Jedynym utrudnieniem, jakie napotkaliśmy podczas wykonywania prac była niska, niekiedy ujemna temperatura otoczenia. Poradziliśmy sobie jednak z tym problemem bez wstrzymywania robót. Rusztowania zostały osłonięte kurtynami zimowymi, a dzięki użyciu nagrzewnic spalinowych uzyskaliśmy temperatury pozwalające na kontynuowanie prac nad elewacjami. Realizacja Hali Expo była dla nas wyzwaniem raczej umiarkowanym, aczkolwiek traktowanym bardzo poważnie. Mamy już w dorobku kilka większych inwestycji. W tym przypadku przy pracach elewacyjnych uczestniczyło około 20 naszych fachowców, co przy łącznej liczbie 220 osób zatrudnionych w firmie MARSEN stanowi niewielki procent załogi" - mówi Mariusz Sendor, Prezes Zarządu MARSEN Sp. z o.o. S.K.A.

"Choć Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków to obiekt zaprojektowany przede wszystkim z myślą o wystawcach, to jego oferta obejmuje kompleksową obsługę nie tylko dla organizatorów imprez targowych czy konferencji. W hali w Czyżynach bez przeszkód mogą odbywać się również inne imprezy masowe o charakterze kulturalnym czy sportowym. Tak nowoczesna inwestycja budowlana to zawsze duże wyzwanie dla architektów, ale przede wszystkim dla wykonawcy. Precyzyjne zaplanowanie harmonogramu, zgranie dostaw materiałów i podwykonawców to kluczowe czynniki wpływające na powodzenie projektu. Fundamentem sukcesu EXPO Kraków był dobór odpowiednich partnerów do współpracy. Wspólna odpowiedzialność wszystkich podmiotów zaangażowanych w realizację Centrum, ich rzetelność oraz dobra organizacja, zaowocowały ukończeniem budowy w zaplanowanym terminie, zgodnie z oczekiwaniami inwestora. Swoją cegiełkę do sukcesu dołożyła również firma Baumit. Naszą rolą w projekcie było fachowe doradztwo w zakresie wyboru odpowiednich rozwiązań oraz zapewnienie terminowych dostaw wysokiej jakości materiałów do ocieplenia i wykończenia elewacji. Współpraca przy hali EXPO Kraków po raz kolejny dowodzi, że Baumit to solidny i godny zaufania partner w biznesie" - mówi Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu w firmie Baumit.

Źródło i zdjęcia: Baumit

CZYTAJ WIĘCEJ

Katalog Produktów firmy Baumit na 2014 - kompendium profesjonalisty
Tynk elewacyjny Baumit CreativTop - zostań kreatorem własnej elewacji
Świadectwo Autoryzacji Baumit tylko dla profesjonalistów
Tynk i farba elewacyjna Baumit Nanopor - produkty wzbogacone o fotokatalizę
Baumit Life Challenge 66 - zwycięstwo hiszpańskiej myśli architektonicznej
Tynk wapienny Baumit Klimawhite - przyjazny mikroklimat w każdym domu



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej