Hala widowiskowa w Szczecinie
Hala widowiskowo – sportowa w Szczecinie to inwestycja, na którą Szczecin czekał 20 lat. Sięgając do historii planów tworzenia ośrodka sportowego, już w latach 80 pojawiały się w prasie pierwsze informacje o planie budowy i organizacji funduszy na to przedsięwzięcie. Mimo dużego zaangażowania społecznego, budowę hali odłożono na bliżej niesprecyzowany „późniejszy termin”.
Fot. Harsco
W 2001 roku zorganizowano i rozstrzygnięto przetarg na projekt obiektu. Zwycięzcą zostało konsorcjum ze stargardzką pracownią Art Projekt. Rozpoczęcie budowy ustalono na rok 2002. Niestety, zmieniające się przepisy budowlane zmusiły wykonawcę do zmodyfikowania projektu. Konsekwencją zmian stała się decyzja o przesunięciu terminu wykonania prac budowlanych.
W 2006 roku „Gazeta” zorganizowała akcję pod tytułem „Szczecin może być lepszy”, gdzie czytelnicy jednogłośnie zdecydowali, że hala jest najbardziej pożądaną inwestycją. Budowa jednak wciąż była odkładana. Brakowało funduszy. W ubiegłym roku Prezydent miasta zdecydował, iż obiekt zostanie zbudowany za własne środki z możliwością dofinansowania przez Ministerstwo Sportu.
Budowę Hali rozpoczęto w pierwszej połowie 2011 roku. Obiekt umiejscowiono na placu przy ul. Szafera. Zakończenie inwestycji planowane jest na pierwszy kwartał 2013. Miasto zapowiedziało, że jesienią 2013 roku szczeciński obiekt stanie się areną Mistrzostw Europy w siatkówce mężczyzn.
Hala to ponad 25,5 tys. m² powierzchni użytkowej mieszczącej 7,3 tys. osób, z czego 5,3 tys. osób na trybunach i 2 tys. na poziomie płyty boiska. Do dyspozycji gości będą trzy budynki. Pierwszy to budynek główny z trybunami, boiskiem i zapleczem socjalno – sanitarnym dla sportowców. Drugi to budynek biurowo – usługowy, w którym znajdować się będą kasy, biura, pomieszczenia techniczne i restauracja. Trzeci to budynek sportowo – rekreacyjny z salą konferencyjną na 500 osób i zapleczem dla mediów, znajdują się w nim również siłownie i sala treningowa.
Fot. Harsco
Inwestycja obejmuje również parking dla 600 samochodów osobowych i 8 autobusów. Zostaną wybudowane ścieżki rowerowe i obiekty małej architektury, których uzupełnieniem będą tereny zielone.
Wyłącznym dostawcą rusztowań i deskowań na budowę Hali widowiskowej w Szczecinie jest firma Harsco Infrastructure, zaś generalnym wykonawcą jest firma Erbud. Harsco dostarcza ponad 4000 m² rusztowań typu Bosta 70, zapewniając również usługi grup monterskich, kompleksowo zajmujących się montażem i demontażem sprzętu. Wymiary elementów systemowych (długości pól od 0,74 do 4 m, szerokości od 0,70 do 1,70 oraz wysokości ram od 0,66 do 2 m), umożliwiają elastyczne dostosowanie się do konstrukcji obiektu.
System rusztowań ramowych Bosta 70, oferowanych przez firmę Harsco Infrastructure zapewnia prosty i szybki montaż. Rusztowanie świetnie sprawdza się na inwestycjach wymagających utrzymania wysokiego tempa prac, gdyż Bosta 70 przyczynia się do zredukowania czasu pracy oraz kosztów budowy.
Firma Harsco Infrastructure, prowadząc na całym świecie wiele skomplikowanych projektów udowodniła swoją elastyczność, umiejętność koordynacji oraz tworzenia indywidualnych rozwiązań dla klientów. Firma, oprócz wydajnego sprzętu, którym dysponuje, wykazała się wszechstronnością swoich systemów oraz kompleksową obsługą – poczynając od przygotowania dokumentacji, poprzez montaż, odbiory techniczne, serwis, aż po końcowy demontaż.
Źródło: Tynki, nr 4 (13) 2011
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Mikroorganizmy na powłokach zewnętrznych
Tynki w apartamentach
Pękający tynk
Termomodernizacja budynków na Ursynowie
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia