Strona główna | RealizacjeMalowane wojsko wróciło do Dębicy - mural wykonany przy użyciu produktów Foveo Tech

Malowane wojsko wróciło do Dębicy - mural wykonany przy użyciu produktów Foveo Tech

Żywą lekcją historii z udziałem sekcji konnej Tarnowskiego Oddziału Jazdy 5. Pułku Strzelców Konnych zainaugurowano w Dębicy prezentację muralu historycznego wykonanego z inicjatywy Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA. Będący bohaterami dzieła ułani uważani są za najbarwniejszą formację polskiego wojska. W spotkaniu, które odbyło się 17 października wzięło udział kilkaset osób.

Etos "ułanów, malowanych dzieci", to wyjątkowo dumna historia Dębicy, w której w latach 30. XX wieku stacjonował 5. Pułk Strzelców Konnych. Obraz o powierzchni 170m2 powstał na ścianie, zlokalizowanej przy ul. Rzeszowskiej 15. Tłem dla barwnej kawalerii jest fowistycznie ujęty rys miasta, symbolizującego Dębicę okresu międzywojennego. Wszystkie elementy malowidła były inspirowane archiwalnymi fotografiami. Powstały mural jest  drugim tego typu przedsięwzięciem zrealizowanym przez Śnieżkę w ramach projektu mającego na celu podkreślanie barwnych kart z przeszłości polskich miast.

"Wybierając tematy naszych prac dokładamy starań, aby były one spójne z historią miejsc, w których są realizowane. Poszukujemy barwnych inspiracji, które nie tylko podkreślą to, co cenne dla mieszkańców, ale także będą integrować i staną się tematem do dyskusji. Między innymi  dlatego na naszą dębicką inaugurację zaprosiliśmy młodzież. Przygotowaliśmy także aplikację, która - jak mamy nadzieję - uatrakcyjni odbiór dzieła i będzie miała wymiar edukacyjny" - mówiła podczas spotkania Aleksandra Małozięć, Specjalista ds. Komunikacji Korporacyjnej Śnieżka SA

Darmową aplikacja Śnieżka VR  dostępną na telefony z systemem Android, można pobrać w sklepie Google Play. Jej działanie oparte jest o mechanizm poszerzonej rzeczywistości. Wystarczy najechać urządzeniem na mural lub jego kopię np. w formie wydruku, aby wyświetlić poszerzoną rzeczywistość z ciekawymi treściami, będącymi rozwinięciem prezentowanej na grafice tematyki. Aplikację przygotowała agencja Admedia.


Realizacja muralu w tak atrakcyjnej lokalizacji była możliwa dzięki współpracy z Samorządem Miasta Dębica, który udostępnił obiekt  w centrum miasta, gdzie powstało dzieło.

"Zrealizowany w Dębicy mural to projekt "z duszą", którego celem jest nie tylko kulturalna dekoracja przestrzeni Dębicy , ale również upamiętnienie bardzo ważnej dla historii miasta jednostki wojskowej jakim był 5. Pułk Strzelców Konnych. Jestem przekonany, że dębicki mural z wizerunkiem strzelców będzie jednym ze znaków rozpoznawczych naszego miasta. Inicjatywa jaka właśnie została zrealizowana będzie  budowała lokalny patriotyzm, a Skwer Mikołajkowów, przy którym powstał mural stanie się dla dębiczan miejscem jeszcze bardziej kojarzącym się z historią grodu nad Wisłoką" - mówił Burmistrz Miasta Dębicy.

W oficjalnej prezentacji muralu wzięła udział sekcja konna Tarnowskiego Oddziału Jazdy 5. Pułku Strzelców Konnych, wchodząca w skład Stowarzyszenia Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej. Rekonstruktorzy podczas pokazu zaprezentowali m.in. pokaz musztry paradnej, woltyżerki, kadryla kawaleryjskiego oraz władania szablą i lancą na koniu. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe pocztówki.

Wykonawcą muralu jest Fresh Vision Studio. Malowidło powstało przy użyciu produktów Foveo Tech, marki z portfolio Śnieżki.

Źródło i zdjęcia: Śnieżka

CZYTAJ WIĘCEJ

Firma Baumit dostarczyła farby potrzebne do wykonania muralu we Wrocławiu
Najnowszy mural wrocławskiego Nadodrza
Bielsko-Biała: mural z wykorzystaniem farb Kabe
Otwarcie galerii filmowych murali przy wsparciu marek Sigma Coatings i Dekoral Professional



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej