Nowy system ociepleń na starym budynku
Budynki ocieplamy w przypadku gruntownego remontu, albo gdy ściany przepuszczają zbyt dużo zimna, żeby komfortowo korzystać z jego pomieszczeń. Przed nami trzy cele: zatrzymanie większej ilości ciepła, zmniejszenie kosztów ogrzewania i poprawienie estetyki elewacji. Dobrze wykonane ocieplenie nie tylko ogrzeje lokatorów, ale także pozwoli zwiększyć wartość rynkową nieruchomości i jej żywotność.
Proces docieplenia zaczynamy od oceny stanu budynku. Małe pęknięcia ścienne wystarczy pozamykać, jednak przy namoknięciach, pleśni lub przy odpadających warstwach tynku czeka nas więcej pracy. Jest to czerwony alarm wskazujący na niewidoczne szczeliny, gdzie przez dłuższy czas mogła się skraplać woda. Zawilgocenia należy skuć i wypełnić zaprawą wyrównującą.
Łapiemy uciekające ciepło
Musimy również sprawdzić budynek pod kątem występowania mostków cieplnych - nieszczelności, przez które ucieka ciepło - w czym pomoże fotografia termiczna. Szczeliny często pojawiają się przy framugach okien i drzwi, przy parapetach oraz przy łączeniach ścian i płyt balkonowych. Jeśli okna i drzwi nie wymagają całościowej wymiany, można je dodatkowo doszczelnić na ich łączeniach.
Gdzie montować?
Ocieplając budynki zewnętrznie zawsze znajdziemy miejsce na nową warstwę, która dodatkowo ochroni elewację przed warunkami pogodowymi. Jednocześnie ta metoda docieplenia daje największą szansę na usunięcie odkrytych wcześniej mostków cieplnych.
Można też ocieplać wewnątrz, jednak to ograniczy przestrzeń pomieszczeń nawet o 30 cm, co utrudni prace przy grzejnikach i wentylacji. Projekty tego typu wykonuje się wyłącznie wtedy, gdy to nieuniknione, np. przy dociepleniu bloków, biurowców lub przy zabytkowych konstrukcjach, gdzie elewacja ma walory estetyczne.
Pierwsze podejście do ocieplania
Wybierając materiał do ocieplenia możemy zdecydować się na styropian lub wełną mineralną. Przy projektach dociepleniowych w Polsce najczęściej stosuje się styropian z powodu jego niskich kosztów i łatwości w obróbce.
Wełna jest częściej spotykana jako element konstrukcyjny budynków publicznych i przemysłowych - w magazynach, szkołach i szpitalach - z racji na jej wysoką odporność ogniową i właściwości wytłumiające. Żeby uzyskać najwyższą ergonomię cieplną, musimy zdecydować się na odpowiednią dla budynku szerokość warstwy dociepleniowej.
"Ocieplany budynek zatrzyma maksimum ciepła, gdy współczynnik przenikania ciepła całej ściany będzie bliski, ale też nie większy niż 0,25 W/m²K. Taki wynik da się osiągnąć przy warstwie izolującej o szerokości 10-15 cm. Przy starym budownictwie o słabszej konstrukcji musi to być minimum 12 cm. Po montażu szczeliny między płytami należy dokładnie wypełnić pianką poliuretanową, żeby zminimalizować występowanie mostków cieplnych" - radzi Radosław Marciniec, Technolog z firmy Arsanit, producenta chemii budowlanej.
Jaka metoda montażu jest najlepsza?
Są dwie metody montażu, które różnią się kosztami, trudem pracy i sposobem wykończenia ścian. Metoda lekka-sucha polega na docieplaniu wełną lub styropianem położonym na rusztowaniu przymocowanym do ściany za pomocą kołków, co dodatkowo przykrywa się panelami z drewna, stali lub betonu. To tańsza forma montażu, która pozwala na samodzielną pracę w dosyć krótkim czasie niezależnie od pory roku.
Przy renowacjach budynków preferowana jest jednak metoda lekka-mokra, dająca bardzo dużą pewność uszczelnienia miejsc utraty ciepła, co w całym procesie jest najważniejsze. Materiał dociepleniowy mocuje się zaprawą klejącą na oczyszczone ściany, po czym jest zbrojony siatką. Wykończenia robi się tynkiem, przez co elewację jest zdecydowanie łatwiej pomalować, niż w przypadku paneli.
Decydując się na docieplenie zaczynamy od naprawy widocznych ubytków budynku, po czym wykonujemy skan termiczny. Dopiero później wybieramy materiał izolacyjny i metodę termorenowacji pod nasze wymagania, sugerując się dostępnym miejscem, materiałem wykonawczym i budżetem na pracę. W każdym wypadku głównym celem jest dokładne uszczelnienie miejsc mostków cieplnych, żeby budynek służył właścicielom na kolejne lata.
Źródło i zdjęcie: Arsanit
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Mikroorganizmy na powłokach zewnętrznych
Tynki w apartamentach
Pękający tynk
Termomodernizacja budynków na Ursynowie
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia