Ocieplanie ścian budynku na Wolskiej
Grupa Dociepleniowa Górnich&Kuśmierski rozpoczęła tegoroczny sezon budowlany inwestycją przy ul. Wolskiej 113. Już w pierwszych dniach kwietnia wykonano prace polegające na wzmocnieniu mocowań wielkiej płyty budynku.
Budynek obkładany styropianem
Fot. TYNKI
Zdejmowanie płyt szczytowych starego ocieplenia
Fot. TYNKI
Budynek oddano do użytku w 1961 roku. Został on wykonany w technologii wielkopłytowej. Jest to budynek podpiwniczony, dwubryłowy – jedna bryła posiada 7, druga 4 kondygnacje. Ściany zewnętrzne zostały wykonane z elementów płytowych prefabrykowanych. W celu ocieplenia ścian przyjęto system ocieplenia ścian zewnętrznych Ceresit Ceretherm Classic. Ocieplone zostaną wszystkie ściany budynku, cokół (styropian grubości 12 cm). Ciekawostką podczas realizowania tej inwestycji był wymóg zdjęcia istniejącego ocieplenia ze ścian szczytowych budynku, a następnie ocieplenie zgodnie z projektem. Ociepleniu podlegają także ościeża okienne boczne i górne, a także ościeża drzwi (styropianem o grubości min. 2 cm). Z uwagi na fakt, ze w przyszłości w czasie eksploatacji może nastąpić odspajanie tynku od ścian, przewidziano dodatkowe mocowanie przy użyciu łączników mechanicznych w ilości 2 szt na płytę, co zapewni wieloletnią, bezpieczną eksploatację ocieplonej ściany.
Prace dociepleniowe przy elewacji
Fot. TYNKI
Technologię wykonania prac ociepleniowych opracowano w oparciu o Instrukcję ITB Nr 334/2002 i 418/2006 Bezspoinowy System Ocieplania Ścian Zewnętrznych Budynku. Zawarte są w niej uniwersalne zasady postępowania przy ocieplaniu ścian, wymagania dotyczące materiałów, technologii wykonania, zasad kontroli i odbioru prac. Wymaganą grubość warstwy i rodzaj izolacji cieplej określono zgodnie z wykonanym audytem wstępnym budynku.
Widok ogólny budynku
Fot. TYNKI
Do mocowania płyt styropianowych do podłoża oraz wykonania warstwy zbrojonej zastosowano masy klejące firmy Ceresit – CT83 (zaprawa mocująca styropian) i CT85 (zaprawa mocująco-szpachlowa styropian). Do mocowania izolacji cieplej do podłoża zastosowano łączniki mechaniczne tworzywowe rozprężne z nacięciami bocznymi i otworem wewnętrznym, w który po osadzeniu łącznika wciska się trzpień rozporowy przy użyciu młotka. Do wykonania zewnętrznej wyprawy tynkarskiej zastosowano cienkowarstwowa masę tynkarską i wykorzystano: płyn gruntujący CT 16, tynk cienkowarstwowy CT 137 mineralny, „kamyczkowy” ziarno 1,5 mm, farbę fasadową CT 49 nanosilikonową z efektem samoczyszczenia i tynk mozaikowy CT 77. Przy nierównościach podłoża w granicach 10 do 20 mm wyrównano powierzchnię zaprawą cementową z dodatkiem emulsji kontaktowej CC 81.
Przed rozpoczęciem zasadniczych prac ociepleniowych na elewacjach szczytowych zerwano istniejące ocieplenie i przygotowano podłoże do ponownego ocieplenie ścian. Wykonano również odpowiednie prace zapewniające bezpieczeństwo mieszkańców i innych osób przebywających pod budynkiem (zadaszenia, wygrodzenie stref bezpieczeństwa, siatki zabezpieczające, uziemienie).
Podczas prac ociepleniowych należało pamiętać, że:
- Stosowanie płyt styropianowych o nieodpowiedniej gęstości (min. 15 kg/m3) powoduje, że układ ociepleniowy nie ma odpowiedniej wytrzymałości i jest narażony na uszkodzenia mechaniczne.
- Stosowanie płyt styropianowych, których struktura nie jest zwarta prowadzi do rozwarstwienia i odpadania ocieplenia w płaszczyźnie styropian – masa klejąca.
- Nakładanie zbyt małej liczby placków masy klejącej na płytę styropianową oraz brak klejenia obwodowego zmniejsza przyczepność ocieplenia do ściany, co może powodować jego odpadanie np. podczas ssania wiatru.
- Brak lub zbyt mała ilość kołków na 1 m2 ocieplenia może być przyczyną jego odpadania w przypadku ssania wiatru czy drgania ścian budynków usytuowanych przy ruchliwych ulicach.
- Nieprawidłowe osadzenie łączników kotwiących przez nadmierne zagłębienie talerzyka w styropianie prowadzi do zerwania jego struktury i osłabienia nośności łącznika. Natomiast zbyt płytkie jego osadzenie sprawia, ze nie przenosi on projektowanych obciążeń, a powstała nad nim wypukłość znacznie osłabia warstwę zbrojoną i jest widoczna w płaszczyźnie wyprawy tynkarskiej.
- Zaklejanie płytami styropianowymi szczelin dylatacyjnych budynku jest przyczyną powstawania w okresie eksploatacji pęknięć i odpadania ocieplenia od ściany.
Źródło: Tynki, nr 3 (22) 2013
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Mikroorganizmy na powłokach zewnętrznych
Tynki w apartamentach
Pękający tynk
Termomodernizacja budynków na Ursynowie
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia