Strona główna | RealizacjePoprawa parametrów cieplnych i odnowienie elewacji krakowskiego "Babilonu"
Poprawa parametrów cieplnych i odnowienie elewacji krakowskiego "Babilonu"
Nowe budynki kontrastujące ze starymi ukazują, jak szybko w otaczającym nas świecie wszystko się zmienia. Coraz wyższe standardy w zakresie efektywności energetycznej stają się silnym impulsem, w wyniku którego na znaczeniu zyskuje rekonstrukcja i adaptacja budynków połączona z poprawą jego parametrów cieplnych i odnowieniem elewacji. Znakomitym przykładem takiej inwestycji jest dom studencki "Babilon" w Krakowie.
17-kondygnacyjny DS-2 "BABILON" stanowi fragment Miasteczka Studenckiego Akademii Górniczo-Hutniczej (dawniej Miasteczko Studenckie im. XX-lecia PRL) w Krakowie. Zaprojektowany został w latach 70-tych ubiegłego stulecia przez zespół Profesora Politechniki Krakowskiej - architekta Tomasza Mańkowskiego. Po 50 latach intensywnej eksploatacji budynek wymagał kapitalnego remontu i przebudowy. Projekt został opracowany przez zespół wielobranżowy firmy budowlano-projektowej "Artbud" Sosnowiec, pod kierownictwem architektów Wojciecha i Bartłomieja Rados. Dokumentacja remontu została wykonana w pierwszym półroczu 2014 roku, a inwestycja w zakresie budowy trwała 9 miesięcy i została ukończona w czerwcu 2015.
Głównym założeniem projektu było podniesienie standardu mieszkania dla żaków. Przeprojektowano składy mieszkalne 10-osobowe z węzłem sanitarnym i kabiną prysznicową na dwupokojowe dla 4 studentów - z pełnym umeblowaniem, instalacją komputerową, telefonem i telewizją satelitarną, z węzłem sanitarnym, kabiną prysznicową oraz aneksem kuchennym. Przebudowano również parter budynku na część usługową dla studentów - lokal gastronomiczny na 50 miejsc konsumpcyjnych z zapleczem, pomieszczenie klubowe z salą telewizyjną, lektorium, oraz pomieszczenia socjalne, magazynowe i biurowo-recepcyjne. Zaprojektowano nowe instalacje w budynku. Metamorfozę przeszły wnętrza i elewacja budynku. Termorenowację fasad przeprowadzono przy szczególnym uwzględnieniu i zachowaniu jej pierwotnego wyglądu.
"Przebudowa budynku zamieszkania zbiorowego jakim jest dom studencki z lat 70-tych, w dodatku wysokiego dla 900 studentów, jest zawsze wyzwaniem dla architektów. Projekt rekonstrukcji i adaptacji tego typu wymaga dostosowania budynku do aktualnych, rygorystycznych przepisów budowlanych, w tym pożarowych. Wiąże się to z zaprojektowaniem w istniejącym obiekcie wielu skomplikowanych instalacji i użycia przy termomodernizacji fasad materiałów ogniotrwałych. Jako system referencyjny wybrano zatem wysokiej jakości system ocieplenia Baumit ProSystem, z wyprawą wierzchnią w postaci tynku cienkowarstwowego Baumit SilikonTop, klasyfikowanego jako niepalny (A2s1dO)" - mówi arch. Wojciech Rados.
"Rekonstrukcja i adaptacja Domu Akademickiego AGH - "Babilon" nie była dla nas debiutem, jeśli chodzi o tego typu zakres prac. Na przestrzeni ostatnich lat wykonaliśmy już kilka projektów przebudowy starych domów akademickich w Krakowie. Współpraca z generalnym wykonawcą Mostostal Warszawa układała się harmonijnie - realizacja nie odbiega od projektu i jesteśmy z niej zadowoleni" - dodaje arch. Bartłomiej Rados.
Projekt przebudowy krakowskiego "Babilonu" zaskarbił sobie uznanie Jury konkursu Fasada Roku 2015, zdobywając tytuł w kategorii "budynek po rekonstrukcji i adaptacji". Tym samym akademik AGH otrzymał automatyczną kwalifikację do Baumit Life Challenge 2016. O tym, komu przypadnie tytuł Europejskiej Fasady Roku zdecyduje międzynarodowe Jury. W niezależnym głosowaniu najlepsze fasady Starego Kontynentu wskażą również Internauci, którzy do 4 maja 2016 r., do godz. 12.00 mogą typować swoich faworytów za pośrednictwem strony http://www.challenge66.com/. Spośród wszystkich zarejestrowanych głosujących wylosowany zostanie zwycięzca, który otrzyma od Baumit zaproszenie do udziału w ceremonii rozdania tytułów Life Challenge Award 2016, która odbędzie się 2 czerwca br. w Galería Cristal, Palacio de Cibeles w stolicy Hiszpanii. Nagroda obejmuje również przelot do Madrytu oraz 2 noclegi w 4-gwiazdkowym hotelu dla dwóch osób.
Źródło i zdjęcia: Baumit
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Mikroorganizmy na powłokach zewnętrznych
Tynki w apartamentach
Pękający tynk
Termomodernizacja budynków na Ursynowie
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia