Strona główna | RealizacjeRenowacja fasady budynku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Renowacja fasady budynku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Zmieniający się wygląd ulic polskich miast jest świadectwem dbałości o przywrócenie im pierwotnego wyglądu i ratowania niezwykle okazałych budynków. Przykładem takiej renowacji jest budynek Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, którego fasada została odnowiona i przywrócono jej pierwotną estetykę. Wykonawca dołożył wielu starań i wykonał ogrom prac związanych z wiernym odtworzeniem efektownych sztukaterii, które zdobią elewację.

Warto podkreślić, że renowacja fasady budynku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu została zgłoszona do konkursu Fasada Roku i walczy o tytuł najlepszej w kategorii "Budynek po renowacji".

Budynek, w którym aktualnie mieści się siedziba Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, powstał w latach 30. XX wieku, jako siedziba Ziemstwa Kredytowego. W 1945 r. obiekt został zniszczony na skutek pożaru, który wybuchł we wnętrzu budynku. Od tego czasu wykonywane były jedynie konieczne naprawy i drobne remonty. W lipcu 2012 r. rozpoczęta została gruntowna rewitalizacja elewacji, która miała przywrócić budynkowi oryginalny wygląd.

Fasada budynku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zmieniła kolor z zielonego na piaskowy. Co więcej, na elewację wróciły architektoniczne detale, historyczne dekoracje, które zostały odtworzone na postawie starych zdjęć. Są to przede wszystkim dwa orły znajdujące się nad wejściem oraz stojące na filarach Cybelia i Cerera, czyli alegorie przemysłu i rolnictwa z rogiem obfitości i kłosem zbóż w rękach. Władze uczelni zdecydowały również, by siedzibę Uniwersytetu oświetlać nocą tak, aby zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogli podziwiać efekt końcowy prac modernizacyjnych.

Autorami projektu renowacji są arch. Mikołaj Stępień, arch. Natalia Stępień, arch. Hanna Sioda oraz arch. Emilia Schudy, z biura architektonicznego NMS ARCHITEKCI - Mikołaj Stępień, które zgłosiło obiekt do konkursu Fasada Roku. Wykonawcą wszelkich robót było Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe Adexbud, które wykorzystało różnorodne produkty renowacyjne z oferty firmy Baumit: Baumit TiefenGrund, LL 66 Plus, Stuccoco Mono SM 86, Stuccoco Grobzug FG 88, Stuccoco Feinzug FF 89, Stuccoco Guss SG 87, KlebeSpachtel KBM, SilikatColor. Inwestorem był Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

Źródło i zdjęcie: Baumit

CZYTAJ WIĘCEJ

Produkty do renowacji
Tynk renowacyjny
Renowacja elewacji i tynków wewnętrznych
Renowacja przy problemach wynikających z zasolenia i wilgoci
Tynki renowacyjne z WTA
Nowoczesne materiały do renowacji zabytków
Ochrona i renowacja elewacji z zastosowaniem nanotechnologii
Tynki renowacyjne quicksan firmy quick-mix



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej