Strona główna | RealizacjeRozbudowa Centrum Rehabilitacji "REPTY" przy użyciu produktów marki Rigips
Rozbudowa Centrum Rehabilitacji "REPTY" przy użyciu produktów marki Rigips
Rozmowa z Piotrem Tokarzem - kierownikiem kontraktu Warbud SA i Marcinem Papiernik - kierownikiem robót Warbud SA.
System zabudowy RIGIPS HABITO™ ułatwi rozbudowę Centrum Rehabilitacji REPTYWarbud SA realizuje plan rozbudowy szpitala SP ZOZ „REPTY” Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji im. Gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach. Wykonawca zdecydował się na wykorzystanie systemu suchej i szybkiej zabudowy RIGIPS HABITO™, a decyzję przypieczętowała wyjątkowa trwałość i wytrzymałość płyt na uszkodzenia i zniszczenia. Produkt ten został również wybrany ze względu na parametry izolacyjności akustycznej. Dodatkowym atutem jest możliwość montażu np. półek, karniszy, telewizorów, bez potrzeby stosowania wierteł lub narzędzi specjalistycznych.
Jaka jest skala inwestycji?
Projekt obejmuje realizację nowego budynku dla 170 łóżek szpitalnych, sal gimnastycznych dla pacjentów, szatni dla personelu medycznego, sal konferencyjnych oraz zaplecza. Inwestycja zlokalizowana jest na obszarze zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Park w Reptach i Dolina Dramy".
Dodatkowo w ramach tej inwestycji, zostanie wybudowany łącznik pomiędzy pawilonem H a nowo projektowanym obiektem oraz nadbudowa jednej kondygnacji nad częścią pawilonu H.
Realizowany budynek został zaprojektowany (od strony południowej) w bezpośrednim sąsiedztwie pawilonu H. Na bryłę obiektu składa się budynek 6-kondygnacyjny (jedna kondygnacja częściowo zagłębiona w terenie) oraz 3-kondygnacyjny łącznik.
Na jakim etapie są obecnie prace?
Można powiedzieć, że inwestycja jest w końcowej fazie robót wykończeniowych. Zakończono elewacje, instalacje wewnętrzne, sieci zewnętrzne. W trakcie wykonywania są drogi oraz urządzanie terenu. Wewnątrz kończymy układanie wykładzin podłogowych oraz ściennych. Wykonane ściany działowe z dwustronnym poszyciem płyt (przy użyciu płyt RIGIPS HABITO™) są już jednokrotnie pomalowane, trwa montaż grzejników i wyposażenia łazienek. Do końca roku 2018 planujemy zrealizować wszystkie roboty oraz wyposażyć budynek w sprzęt medyczny będący w naszym zakresie.
Wymagające otoczenie placu budowy
Prowadzenie prac na terenie zabytkowego parku jest wyjątkowo trudnym zadaniem. Należy maksymalnie ograniczyć ingerencję prowadzonej budowy w istniejącą zieleń oraz zapewnić spokój żyjącym tam zwierzętom. Dodatkowo, wszelkie prace prowadzone są pod nadzorem archeologa, podkreśla Piotr Tokarz, kierownik kontraktu.
Teren, na którym usytuowana jest inwestycja, znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego będącego pod ochroną konserwatorską. Zespół w Reptach to największe na Górnym Śląsku skupisko drzew pomnikowych. Około ? całego lasu to drzewostany, które przekroczyły 100 lat. Przeważają tam buki, ale występują również kasztanowce zwyczajne, olsza czarna, lipa szerokolistna, wiąz szypułkowy, modrzew polski i drzewa pochodzenia egzotycznego (głównie północnoamerykańskiego). Rośnie tam również 13 rodzajów paproci, w tym 7 chronionych! Obszar przeznaczony pod rozbudowę szpitala znajduje się w południowej części działki zajmowanej przez budynki istniejącego szpitala. Bezpośrednie sąsiedztwo budynków szpitalnych, od strony południowej porośnięte jest zielenią wysoką i niską, w przeważającej części o charakterze komponowanym.
Wybór technologii
W obiektach użyteczności publicznej, a szczególnie w budynkach szpitalnych, ważnym elementem realizacji inwestycji jest wybór technologii wykonania ścian wewnętrznych. Zabudowa powinna być wytrzymała, zarówno pod względem eksploatacyjnym, jak i użytkowym. Powinna także umożliwić jak najmniej inwazyjne wykonanie wszystkich instalacji (elektrycznych, teletechnicznych, wodnokanalizacyjnych, gazów medycznych). Obiekty szpitalne charakteryzują się dużym nasyceniem tych instalacji, co w przypadku ścian wykonywanych w technologii np. murowej prowadzi do znacznego osłabienia konstrukcji, poprzez liczne bruzdowania. W tej sytuacji najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybór ściany z poszyciem z płyt gipsowo-kartonowych, który dodatkowo uwzględnia możliwość montażu mebli, wyposażenia sanitarnego oraz paneli medycznych na ścianach bez dodatkowych nawierceń.
Rigips HABITO™?
Ściany z płyt RIGIPS HABITO™ są najlepszą alternatywą w stosunku do ścian w technologii murowanej, z płyt drewnopochodnych oraz gipsowo-włóknowych. Polecane są one szczególnie do wznoszenia elementów budowlanych o zwiększonych wymaganiach w zakresie odporności na uderzenia. Rigips HABITO™ jest płytą gipsowo-kartonową ze wzmacnianym rdzeniem, z możliwym dodatkiem niewielkich ciętych włókien szklanych. Z uwagi na walory eksploatacyjne i użytkowe, ściany z płyt RIGIPS HABITO™ mogą być stosowane w obiektach służby zdrowia, tam gdzie ściany narażone są na dodatkowe uszkodzenia i zniszczenia.
Wybór poszycia płytami gipsowo-kartonowymi typu A lub H2 sprawia, iż wykonawca musi zastosować szereg wzmocnień, które zapewnią konstrukcyjną możliwość zawieszenia sprzętu. Płyty HABITO™, z nośnością 15 kg na jeden wkręt, znacznie ułatwiają montaże, jednocześnie ograniczając liczbę wykonywanych wzmocnień, podsumowuje Marcin Papiernik.
W ramach projektu, producent systemu płyt Rigips HABITO™ udzielił nam fachowego wsparcia. Technolodzy RIGIPS podzielili się wiedzą w zakresie montażu twardych płyt, dobierając m.in.: odpowiednie wkręty oraz sposób ich zastosowania.
Źródło i zdjęcie: Rigips
CZYTAJ WIĘCEJ
Płyta gipsowo-kartonowa RIGIPS HabitoTM - przetestowana w ekstremalnych warunkach
Rigips - płyty do zadań specjalnych
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Mikroorganizmy na powłokach zewnętrznych
Tynki w apartamentach
Pękający tynk
Termomodernizacja budynków na Ursynowie
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia