Rozbudowa Uniwersytetu w Rzeszowie
Uniwersytet Rzeszowski wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na kształcenie specjalistów w nowych dziedzinach i technologiach zdecydował się wybudować, przy wsparciu funduszy unijnych, nowoczesne Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii.
Deskowanie spodu kapsuły
Fot. Harsco
Generalnym wykonawcą projektu została firma Skanska, która rozpoczęła roboty budowlane w maju 2010 r. Jako dostawcę szalunków wybrano firmę Harsco Infrastructure Polska z uwagi zarówno na profesjonalną obsługę wcześniejszych kontraktów, jak i fachowe podejście do tematu, poprzez zaproponowanie optymalnych rozwiązań dla deskowań elementów nietypowych, już na etapie rozmów wstępnych.
Deskowanie „beretki”
Fot. Harsco
W ramach inwestycji do wykonania był czterokondygnacyjny budynek w kształcie litery „L”, którego powierzchnia całkowita wyniosła około 35 tys. m2, a kubatura 462 tys. m3.
Pod budynkiem został zlokalizowany garaż podziemny z 296 miejscami parkingowymi.
Montaż deskowania walców
Fot. Harsco
Pod względem ilościowym, dominującymi elementami były ściany, do których wykonania Harsco Infrastructure dostarczyło deskowanie ramowe MANTO oraz stropy, wykonane przy użyciu systemu TOPFLEX.
Największym jednak wyzwaniem okazało się dostarczenie deskowań sal wykładowych ze ścianami w kształcie poziomych walców, które wychodzą poza obrys budynku oraz kapsuły zawieszonej na dwóch żebrach pionowych biegnących przez całą wysokość budynku.
Wykonanie projektów deskowań dla elementów krzywoliniowych wymagało od nas wielu uzgodnień z budową i dobrania najbardziej odpowiedniego rozwiązania, niekolidującego z prowadzonymi robotami żelbetowymi przyległych elementów konstrukcji.
Inżynierowie Harsco Infrastructure sporządzili kompletne projekty technologiczne i wykonawcze deskowań krzywoliniowych elementów nietypowych. Przy współpracy z lokalną wytwórnią konstrukcji drewnianych, dostarczono na budowę elementy deskowania wykonane z kratownic drewnianych, połączonych płytkami kolczastymi.
Fot. Harsco
Fot. Harsco
Zarówno kratownice deskowania ścian walcowych, jak i kapsuły ustawiono na platformach roboczych zbudowanych z wież ID 15. Ściany walcowe zostały wykonane w całkowicie zamkniętym szalunku, natomiast roboty związane z kapsułą, z uwagi na duże krzywizny i wysoki stopień skomplikowania, zostały podzielone na 5 etapów. W I etapie wykonano spód kapsuły poprzez ułożenie mieszanki betonowej bezpośrednio na deskowaniu. W II etapie, przy użyciu torkretu, wykonano krzywizny stanowiące przejście spodu kapsuły w elementy pionowe. Pionowe elementy krzywoliniowe zostały wykonane przy użyciu szalunku radialnego RONDA – był to etap III. W etapie IV zabetonowano „baretkę” (przejście ścian pionowych kapsuły w sklepienie) w deskowaniu zamkniętym wykonanym z kratownic drewnianych, rozmieszczonych po obwodzie kapsuły. Kratownice stanowiące deskowanie wewnętrzne ustawiono na specjalnie zbudowanej wewnątrz już istniejącej kapsuły konstrukcji przestrzennej w systemie MODEX. Kratownice deskowania zewnętrznego oparto w miarę możliwości na konsolach wiszących i elementach zewnętrznych wręg, spełniających dwojaką funkcję – deskowania spodu kapsuły i podparcia kapsuły w fazie wykonawczej. Etap V zakończył roboty żelbetowe kapsuły – wykonano płaską cześć sklepienia przy użyciu systemu szalunków stropowych TOPMAX, opartych na wspomnianej już konstrukcji w systemie MODEX.
Z uwagi na indywidualny charakter obiektu Uniwersytetu Rzeszowskiego, bieżąca współpraca pomiędzy inżynierami Harsco Infrastructure i Skanska była niezbędnym warunkiem powodzenia projektu.
Firma Harsco Infrastructure udowodniła po raz kolejny wszechstronność zastosowań swoich systemów, jak również umiejętność koordynacji i stosowania elastycznych, indywidualnych rozwiązań dopasowanych do oczekiwań Klienta. Sukces tego projektu to najlepszy przykład wysokich kompetencji i poziomu wiedzy technicznej pracowników firmy.
Źródło: Tynki, nr 1 (14) 2012
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Mikroorganizmy na powłokach zewnętrznych
Tynki w apartamentach
Pękający tynk
Termomodernizacja budynków na Ursynowie
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia