Stadion PGE Arena
PGE Arena Gdańsk to jeden z najnowocześniejszych i najpiękniejszych obiektów w Europie. Budowla zlokalizowana jest w pobliżu kanałów portowych w odległości ok. 2 km od wybrzeża morskiego. Stadion został wybudowany z myślą o mistrzostwach Europy w piłce nożnej, które odbędą się w czerwcu w 2012 roku.
http://www.gdansk.pl/multimedia,786,6877.html
Stadion PGE Arena stał się wizytówką Polsko-Ukraińskich przygotowań do Euro 2012. Na obiekcie rozgrywane będą mecze ligowe, pucharowe i międzynarodowe. W czasie trwania mistrzostw odbędą się na nim trzy spotkania grupowe oraz jeden ćwierćfinał. Stadion jest jednak nie tylko areną zmagań sportowych, ale również centrum biznesu, rozrywki i rekreacji. Obiekt przygotowany jest na organizowanie koncertów największych gwiazd światowego formatu. A dzięki optymalnemu zaprojektowaniu powierzchni użytkowych także sympozjów, kongresów, konferencji i innych imprez i widowisk. Część stadionu przeznaczona jest pod powierzchnie handlowo-usługowe. Fragment terenu wokół stadionu zagospodarowano na profesjonalny tor wrotkarski, który łączy się ze ścieżkami rowerowymi prowadzącymi wzdłuż wybrzeża.
Koncepcję architektoniczną oraz projekt przygotowało niemieckie biuro Rohde – Kellermann – Wawrowsky z Düsseldorfu, które zaprojektowało m.in. stadion Veltins- Arena w Gelsenkirchen oraz AWD – Arena w Hanowerze. Całkowite wymiary stadionu to 227 m długości, 194 m szerokości oraz 45 m wysokości. Stadion może pomieścić około 44 tysięcy osób, w tym 41 tysięcy miejsc przeznaczonych jest dla kibiców. Całkowity koszt inwestycji to 775 mln zł. Autorzy projektu nawiązali do tradycji Gdańska, które znane jest w świecie jako Stolica Jantaru. Elewację stadionu zaprojektowano w kolorze bursztynu. Fasada składa się z poliwęglowych płytek w różnych odcieniach brązu o łącznej powierzchni 4,5 ha.
Generalnym wykonawcą obiektu wybrano konsorcjum Alpine Construction Polska, Hydrobudowa Polska. Wykonawcą konstrukcji stalowej dachu została firma Energomontaż Południe. Firma Harsco Infrastructure Polska uczestniczyła w projekcie na etapie budowy stalowej konstrukcji dachu stadionu. Konstrukcja ta jest jedną z największych w Polsce. Harsco Infrastructure dostarczyło rusztowania podporowe i dostępowe niezbędne do bezpiecznego prowadzenia robót. Do projektu zostało użyte stojakowe, modułowe, rusztowanie systemu Modex z oferty firmy Harsco Infrastructure Polska. Rusztowanie to, dzięki szerokiej gamie elementów, charakteryzuje się wszechstronnością zastosowań. Elementy systemu Modex pozwalają na wykonywanie wysokonośnych podparć tymczasowych, platform roboczych, podwieszonych podestów, dźwigarów przestrzennych. Dla tej inwestycji Harsco dostarczyło rusztowanie pozwalające na wykonanie tymczasowych konstrukcji o objętości 32 tys. m³. Dla zapewnienia dostępu do stężeń, łączących poszczególne słupy, zbudowano 16 wież z rusztowania Modex o wymiarach 5,4 × 4,5 m i wysokości 38 m. Ponadto Harsco zaprojektowało i dostarczyło rusztowania, które zostały podwieszone do poziomych dźwigarów dachowych. Z rusztowań tych montowano pokrycie dachu i rynny. Na budowie zmontowano 12 konstrukcji dostępowych. Każda z nich miała szerokość 7 m i długość 36 m oraz składała się z dwóch podestów roboczych o szerokości 0,82 m każdy. Wejście na pomosty zostało zapewnione za pomocą schodni rusztowaniowych ustawionych na trybunach. Zaprojektowano również dodatkowy poziom rusztowania, łączący poszczególne dźwigary, z przeznaczeniem na ciąg komunikacyjny. Harsco zapewniło firmie Energomontaż Południe pełną obsługę projektową, nadzór i serwis monterski.
Fot. Harsco
Koordynatorzy Działu Rusztowań firmy Harsco dokonywali kontroli rusztowań, uczestniczyli w montażach i odbiorach. Ich stała obecność na budowie była szczególnie ważna z uwagi na specyfikę prowadzonych na nich prac. Jak przy każdej z realizowanych inwestycji, tak i w tym przypadku, bezpieczeństwo stawiane było na pierwszym miejscu. Polityka bezpieczeństwa pracy i wysokiej jakości usług realizowana jest dzięki profesjonalnej kadrze Działu Rusztowań, przy wykorzystaniu niezawodnego sprzętu z oferty Harsco.
Harsco Infrastructure, dzięki prowadzeniu wielu skomplikowanych projektów na całym świecie i dużemu doświadczeniu kadry inżynierskiej, potrafiło opracować w oparciu o typowy, katalogowy sprzęt indywidualne rozwiązanie, dostosowane do oczekiwań klienta. Firma kolejny raz udowodniła, że potrafi zaspokoić potrzeby rusztowaniowe najbardziej wymagających klientów oraz dysponuje systemami rusztowań do różnych zastosowań, które umożliwiają bezpieczną i wydajną pracę na budowie.
Źródło: Tynki, nr 2 (15) 2012
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Mikroorganizmy na powłokach zewnętrznych
Tynki w apartamentach
Pękający tynk
Termomodernizacja budynków na Ursynowie
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia