Termomodernizacja budynku na Ochocie
Jedną z wakacyjnych termomodernizacji firmy P.B.U.H. Zeliaś jest realizacja przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r.
Charakterystyczne elementy elewacji
Fot. TYNKI
Celem inwestycji jest dostosowanie termoizolacyjności przegród zewnętrznych budynku do obowiązujących przepisów. Zastosowano zewnętrzny zespolony system ocieplenia ETICS ze styropianem z dodatkiem grafitowych cząstek.
Realizacja została poprzedzona audytem energetycznym.
Modernizowany budynek jest 8-kondygnacyjnym budynkiem mieszkalnym z lat 50, dwuskrzydłowym o powierzchni użytkowej 7186 m2. Wykonany jest w technologii tradycyjnej murowanej.
Grafitowy styropian Fassada Premium
Fot. TYNKI
Przed termomodernizacją ściany budynku wykończone były tynkiem cementowo-wapiennym o fakturze baranka. Cechy charakterystyczne elewacji – boniowanie w dolnej części oraz dodatkowe zdobienia w postaci żłobień okalających pasy okienne w górnej części obiektu – zostały zachowane również po termomodernizacji budynku, oddając jego dawny charakter.
Także nachylenie cokołu budynku nie zostało naruszone podczas prac. Remont elewacji wraz z jego termomodernizacją ma charakter zachowawczy. Dlatego w maksymalnie możliwy sposób przywraca się jego pierwotny wygląd.
Celem inwestycji jest poprawa izolacyjności cieplnej budynku przy poprawie wyglądu architektonicznego elewacji. Nie zaprojektowano żanych dodatkowych elementów architektonicznych, zachowując kształt i wielkość gzymsów w miejscach układania izolacji termicznej (odtworzono gzymsy w materiale izolacyjnym). Wśród elementów zachowanych (odtworzonych) należy także zróżnicowana faktura tynku.
Prace ociepleniowe
Fot. TYNKI
Podczas termomodernizacji wykorzystano grafitowy styropian Austrotherm EPS Fassada Premium, przeznaczony do termoizolacji budynków energooszczędnych i pasywnych, ze względów technicznych i estetycznych, bo należało zastosować niską grubość ocieplenia (14 cm na elewacji i 8 cm na cokole). Użyte do ocieplenia budynku płyty styropianu mają współczynnik przewodzenia ciepła: lambda ≤ 0,031 W/mK i klasę reakcji na ogień: E. Zastosowano kompletny system ocieplenia budynku Bolix z tynkiem silikatowo-silikonowym, o podwyższonych właściwościach samoczyszczących. W efekcie powstała na powierzchni ściany bezspoinowa powłoka o warstwowości:
- Termoizolacja – styropian zamocowany do ściany za pomocą zaprawy klejowej i łączników mechanicznych Koelner.
- Warstwa zbrojona, zabezpieczająca przed uszkodzeniami mechanicznymi – siatka szklana zatopiona w zaprawie klejowej zgodnie z Aprobatą Techniczną ITB.
- Zewnętrzna wyprawa elewacyjna z tynkiem silikatowo-silikonowym, a cokół wykończony tynkiem kamyczkowym na bazie żywic epoksydowych. Dodatkowa wyprawa cokołowa przy wejściu do zsypu.
Żłobienia okalające pasy okienne
Fot. TYNKI
Kolorystyka budynku, w nawiązaniu do istniejącej, została zróżnicowana pod względem jasności. Dolna część boniowana (oprócz elewacji od podwórza) w odcieniu ciemniejszego beżu w grubszej fakturze tynku, górna część jasna – kremowa o drobnej fakturze tynku. Dla uwypuklenia i uplastycznienia wystających elementów architektonicznych (gzymsy, pilastry, obramowania) wykończone zostały w najjaśniejszym kolorze – lekko złamanej bieli. Dodatkowo na górnych kondygnacjach w odległości 15 cm od krawędzi okien w pionie i poziomie wykonany został przy pomocy wyżynarki rowek – linia wyznaczająca pasy okien, zgodnie ze stanem istniejącym). Jasna kolorystyka całości budynku nadaje bryle lekkości i elegancji, optycznie zmniejszając jej masywność.
Podczas termomodernizacji nie stosowano elementów pochodzących z kilu systemów docieplenia jednocześnie, żeby zachować gwarancję dostawcy systemu. Płyty styropianowe klejono na styk, a ewentualne szczeliny grubości powyżej 2 mm wypełniono paskami styropianu, nie pianką montażową, z uwagi na inne parametry techniczne, ani masą klejową, ze względu na powstające w ten sposób mostki techniczne. Przed przystąpieniem do kołkowania styropianu wykonano próbę, której celem było określenie właściwej długości kołka rozprężnego (głębokość osadzenia w warstwie konstrukcyjnej ściany powinna wynosić co najmniej 5 cm dla ściany z cegły pełnej lub silikatowej i co najmniej 9 cm dla ścian z pustaków ceramicznych lub betonu komórkowego).
Widok ogólny budynku
Fot. TYNKI
Po okresie 2–3 dni od wykonania warstwy zbrojonej nałożono warstwę elewacyjną – tynk cienkowarstwowy o grubości 1–5 mm w części jasnej (górne piętra) i 3 mm w części ciemniejszej (dolne piętra). W dolnej części elewacji od strony ulicy oraz na elewacjach bocznych zastosowano 3 cm bonie – listwy PCV.
Nad termomodernizacją budynku pracuje grupa około 50 pracowników firmy Zeliaś. Zakończenie prac ustalono na koniec sierpnia, lecz wszystko wskazuje na to, że budynek będzie gotowy wcześniej.
P.B.U.H. „Zeliaś” L. Zeliaś
i S. Zeliaś Sp.J.
ul. Daleka 20,
33-101 Tarnów
www.zelias.pl
tel. 14 633 05 40
Źródło: Tynki, nr 4 (17) 2012
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Mikroorganizmy na powłokach zewnętrznych
Tynki w apartamentach
Pękający tynk
Termomodernizacja budynków na Ursynowie
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia