Termomodernizacja na Barskiej
Sezon budowlany 2011 był wyjątkowo dobry dla Grupy Dociepleniowej Górnich&Kuśmierki. Jedną z ostatnich realizacji przed zimą było ocieplanie ścian budynku przy ul. Barskiej w Warszawie.
Fot. TYNKI
Termomodernizacja wielorodzinnego budynku mieszkalnego poprzedzona została audytem energetycznym, dzięki czemu Wspólnota Mieszkaniowa mogła uzyskać dofinansowanie inwestycji. Celem termomodernizacji było zmniejszenie strat energii cieplnej poprzez zastosowanie zewnętrznego zespolonego systemu ocieplenia (ETICS) ze styropianem.
Opis budynku
Budynek o 5 kondygnacjach nadziemnych z pełnym podpiwniczeniem, zbudowany w technologii tradycyjnej, ze ścianami murowanymi z bloczków ceglanych o grubości 38–51 cm obustronnie tynkowanymi. Stropy pustakowe na belkach żelbetowych. Dach żelbetowy, wielospadowy kryty papą.
Docieplenie ścian budynku
Do ocieplenia ścian budynku przyjęto materiały wg systemu Ceresit Ceretherm Classic. Ocieplone zostały wszystkie ściany budynku (zastosowano styropian o grubości 14 cm), cokół (zastosowano styropian o grubości 9 cm i uwzględniono 30 cm zagłębienia poniżej poziomu terenu). Jednocześnie ocieplono ościeża okien i drzwi (zastosowano styropian o grubości min. 2 cm). Z uwagi na możliwość wystąpienia w przyszłości w czasie eksploatacji odspajania tynku od ścian, zastosowano dodatkowe mocowanie przy użyciu łączników mechanicznych w ilości 2 szt na płytę (4 szt na 1 m2), co zapewni wieloletnią bezpieczną eksploatację ocieplonej ściany.
Fot. TYNKI
W strefie narożnej budynku – 1,5 m od narożnika łączniki zagęszczono do 6 szt na 1 m2 ściany. W strefach wzdłuż krawędzi budynku do wysokości 2 m zastosowano zwiększoną ilość łączników do min 8 szt na 1 m2 ze względu na największe siły wywołane wiatrem.
Fot. TYNKI
Wykorzystane materiały
Przed przystąpieniem do prac ociepleniowych podłoże zabezpieczono głęboko penetrującym gruntem bezrozpuszczalnikowym Ceresit CT 16 i pozostawiono do wyschnięcia przez ok. 4 godziny.
Do wykonania warstwy izolacyjnej zastosowano płyty styropianowe Knauf Therm TECH Fasada ? 40 na ściany, natomiast na ścianach cokołu i wysokiego parteru, aż do gzymsu wykorzystano płyty styropianowe Knauf Therm Expert Hydro F 100 ? 35.
Jako tkaninę zbrojącą do wykonania ocieplenia zastosowano tkaninę z włókna szklanego o gramaturze 145 g/m2, spełniającą wymagania normy PN-EN ISO 1716 i Aprobaty Technicznej.
Do mocowania płyt styropianowych do podłoża oraz wykonania warstwy zbrojonej zastosowano masy klejące firmy Ceresit. Jako zaprawę mocującą styropian wykorzystano Ceresit CT 83, natomiast jako zaprawę mocująco-szpachlową – Ceresit CT 85.
Do mocowania izolacji cieplnej do podłoża zastosowano łączniki mechaniczne – tworzywowe dopuszczone do obrotu. Są to łączniki rozprężne z nacięciami bocznymi i otworem wewnętrznym, w który po osadzeniu łącznika wciśnięto czpień rozporowy młotkiem, co spowodowało zaklinowanie w ścianie. Ważne było dobranie ich właściwej długości, aby co najmniej 6 cm było zakotwione w istniejącej ścianie nośnej.
Dla wzmocnienia naroży pionowych i poziomych na parterze budynku i nad cokołem zastosowano perforowane kątowniki aluminiowe 25 × 25 × 0,8 mm. Dolną krawędź docieplenia należało zabezpieczyć aluminiową listwą startową o minimalnej grubości 0,5 mm.
Do wykonania zewnętrznej wyprawy tynkarskiej zastosowano cienkowarstwową masę tynkarską, uwzględniając następujące produkty: płyn gruntujący CT 16, tynk cienkowarstwowy CT 137 mineralny „kamyczkowy” (ziarno 1,5 mm). Wyprawę tynkarską dwukrotnie pomalowano silikonową farbą fasadową CT 48.
Ważne elementy przy prawidłowym ocieplaniu
Podczas ocieplania budynku przy ul Barskiej szczególną uwagę zwrócono na to, aby:
- Mocowanie docieplenia odbywało się na sprawdzonym i odpowiednio przygotowanym podłożu, aby przeciwdziałać odpadnięciu fragmentu docieplenia.
- Powierzchnie ścian były równe. Tam, gdzie wymagana była korekta – wykonano ją.
- W miejscach wymagających oczyszczenia podłoża z kurzu, brudu i słabo trzymających się powłok, zastosowano mycie ścian strumieniem wody.
- Na ocieplonych ścianach cokołu i parteru budynku do wysokości 2 m od poziomu terenu wykonano warstwę z masy klejącej z dwoma warstwami z włókna szklanego, dla odpowiedniego wzmocnienia tej części elewacji.
- Krawędzie naroży wypukłych budynku zabezpieczono perforowanymi kątownikami 25 × 25 cm z blachy aluminiowej.
Źródło: Tynki, nr 1 (14) 2012
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Mikroorganizmy na powłokach zewnętrznych
Tynki w apartamentach
Pękający tynk
Termomodernizacja budynków na Ursynowie
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia