Termomodernizacja na dużą skalę
W budynkach Collegium Medicum UMK zrealizowano poważną część prac, zaplanowanych w projekcie "Termomodernizacja obiektów CM UMK poprawą efektywności wykorzystania energii", współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Celem ważnego i zakrojonego na szeroką skalę przedsięwzięcia są przede wszystkim duże oszczędności energii oraz ograniczenie emisji CO2, a także nowoczesna estetyka obiektów Collegium Medicum UMK oraz Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Ilość zaoszczędzonej energii w wyniku realizacji projektu wyniesie 4 236 MWh/rok. Ograniczenie emisji CO2 związane z oszczędnościami energii to 10,99 tys. ton.Prace termomodernizacyjne realizowane w okresie od 2008 r. do 2015 r. zaplanowano w 6 obiektach dydaktycznych Collegium Medicum UMK oraz w 10 budynkach użytkowanych przez Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela Bydgoszczy. Zakres wykonywanych robót obejmuje m. in. docieplenie ścian zewnętrznych i stropodachów, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, modernizację instalacji oświetleniowej, a także montaż instalacji solarnej (kolektory słoneczne) i ekonomizerów.
O dużej skali przedsięwzięcia najlepiej świadczą realizowane prace w obiektach Collegium Medicum UMK. W latach 2008-2010 wymieniono stolarkę okienną i drzwiową w budynku dydaktycznym przy ul. Sandomierskiej 16. W roku 2010 docieplono ściany zewnętrzne, wykonano nowoczesne i funkcjonalne wejście główne do budynku dydaktyczno-administracyjnego przy ul. Jagiellońskiej 15, a także zmodernizowano instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Pod koniec lipca 2012 roku zakończyły się prace w budynku biofizyki przy ul. Jagiellońskiej 13 i budynku Klubu Inicjatyw Studenckich przy ul. 3 Maja 3, w trakcie których zostały wymienione okna i drzwi zewnętrzne, ocieplony strop i ściany zewnętrzne oraz zmodernizowana instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Od roku 2008 zrealizowano 5 etapów inwestycji w budynku dydaktycznym przy ul. Łukasiewicza 1, której zakończenie planuje się w 2014 roku.
W połowie sierpnia 2012 roku rozpoczął się pierwszy etap realizacji projektu w budynkach Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Prace termomodernizacyjne w budynku głównym z łącznikiem obejmują: wymianę okien i drzwi, docieplenie ścian zewnętrznych i stropu, modernizację centralnego ogrzewania oraz instalacji oświetleniowej wraz z wymianą opraw oświetleniowych. Zakończenie prac zaplanowano na początek grudnia 2012 r.
Projekt potrwa do roku 2015. W latach 2013-2014 przewidziano dalsze prace w budynkach dydaktycznych Collegium Medicum UMK przy ul. Sandomierskiej 16 i ul. Dębowej 3. Ponadto kontynuowane będą wieloetapowe roboty w obiekcie przy ul. Łukasiewicza 1. Zaplanowane w tym okresie inwestycje termomodernizacyjne w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy obejmą budynek diagnostyczno-zabiegowy, budynek patomorfologii, budynek pomocy doraźnej, a także przychodnię z łącznikiem, kotłownię, portiernię, kuchnię, magazyn bielizny oraz budynek warsztatu, agregatów i mikrobiologii.
Beneficjentem projektu jest Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy UMK. Ponadto podmiotem upoważnionym do ponoszenia wydatków w ramach projektu jest Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.
Wartość projektu wynosi 21 019 806,47 PLN, z czego wartość dofinansowania z Unii Europejskiej to 8 459 544,96 PLN. Pozostałe koszty, tj. powyżej dofinansowania ponoszone są ze środków własnych przez Collegium Medicum UMKoraz Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Z Ministerstwa Zdrowia pozyskano dofinansowanie wkładu własnego w projekt dla części realizowanej w budynkach Szpitala Uniwersyteckiego nr 2. Koszty Collegium Medicum obejmują, poza samymi robotami budowlanymi, również koszty zarządzania projektem, nadzoru na pracami oraz promocji projektu. Jeśli uda się planowane zwiększenie dofinansowania projektu z 50% do 85 % wydatków kwalifikowanych, wartość dofinansowania wyniesie 14 381 226,43 PLN.
Źródło i zdjęcia: UMK
CZYTAJ WIĘCEJ
Termomodernizacja budynku, czyli niższe koszty ogrzewania
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Mikroorganizmy na powłokach zewnętrznych
Tynki w apartamentach
Pękający tynk
Termomodernizacja budynków na Ursynowie
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia